REKLAMA

Mapa schronów. Tak znajdziesz schronienie na komputerze i telefonie

Schronów w Polsce nie ma zbyt wiele, więc tym bardziej warto wiedzieć, gdzie w razie kryzysu szukać bezpiecznego miejsca. Pomoże w tym specjalna mapa schronów.

18.03.2024 11.59
mapa schronów
REKLAMA

O tym, że sytuacja ze schronami jest w Polsce nie najlepsza, wiadomo od jakiegoś czasu. Jeszcze przed wielką kontrolą przeprowadzoną w 2022 r. eksperci bili na alarm i zwracali uwagę, że 90 proc. schronów w Polsce nie nadaje się do pełnienia takiej funkcji. Na brak odpowiednich przepisów narzekali politycy rządzący miastami. Niedawno raport NIK wykazał, że 6 z 32 skontrolowanych gmin nie zapewniło bezpiecznego miejsca żadnemu ze swoich mieszkańców, a 68 proc. poddanych oględzinom schronów i ponad połowa ukryć nie spełniały wymaganych warunków technicznych.

REKLAMA

NIK cytuje alarmujące wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie InfoSecurity24.pl. Wynika z nich, że ponad 80 proc. badanych nie wie gdzie w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się miejsce schronienia. Tymczasem bardzo łatwo to sprawdzić.

Gdzie jest schron – jak sprawdzić na komputerze?

Skorzystać można ze strony przygotowanej przez straż pożarną: strazpozarna.maps.arcgis.com. Udostępniona mapa pozwala wpisać adres lub użyć bieżącej lokalizacji. Możemy zaznaczyć, czy zależy nam na zakreśleniu najbliższej okolicy, czy obszaru w zasięgu do maksymalnie 2 tys. m. Mapa pokaże:

  • miejsca doraźnego schronienia - „pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami”
  • miejsca ukrycia – to budowle wyposażone w „najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron”
  • schrony – czyli budowle ochronne „o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron”
Mapa schronów

Każde wskazane miejsce jest opisane. Możemy dowiedzieć się ile wynosi szacowana pojemność w osobach, szacowana powierzchnia w m. kw. czy zobaczyć ocenę jakościową obiektu.

Mapa schronów – jak sprawdzić na telefonie?

Skorzystać należy z tej samej mapy – pod adresem strazpozarna.maps.arcgis.com bądź schrony.straz.gov.pl. Nie ma osobnej aplikacji dedykowanej wyszukaniu bezpiecznych miejsc, trzeba korzystać z przeglądarki. W wersji na telefon mapa działa tak samo jak ta na komputerach.

Na Spider's Web piszemy więcej o schronach w Polsce:

Bardzo często lokalni pasjonaci historii i osoby zajmujące się tematyką bezpieczeństwa szerzej opisują schrony w konkretnych miastach. Warto w wyszukiwarkę wpisać hasło "schron + nazwa miasta" aby wyszukać tego typu portal. Np. na stronie Schrony w Łodzi znajdziemy nie tylko miejsca bezpieczeństwa, ale też historyczne ciekawostki czy zdjęcia.

Jeśli nie mam schronu w okolicy, to gdzie się chować?

- Mieszkańcy zamieszkujący inne budynki (bloki), domy jednorodzinne powinni wykorzystać jako schronienie piwnice, garaże podziemne znajdujące się w budynku. Jako schronienie mogą wykorzystać także ogólnodostępne miejsca takie jak, parkingi podziemne, przejścia podziemne - sugerował w rozmowie z portalem pulsgdanska.pl Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego UM w Gdańsku.

Schrony przydomowe - będzie łatwiej je wybudować

REKLAMA

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiedziała „ułatwienie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a także usprawnienie ich działania”. W praktyce oznacza to, że schrony o powierzchni użytkowej do 35 m kw. „służących ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych” będzie można wybudować bez zezwolenia.

Niewykluczone, że obowiązek budowy schronów w nowych budynkach spadnie na deweloperów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA