REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Snapdragon 8 Gen 3 oficjalnie. Nowy czip odmieni twój telefon. Apple może się schować?

Qualcomm zaprezentował procesor Snapdragon 8 Gen 3. Ma jeszcze lepszą wydajność oraz ogrom funkcji opartych o sztuczną inteligencję. A to wszystko podlane ekstremalnymi osiągami w grach. Apple może się schować?

25.10.2023
8:06
Snapdragon 8 Gen 3 oficjalnie. Producent obiecuje genialne osiągi
REKLAMA

Jeżeli zastanawialiście się, jak bardzo będziecie potrzebować najnowszego telefonu, oto odpowiedź. Qualcomm zapowiedział nowy procesor - Snapdragon 8 Gen 3. Zapowiada się lepiej od poprzedniej generacji pod każdym względem. A dodatkowo fani sztucznej inteligencji powinni być bardziej niż zadowoleni. Teraz dostaną sztuczną inteligencję w swoich telefonach, a nie z chmury "jakiejś" firmy.

REKLAMA

Snapdragon 8 Gen 3 oficjalnie. Dane techniczne

Firma informuje o znacznym wzroście wydajności, nawet do 30 proc. w porównaniu do poprzedniej generacji, Snapdragona 8 Gen 2. Mówi się również o spadku poboru energii, nawet o 20 proc., w stosunku do poprzednika.

Snapdragon 8 Gen 3 ma pod strzechami układ CPU w konfiguracji 1+5+2, gdzie Gen 2 pracował z układem 1+4+3. Nowa konfiguracja obejmuje jeden rdzeń Cortex-X4 pracujący z prędkością 3,2 GHz, pięć rdzeni Cortex-A720 osiągających prędkość 3,2 GHz i tylko dwa małe rdzenie Cortex-A520 o taktowaniu 2,3 GHz. Ponadto chipset obsługuje pamięć LPDDR5x o prędkości do 4800 MHz i może przyjąć do 24 GB RAM.

Łączność? Qualcomm zapowiedział kompatybilność z Wi-Fi 7, w zestawie dostajemy też integrację modułu 5G X75, obejmującego anteny zarówno poniżej 6 GHz, jak i mmWave.

Qualcomm stawia na sztuczną inteligencję i wprowadza ją bezpośrednio do telefonów

Qualcomm przy Snapdragon 8 Gen 3 skupił się na sztucznej inteligencji. Czip wspiera różne generatywne modele SI oraz modele językowe do rozpoznawania mowy. Gen 3 potrafi przetwarzać do 20 tokenów na sekundę, co umożliwia natychmiastowe odpowiedzi asystenta SI.

Osobista personalizacja zostanie dostarczona dzięki Qualcomm Sensing Hub bezpiecznie - jak zapewnia producent - wykorzystując dane użytkownika, takie jak ulubione aktywności, poziom sprawności fizycznej i lokalizację, aby dostarczyć wysoce spersonalizowane odpowiedzi AI. Snapdragon 8 Gen 3 oferuje wzrost wydajności do 98 proc. względem wydajności układu NPU Qualcomm Hexagon. Według zapewnień producenta, ma być szybko.

Jeśli interesują was nowe smartfony, to koniecznie przeczytajcie te teksty na Spider's Web:

Nowy czip to lepsze zdjęcia. I sporo opcji!

Qualcomm sprawi, że będzie możliwe inteligentne robienie zdjęć oraz edycja wideo za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji. Segmentacja semantyczna optymalizuje zdjęcia w czasie rzeczywistym, zapewniając więcej detali, kolorów i autentyczności, a Night Vision umożliwi nagrywanie w słabym oświetleniu.

Funkcje aparatu obejmują usuwanie niechcianych elementów, skanowanie kodów QR, Zoom Anyplace do czterokrotnego przybliżenia w rozdzielczości 4K, HDR od Dolby, Truepic do potwierdzania autentyczności zdjęć, Vlogger’s View do jednoczesnego nagrywania obrazu z kamer przedniej i tylnej oraz Photo Expansion do rozszerzania zdjęć poza oryginalną ramkę. Czyli zrobicie zdjęcie, pomyślicie "potrzebuję trochę szerszego kadru" i telefon sam go stworzy dzięki SI.

Do 240 kl./s w grach. Lepiej niż na waszych komputerach

Dowiedzieliśmy się także, że Snapdragon 8 Gen 3 ma oferować wsparcie dla 240 kl./s na wyświetlaczach 240 Hz. Adreno Frame Motion Engine 2.0 jest w stanie generować klatki dla płynniejszej rozgrywki, a chipset jest również kompatybilny z Unreal Engine 5.2. GPU Gen 3 nie odstaje od reszty: oferuje o 25 proc. wyższą prędkość przy takim samym wzroście efektywności energetycznej. Fani Ray Tracingu powinni być zadowoleni, bo nawet przy śledzeniu promieni, czip powinien zadziwić osiągami. To nie wszystko. Gracze cieszący się z 240 kl./s zyskają przewagę nad rywalami podczas rozgrywek na żywo dzięki dźwiękowi o ultraniskim opóźnieniu wynoszącym 48 ms.

A audiofile i osoby, które kochają dobry dźwięk, otrzymają coś miłego w Snapdragonie 8 Gen 3. Dzięki Snapdragon Sound™ Technology Suite i Qualcomm® Expanded Personal Area Network Technology, użytkownicy będą mogli cieszyć się nieprzerwanym dźwiękiem bezstratnym w sieci Wi-Fi, nawet podczas przechodzenia z pomieszczenia do pomieszczenia.

Producenci potwierdzają. Gdzie zobaczymy Snapdragona 8 Gen 3?

Czip to jedno. Ale ważne, gdzie go znajdziemy! Niemała liczba czołowych producentów potwierdziła, że nowego Snapdragona znajdziemy w ich telefonach. ASUS, Honor, iQOO, MEIZU, NIO, Nubia, OnePlus, OPPO, realme, Redmi, RedMagic, Sony, vivo, Xiaomi i ZTE w ciągu następnych tygodni mają wydać nowe telefony z czipem następnej generacji.

A dokładnie w których modelach dostaniemy nowy czip? Twitterowicz Sondesix skompilował modele, w których ma pojawić się Snapdragon 8 Gen 3:

REKLAMA
  • Seria Xiaomi 14
  • Część lub wszystkie modele z serii OPPO Find X7
  • Część lub wszystkie modele z serii vivo X100
  • OnePlus 12
  • Realme GT5 Pro
  • iQOO 12
  • Telefony ZTE z serii Nubia oraz REDMAGIC.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA