REKLAMA

Widziałem w akcji nowe procesory AMD Ryzen AI 300 i Ryzen 9000. Intel ma powody do niepokoju

Koniec z przeciekami - firma AMD ujawnia oficjalne dane dotyczące procesorów Zen 5, czyli serii Ryzen 9000 dla komputerów desktop oraz Ryzen AI 300 dla laptopów. Miałem okazję zobaczyć w akcji zarówno laptopy, jak i PC wyposażone w nowe procesory.

Widziałem w akcji nowe procesory AMD Ryzen AI 300 i Ryzen 9000. Intel ma powody do niepokoju
REKLAMA

Żeby zobaczyć te nowości przed premierą, trzeba było udać się do Los Angeles na konferencję AMD Zen 5 Tech Day. Producent nie ograniczył się bynajmniej do pokazu slajdów - czekały na nas gotowe laptopy praktycznie każdego producenta oraz desktopy wyposażone w nowe procesory.

A mowa oczywiście o modelach Ryzen 9000 dla desktopów (Granite Ridge), jak i Ryzen AI 300 dla laptopów (Strix Point). O ile te pierwsze są po prostu udaną ewolucją serii 7000 (Raphael), to modele laptopowe to prawdziwe cudeńka, które zostały wyposażone w doskonałą zintegrowaną grafikę jak i NPU o mocy 50 TOPS, co pozwala na ich bazie tworzyć laptopy Copilot+.

REKLAMA

Jeśli czekacie na wyniki testów nowych procesorów AMD, to musicie uzbroić się jeszcze w trochę cierpliwości. Dzisiaj pokażemy wam oficjalne specyfikacje, najważniejsze informacje dotyczące nowych platform, jak i maszyny oparte na nowych procesorach.

AMD prezentuje nowe procesory Ryzen Zen 5

Przede wszystkim nowe procesory Ryzen 9000 i laptopy z Ryzen AI 300 są już gotowe i wkrótce wylądują w sklepach. Miałem okazję dotknąć i się pobawić maszynami ze stajni MSI (m.in. Stealth A16 czy Prestige), HP (Omnibook), Acer (Swift), ASUS (m.in. Zenbook S16, Vivobook, ProArt PX13, ProArt P16, ROG Zephyrus G16 czy TUF A14). Oczekiwanie na te modele nie potrwa już długo.

Wypasiony PC z procesorem AMD Ryzen 9 9900X

Jeśli chodzi o modele desktopowe, to na start możemy liczyć na cztery procesory Ryzen 9000. Żaden z nich nie jest wyposażony w pamięć X3D - te są owiane jeszcze mgłą tajemnicy. Warto zwrócić uwagę na obniżone TDP (oprócz topowego modelu), a już teraz produkty AMD górowały w tej kwestii znacząco nad konkurencją.

Firma AMD pokusiła się o porównanie modelu Ryzen 9900X do konkurencyjnego Core i9 14900K i wygląda to naprawdę obiecująco. Równie dobrze wygląda to przy porównaniu Ryzen 9700X do Core i7 14700K i Ryzen 9600X do Core i5 14600K. Dodając do tego problemy ze stabilnością topowych jednostek Intela 13-tej i 14-tej generacji (których jak na razie nie udało się w pełni rozwiązać pomimo poprawek), to można się spodziewać sporego wzrostu zainteresowania produktami AMD. Oczywiście slajdy producenta slajdami, a wydajność należy porównać podczas niezależnych testów.

Potwierdzono również, że 9700X będzie szybszy w grach od pierwszego modelu z pamięcią X3D, czyli 5800X3D. Co jeszcze? Obniżono temperaturę procesorów o 7 stopni przy takim samym TDP, czy też dodano wsparcie pamięci RAM DDR-8000. Sama podstawka AMD AM5 ma być wspierana przynajmniej do 2027 roku.

Laptop Copilot+ Acer Swift z AMD Ryzen AI 300

Architektura Zen 5 przynosi całą masę usprawnień i trudno znaleźć tu element, który nie został ulepszony - włącznie z funkcją branch prediction, czy czasem dostępu do pamięci podręcznej. Pozwala to Ryzenom 9000 (Granite Ridge) wygrywać z poprzednią generacją (7000) nawet przy niższym taktowaniu.

Porównanie wzrostu IPC do generacji Zen 4

W drugiej połowie roku możemy się też spodziewać piątej generacji serwerowych modeli Epyc (Turin), które zostaną wyposażone maksymalnie w 192 rdzenie (384 wątki).

PC z procesorem AMD Ryzen 9 9700X

Laptopowe Ryzen AI 300 (Strix Point) to już całkowity odjazd - mocniejsze rdzenie CPU (do 12 rdzeni/24 wątków) i GPU (do 16 jednostek wykonawczych RDNA 3.5 - w porównaniu do Hawk Point można liczyć na do 32 proc. wzrostu wydajności na wat) oraz potężne NPU.

Jeśli przy użyciu NPU w procesorach Strix Point można liczyć na 35-krotnie wyższą wydajność na wat niż w przypadku rdzeni CPU, to musi się odbić na energooszczędności, temperaturach, czy finalnie czasie pracy na baterii. W przypadku NPU mamy do czynienia z drugą odsłoną architektury XDNA - o ile pierwsza pozwala na osiągnięcie 10 TOPS, to w aktualnej jest to już 50 TOPS, a więc skok wydajności jest niesamowity.

W stosunku do modeli Ryzen 7040 osiągnięto również dwukrotnie wyższą energooszczędność. Nie omieszkano porównać się i do Intela - przy użyciu LLM (model Llama2) uzyskano pięciokrotnie wyższą wydajność od NPU w procesorze Core Ultra 7 155H.

Laptop Copilot+ ASUS Zenbook S16 z AMD Ryzen AI 300

Zostawmy jednak na chwilę NPU i zobaczmy na co stać GPU i CPU w procesorach Ryzen AI 300 w porównaniu do konkurencji (zarówno Intel Meteor Lake, jak i Snapdragon X Elite).

Pomijając nawet bezsprzeczne zwycięstwo zintegrowanej grafiki AMD, to w przypadku Snapdragona X trzy z siedmiu testowanych gier w ogóle się nie uruchomiły! Niewątpliwie wraz z upływem czasu sytuacja ulegnie poprawie, ale na ten moment trzeba się spodziewać takich "niedogodności".

Również w przypadku bardziej skomplikowanych obliczeń Ryzen AI 300 nie ma się czego wstydzić - chociaż zapewne Intel może szykować mocną odpowiedź w postaci modeli Lunar Lake.

Laptop Copilot+ HP Omnibook z AMD Ryzen AI 300

Na koniec słowo o overclockingu. Ryzeny 9000 mają się doskonale podkręcać i na naszych oczach padło kilka rekordów świata w różnych programach testujących (wyniki zapewne będą jeszcze śrubowane). Oprócz tego Ryzeny 9000 wzbogacą się o kolejną opcję nazwane Curve Sharper, która pozwoli na wyciskanie absolutne maksimum możliwości z narzędzia Curve Optimizer.

Zobacz inne recenzje na Spider's Web:

Nowe procesory Ryzen 9000 i Ryzen AI 300

Bez dwóch zdań to bardzo mocne uderzenie AMD zarówno w segment desktopów, jak i laptopów. O ile Ryzeny 9000 dla komputerów desktop stanowią po prostu bardzo udaną ewolucję (przypomnijmy, że wymiana płyty głównej nie jest wymagana - to wciąż procesory dla podstawki AM5, trzeba tylko zaktualizować BIOS płyty głównej), to laptopowe modele Ryzen AI 300 powinny naprawdę nieźle namieszać na rynku. A to wszystko już pod koniec czerwca bieżącego roku.

REKLAMA

Jasne, Intel ma tu swoich mocnych zawodników, chociaż procesory Lunar Lake nie zostały jeszcze zaprezentowane. Ciekawą alternatywą wydają się być procesory Snapdragon X Elite, ale ich układ graficzny ma dość skromne możliwości, a problemy z kompatybilnością (np. w działaniu gier) nie należą do rzadkości. Ryzen AI 300 mają nie tylko doskonały zintegrowany układ graficzny, ale i NPU o mocy 50 TOPS, podczas gdy Snapdragony X Elite sięgają "tylko" 45 TOPS.

To właśnie w laptopach NPU wydają się być przyszłością - pozwolą na odciążenie CPU i GPU w wielu obliczeniach, zmniejszą zużycie energii i tym samym pozwolą na dłuższy czas pracy na baterii. Testy nowych laptopów z Ryzen AI 300 i desktopowych procesorów Ryzen 9000 znajdziecie już wkrótce na łamach Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA