Czy blockchain zmieni rynki kapitałowe?
W siedzibie Banku Pekao S.A. 4 września br. odbyła się druga edycja NextGen Blockchain Forum. Tematem przewodnim spotkania, organizowanego przez Pekao oraz Degen House był wypływ technologii blockchain na rynki kapitałowe. Chociaż ten temat od dawna jest obecny w głównym nurcie, to w żadnej branży nadzieje na wykorzystanie tej technologii nie są tak silne jak w branży finansowej.
NextGen Blockchain Forum to spotkanie organizowane przez Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych Banku Pekao dla przedsiębiorców, inwestorów, pasjonatów technologii oraz liderów branży. Wydarzenie stanowi platformę wymiany doświadczeń oraz porusza zagadnienia praktycznych zastosowań blockchain w finansach.
Wydarzenie stanowi platformę wymiany doświadczeń oraz porusza zagadnienia praktycznych zastosowań blockchain w finansach.
Odbywającą się w zeszłym tygodniu konferencję otworzyła wiceprezes zarządu Banku Pekao Anna Wawrzyńczak-Palynyczak, podkreślając rosnące zainteresowanie tradycyjnych instytucji finansowych rozwiązaniami opartymi o blockchain. Antoni Żółciak, współzałożyciel Aleph Zero, mówił o protokołach wymiany wartości. Antonina Karwasińska, Dyrektor Biura Operacji i Rozwoju Biura Maklerskiego Pekao przedstawiła prezentację na temat adopcji blockchain w instytucjach finansowych Unii Europejskiej.
– W ostatnich latach obserwujemy istotny wzrost zainteresowania wśród instytucji finansowych Unii Europejskiej rozwiązaniami oferowanymi przez technologię blockchain. Według Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), już około 22% instytucji kredytowych w UE wdrożyło rozwiązania oparte o technologię blockchain, a kolejne 17 % instytucji kredytowych jest już na etapie pilotażu lub dewelopmentu wdrożenia aplikacji opartych o tę technologię. Jako przykładowe obszary wdrożenia można wskazać przechowywanie dokumentów (trwały nośnik), programy lojalnościowe z zastosowaniem tokenów czy też rozliczenia międzybankowe i transfer wartości
– powiedziała Antonina Karwasińska z Biura Maklerskiego Pekao.
Antonina Karwasińska poprowadziła także panel z udziałem przedstawicieli instytucji finansowych i tych związanych z technologią blockchain: Piotra Rutkowskiego (Ministerstwo Cyfryzacji & NASK), Rafała Wawrzyniaka (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych), Łukasza Wiśniewskiego (Bank PKO BP) i Filipa Pawczyńskiego (Degen House & Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii). Uczestnicy debaty zwracali uwagę na potrzebę współpracy i tworzenie odpowiednich regulacji prawnych do stosowania technologii blockchain w świecie rynków kapitałowych. Podkreślali szereg korzyści wynikających z jej stosowania,, w szczególności w kwestii bezpieczeństwa, podniesienia efektywności operacyjnej czy szybkości rozliczeń.
Piotr Rutkowski zwracał uwagę na przychylność ministerstwa, a szerzej rządu, na rozwiązania oparte na blockchainie, zaś Antonia Karwasińska podkreślała, że sami klienci oczekują innowacyjnych produktów, w tym produktów opartych o nowe technologie, w ofercie banków.
Rafał Wawrzyniak mówił m.in. o wykorzystaniu blockchain do wystawiania dyplomów uczelni wyższych. Ten pierwszy krok, już testowany, może być przykładem jak wykorzystać te rozwiązania do emisji i obiegu papierów wartościowych.
Na tytułowe pytanie „czy blockchain zmieni rynki kapitałowe?” Rafał Wawrzyniak odpowiedział, że to już się dzieje, bo technologia jest powszechna i testowana przy różnych rozwiązaniach.
Warto dodać, że organizacja wydarzenia przez Bank Pekao S.A to nie przypadek: bank jest liderem w innowacjach, jako pierwszy w Polsce wprowadził bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową oraz zaimplementował biometrię w aplikacji mobilnej. Bank Pekao S.A. przeprowadził pierwszą na świecie tokenizację dzieła sztuki w uniwersalnej instytucji finansowej.
Partnerami wydarzenia byli ponadto: Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii, Izba Domów Maklerskich, Fundacja FinTech Poland, Aleph Zero.