REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Tym procesorem Qualcomm chce zmiażdżyć Apple'a, Intela i AMD. Wydajność oczarowuje

Qualcomm pokazał czip, który ma walczyć dzielnie z M2 i M3 od Apple'a, czy procesorami Intela i AMD. Nowa pozycja firmy zwie się Snapdragon X Elite - i jest mocniejsza, niż moglibyście się tego spodziewać. Są jakieś minusy?

25.10.2023
11:21
procesor Snapdraon X Elite
REKLAMA

Qualcomm otworzył wór z prezentami procesorami! Firma na konferencji zapowiedziała trzecią generację mobilnego Snapdragona 8, która stawia w znacznej mierze na SI oraz granie. Poza tym poznaliśmy też odpowiedź na propozycje Apple’a, Intela czy AMD. 2024 rok będzie istnym polem bitwy na rynku komputerów i laptopów.

REKLAMA

Oto Snapdragon X Elite. Nowy król windowsowych ARM-ów

Qualcomm zapowiedział procesor Snapdragon X Elite, 12-rdzeniowy procesor ARM stworzony w technologii 4 nm, który ma rywalizować (i godnie powalczyć) z propozycjami Intela i AMD w komputerach osobistych, a także z czipami Apple z serii M2 i M3 w Macach.

Snapdragon X Elite szczyci się imponującymi wynikami w testach (o nich przeczytacie za chwilę), a Qualcomm twierdzi, że może czip działać nawet dwukrotnie szybciej niż procesory Intel Core, zużywając znacznie mniej energii. Nowy Snapdragon dostał również układ graficzny Adreno z obsługą wielu ekranów i DirectX 12.

Dodatkowo, Hexagon, jednostka przetwarzania neuronowego od Qualcomm, doczekała się znaczącej poprawy. Czip zawiera moduł Snapdragon X65 5G, Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4 dla łączności i obsługuje do 64 GB RAM LPDDR5x oraz dyski SSD PCIe 4.0 NVMe. Snapdragon X Elite ma zadebiutować w komputerach osobistych w połowie 2024 roku.

Chcecie więcej dowiedzieć się o czipach ARM? Przeczytacie o nich na Spider's Web:

Qualcomm twierdzi, że Snapdragon X Elite został zaprojektowany z myślą o sztucznej inteligencji i jest wyposażony w Qualcomm AI Engine oraz wcześniej wspomniany zintegrowany procesor Hexagon NPU. To połączenie ma zapewnić "rewolucyjne doświadczenia w dziedzinie kreatywności, wideokonferencji, bezpieczeństwa oraz asystentów do pracy". Ot, SI w teorii będzie tam jeszcze lepsza.

Nie wiemy jeszcze nic o maszynach, jak i cenach komputerów ze Snapdragonem X Elite. Nie powinniśmy się spodziewać niczego tańszego od propozycji Apple'a. Lenovo ThinkPad X13s z poprzednim czipem ARM kosztuje, bagatela, w tym momencie 9 tys. złotych.

Qualcomm jak Apple. Wydajność Snapdragona X Elite lepsza od M2 i i9

Podczas ogłoszenia padło sporo ogromnych liczb. Nowy procesor w benchmarku Geekbench ma być mocniejszy, niż czip M2 Max od Apple’a, zużywając przy tym 30 proc. mniej energii. Ba, według testów, ma być też mocniejszy od procesora i9-13980HX. To wszystko w testach jednowątkowych:

Pojawiła się wzmianka o tym, że czip w testach wielowątkowych w Geekbenchu jest mocniejszy od zwykłego M2 o 50 proc. w szczytowym punkcie wydajności:

REKLAMA

Informacje podane na konferencji są dobrane pod to, aby czipy prezentowały się świetnie na tle konkurencji. Osoby, którym to przeszkadza, powinny spojrzeć na Apple’a, który robi to od lat. Apple zrobi to samo z niedzieli na poniedziałek, gdy zapowie czipy M3. Qualcomm, jak wynika z pierwszych testów, dogonił Apple’a. I to jest już bardzo dobra informacja, bo to oznacza, że rynek robi się bardziej konkurencyjny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA