REKLAMA

Chrome będzie działał lepiej na tych laptopach. Google udostępnił nową wersję

Google wypuścił nową wersję Chrome'a dostosowaną pod laptopy z Windowsem. Dzięki temu przeglądarka giganta technologicznego będzie działała znacznie lepiej niż wcześniej.

26.03.2024 17.52
google chrome
REKLAMA

Już w styczniu informowaliśmy, że Google pracuje nad tym, aby Chrome działał natywnie na komputerach z systemem Windows wyposażonych w procesory na architekturze ARM. Nie musieliśmy długo czekać, ponieważ równo dwa miesiące później dowiadujemy się, że oprogramowanie zostało wydane. To wszystko dlatego, że Qualcomm zrobił potężny czip Snapdragon X Elite dla laptopów z Windowsem.

REKLAMA

Google Chrome w nowej wersji. Będzie śmigał na laptopach z Windowsem i procesorami ARM

W świecie komputerów pracujących na systemie operacyjnym Microsoft Windows tak naprawdę istnieje tylko dwójka liczących się producentów procesorów: Intel oraz AMD. Obie firmy zajmują się tworzeniem czipów X86. Od lat Qualcomm próbuje zaistnieć na rynku pecetów z ARM. Dotychczas bez większego powodzenia, ale to może się zmienić dzięki nowemu układowi Snapdragon X Elite.

Niemniej jednak nawet najpotężniejszy procesor bez odpowiedniego oprogramowania nie wystarczy. Dotychczas najpopularniejsza przeglądarka na świecie, czyli Google Chrome, nie obsługiwała architektury ARM na Windowsienie, ale teraz się to zmienia. Producent twierdzi, że rozwiązanie jest "w pełni zoptymalizowane pod sprzęt i system operacyjny, aby przeglądanie internetu było szybsze i płynniejsze".

Wcześniej posiadacze laptopów z Windowsem z procesorem ARM mogli zainstalować Chrome'a, ale przeglądarka działała na warstwach kompatybilności, ponieważ do dyspozycji była tylko wersja X86 dostosowana pod układy Intel Core i AMD Ryzen. Co oczywiście równało się z tym że popularny program działał bardzo wolno.

Zaprojektowaliśmy przeglądarkę Chrome tak, aby była szybka, bezpieczna i łatwa w użyciu na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Nasza ścisła współpraca z Qualcomm pomoże zapewnić użytkownikom Chrome możliwie najlepsze wrażenia podczas przeglądania Internetu na obecnych komputerach zgodnych z Arm.  

– powiedział Hiroshi Lockheimer z Google

Zmiana pozytywnie wpłynie na posiadaczy wcześniejszych laptopów z procesorami ARM – Snapdragon 8cx, 8c, 7c i innymi, ale przede wszystkim stanowi podwaliny pod szersze wprowadzenie Snapdragon X Elite. Nowy procesor ma przynieść spory wzrost wydajności w przeglądarce Chrome dedykowanej komputerom z układami ARM.

Google Chrome na innych platformach lubił się z ARM

To jednak nie pierwszy raz, gdy Google wydaje przeglądarkę zoptymalizowaną pod architekturę ARM. Już w 2020 roku firma udostępniła oprogramowanie dla systemu macOS, gdy producent z Cupertino po wprowadził autorskie procesory Apple Silicon do komputerów Mac. Dodatkowo system ChromeOS, który wspiera zarówno układy ARM, jak i x86 również ma swoją dedykowaną wersję Google Chrome.

Co ciekawe, jednocześnie od wielu lat Microsoft oferuje natywną wersję swojej przeglądarki Microsoft Edge dla ARM. Wydaje się, że teraz użytkownicy będą przechodzić na Chrome, który wcześniej działał po prostu słabo.

Pierwsze konsumenckie laptopy z procesorem Snapdragon X Elite powinny pojawić się w nadchodzących miesiącach. Miejmy nadzieję, że ruszą rynek pecetów z Windowsem i chociaż trochę przejmą udziały Intela i AMD.

REKLAMA

Więcej o nowościach w przeglądarce Google Chrome przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA