REKLAMA

Sadzili chmury i teraz mają powódź stulecia? Pustynny kraj pod wodą, trwa szukanie winnych

Niektórym łatwiej uwierzyć w powodzie wywołane sztucznym deszczem niż dostrzec, że wraz ze zmianami klimatu ekstremalne zjawiska pogodowe się nasilają.

18.04.2024 13.54
dubaj
REKLAMA

Zjednoczone Emiraty Arabskie wciąż odczuwają skutki potężnych burz i ulew. Dubaj niemal dosłownie został zalany, a miasto ciągle jest sparaliżowane. W ciągu 12 godz. spadło tyle deszczu, co przez cały rok. - Skala zniszczeń, którą widzieliśmy, jest ogromna – mówiła TVN24 jedna z Polek przebywających w Dubaju. Spędziła ponad 16 godz. w taksówce, która utknęła na głównej drodze.

REKLAMA

Niektórzy zaczęli łączyć kropki

Zaraz, zaraz – czy to czasem nie Zjednoczone Emiraty Arabskie zmagają się z problemem braków opadów i właśnie z tego powodu kraj zdecydował się na sztuczne zasiewanie chmur? Dodano dwa do dwóch i wyszło, że rekordowe ulewy to skutek eksperymentu, który wymknął się spod kontroli.

Tyle że nie.

Teoria o konsekwencjach sztucznego deszczu ma się dobrze, ale naukowcy wyjaśniają. Prof. Maarten Ambaum z Uniwersytetu w Reading podkreśla, że zasiewanie deszczu nie jest w stanie wygenerować tak dużej burzy ani opadów. Podobnie mówią inni zagraniczni naukowcy dodając, że niszczycielski żywioł dotarł też do innych państw regionu, w tym Omanu. Na dodatek opady były wcześniej prognozowane.

Friederike Otto w rozmowie z agencją Reuters zaznacza, że opady deszczu stają się coraz bardziej intensywne i ma to związek ze zmianami klimatu. Mówią o tym także polscy naukowcy, którzy od dawna podkreślają, że rośnie liczba gwałtownych zjawisk i możemy obserwować to również w Polsce.

Dr. Daniel Swain podsumował kwestię krótko:

Czy zasiewanie chmur wpłynęło na intensywne opady? Prawdopodobnie nie. Czy zmiany klimatu odegrały rolę? Prawdopodobnie tak.

Amita Katwala na łamach Wired pisze również o specyfice Dubaju. To miasto betonowe, gwałtownie rozrastające się w ostatnich latach, bez zieleni, więc woda nie ma gdzie zostać wchłonięta. W mniejszej skali ten problem dotyka również wiele polskich miast.

Idealnym zwieńczeniem teorii spiskowej jest uwaga autora twitterowego profilu Doskonale Szare:

Zabawne, że osoby, które uwierzyły, że zasiewanie chmur spowodowało ulewne deszcze w Dubaju, najczęściej wierzą też, że człowiek nie mógł spowodować globalnego ocieplenia

REKLAMA

Z jednym zastrzeżeniem – to śmiech przez łzy.

zdjęcie główne: Katiekk / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA