REKLAMA

Google chyba zakochał się w Windowsie. Najpierw Chrome na ARM, teraz to

Wprowadzona nowa aplikacja webowa do logowania się do usług Google obsługuje teraz Windows Hello. Oznacza to, że na komputerach z Windowsem wystarczy twarz lub odcisk palca, by dostać się do Konta Google.

30.03.2024 20.10
windows hello jak obejść
REKLAMA

Relacje Microsoftu i Google’a są… rozmaitej natury, w zależności od sytuacji. Obie firmy współpracują przy wielu wspólnych projektach, w tym wspólnie rozwijają platformę Chromium, czyli fundament większości nowoczesnych przeglądarek internetowych. Przy innych okazjach z kolei niejednokrotnie rywalizują w sposób nieetyczny, uciekając się nawet do publicznego oczerniania rywala czy prób osłabiania jego produktów.

REKLAMA

Google ostatnimi czasy wydaje się jednak stosować łagodniejsze podejście. Niedawno rozpoczął testy przeglądarki Chrome dla komputerów z Windowsem i procesorem typu ARM, choć przez ostatnie lata oferował tym urządzeniom jedynie powolną, 32-bitową wersję x86 swojej niezbędnej dla znacznej części internautów aplikacji. A teraz tworzy nowy punkt integracji między swoimi usługami a zabezpieczeniami Windowsa.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pomożemy:

Spójrz w ekran. Dziękuję, to wystarczy. Jesteś zalogowany do Konta Google

Wprowadzona niedawno nowa witryna logowania do usług Google’a obsługuje też mechanizm passkeys. Google dodatkowo zadbał o to, by witryna wywoływała żądanie uwierzytelniania tym mechanizmem w sposób opisany w dokumentacji Microsoftu. Przechodząc do rzeczy: by na pewno był zgodny z Windows Hello, co umożliwia logowanie się twarzą lub palcem. Nie trzeba nawet dotykać klawiatury.

REKLAMA

Windows Hello to zunifikowany mechanizm uwierzytelniający w Windowsie. Wymaga urządzenia biometrycznego o wysokim i certyfikowanym poziomie zabezpieczeń (może to być skaner linii papilarnych, tęczówki oka, kształtu głowy i wielu innych metod enterprise-grade) i zapewnia pomost pomiędzy tym urządzeniem a systemem i aplikacjami. Dzięki niemu programiści nie muszą implementować w aplikacjach dodatkowych metod zabezpieczeń a użytkownik nie musi dokonywać złożonych konfiguracji w różnych programach - wystarczy zarejestrować odcisk lub twarz w systemie i jej używać. Dodatkowo można używać do logowania zarejestrowanego na urządzenie kodu PIN zamiast hasła.

Mechanizm logowania do Kont Google zgodny z passkeys i Windows Hello jest już dostępny dla wszystkich użytkowników. By mechanizm zadziałał, wymagana jest obsługa passkeys również przez przeglądarkę internetową użytkownika. Mechanizm jest obsługiwany zarówno w Google Chrome, jak i Microsoft Edge.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA