REKLAMA

Samsung żegna się z tymi średniakami. Jeżeli masz jednego z nich, rozejrzyj się za nowym telefonem

2024 jest przykrym rokiem dla tych, którzy kupili swoje smartfony Samsung w 2020 roku. Gigant z listy aktualizacji bezpieczeństwa wykreśla kolejne modele - tym razem są to aż trzy średniopółkowe hity sprzedażowe.

05.06.2024 06.32
Samsung żegna się z tymi średniakami. Jeżeli masz jednego z nich, rozejrzyj się za nowym telefonem
REKLAMA

W 2020 roku Samsung do sprzedaży wypuścił średnio i niskopółkowe smartfony z linii 1: Galaxy A21, Galaxy A71, Galaxy A41, Galaxy A51 i Galaxy M01. Jak pokazywały dane sprzedażowe operatorów z tamtego roku, były one ulubieńcami Polaków, a nam trudno się dziwić - szczególnie w przypadku Galaxy A51, którego mieliśmy okazję przetestować.

Jednak wszystko co dobre, kończy się wraz z decyzją producenta. Bowiem właśnie popularne smartfony Samsunga sprzed 4 lat straciły wsparcie aktualizacjami bezpieczeństwa.

REKLAMA

Galaxy A51 5G, Galaxy A41 i Galaxy M01 idą do piachu

Minionej nocy Samsung opublikował oficjalną listę zmian wprowadzonych wraz z comiesięczną (a dla niektórych urządzeń cokwartalną lub copółroczną) aktualizacją zabezpieczeń. Oprócz zaadresowania ponad 60 luk bezpieczeństwa, koreański gigant zaktualizował także harmonogram aktualizacji niektórych urządzeń.

Najważniejszą zmianą jest zakończenie wsparcia aktualizacjami bezpieczeństwa dla Galaxy A51 5G (wersja 4G straciła je już w lutym), Galaxy A41 i Galaxy M01. Oznacza to, że urządzenia te nie otrzymają już więcej aktualizacji i z czasem staną się podatne na działanie złośliwego oprogramowania wykorzystującego niezałatane luki.

Natomiast Galaxy Tab S6 Lite przeszedł do cyklu półrocznych aktualizacji - czyli dwóch aktualizacji w roku, natomiast F55 5G oraz M35 5G do kwartalnych aktualizacji, czyli cztery razy w roku.

Czy koniec wsparcia oznacza śmierć telefonu?

W żargonie technologicznym przyjęło się mówić o zakończeniu aktualizacji bezpieczeństwa jak o śmierci smartfona. Jest to trochę wyolbrzymienie, bo fakt - smartfon bez dalszych planów na aktualizacje bezpieczeństwa jest po prostu porzucony przez producenta i wystawiony na działanie złośliwego oprogramowania. Jednak nie oznacza to, że w ciągu nocy telefon po prostu przestanie działać. Zakończenie aktualizacji bezpieczeństwa należy interpretować bardziej jako jeden z ważniejszych sygnałów, że "przyszedł czas na zmianę telefonu".

Kiedy wsparcie stracą smartfony Samsung z 2 w nazwie modelu?

Biorąc pod uwagę, że Samsung porzuca smartfony z 2020 roku, logicznym byłoby się spodziewać, że następne w kolejności są smartfony z 2021 roku - w tym wciąż uwielbiane Galaxy A12, Galaxy A32, Galaxy A52 i Galaxy A52s.

W 2021 roku Samsung oficjalnie ogłosił, że wszystkie smartfony wyprodukowane po 2019 roku otrzymają przynajmniej trzy lata aktualizacji oprogramowania oraz cztery lata aktualizacji zabezpieczeń. W przypadku smartfonów wypuszczonych do sprzedaży w 2021 roku oznacza to, że w 2024 roku zakończy się dystrybucja aktualizacji systemu Android i smartfony nie otrzymają już więcej nowych funkcji. Jednak koniec życia - czyli zakończenie aktualizacji bezpieczeństwa - nastąpi w 2025 roku.

Może zainteresować cię także:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Framesira / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA