REKLAMA

Chrome na Androidzie mocno się zmieni. Właśnie przenoszą kluczowy element

Inżynierowie Google ponownie wrócili do Chrome'a, dochodząc do wniosku, że pasek adresu w przeglądarce nie powinien być na górze. Zmiany zauważone w kanale Canary i otwartym narzędziu deweloperskim Chrome wskazują jednak, że finalnie Google może znacznie ograniczyć możliwości paska.

14.03.2024 09.33
Chrome na Androidzie mocno się zmieni. Właśnie przenoszą kluczowy element
REKLAMA

Jednym ze znaków rozpoznawalnych interfejsu systemu iOS jest umieszczenie paska adresu w przeglądarkach internetowych u dołu ekranu - nawet w Google Chrome, które stylistyce Apple'a ugięło się całkiem niedawno. Co prawda, to Windows Phone oferował takie rozwiązanie wiele lat temu, ale to Apple wrócił do niego i ponownie go rozpropagował.

Jednak każdy korzystający z urządzeń z Androidem wie, że podobnego rozmieszczenia można szukać ze świecą - póki co. Najnowsze wydanie Chrome pokazuje, że nie tylko wersja przeglądarki na iOS przerzuciła pasek adresu do dołu.

REKLAMA

Google Chrome (ponownie) eksperymentuje z paskiem adresu u dołu ekranu telefonu

Użytkownik serwis Reddit Leopeva64, znany z licznego udostępniania nowości odnalezionych w wersjach beta i niestabilnych wersjach Canary popularnych przeglądarek, poinformował o odnalezieniu w testowej wersji mobilnego Chrome nowej funkcji.

W Chrome Canary 124 pojawiła się flaga - możliwa do przełączenia testowa funkcja o nazwie chrome://flags/#cct-google-bottom-bar. Według relacji Leopeva64 sprawia ona, że pasek adresu w przeglądarce wyświetla się u dołu ekranu.

Jednocześnie internauta zastrzega, że na obecnym etapie rozwoju funkcji działa ona jedynie gdy linki otwierane są z poziomu aplikacji Google (wyszukiwarki) w systemie Android.

Funkcja odpowiadająca za działanie flagi pojawiła się również w publicznym narzędziu deweloperskim Chromium Gerrit. Tu programiści opisali funkcję jako "szkieletu modułu GoogleBottomBar", co sugeruje, że pasek będzie zawierał niektóre opcje i przyciski specyficzne dla wyszukiwarki Google.

Tu warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz gdy Google eksperymentuje z przeniesieniem paska adresu na dół ekranu w Chrome. Tego typu eksperymenty mogliśmy zobaczyć w latach 2017-2019, lecz ostatecznie gigant porzucił pomysł i usunął z przeglądarki kod pozwalający na przerzucenie paska adresu.

Mając to na uwadze, nowy eksperyment z dolnym paskiem może ponownie się nie udać. Podobnie jak w przypadku każdej funkcji zauważonej przed jej oficjalnym wydaniem (i na tak wczesnym etapie jak dystrybucja w kanale Canary), Google może zdecydować o jej całkowitym usunięciu, zanim ktokolwiek będzie mógł jej użyć.

IDŹ DO SKLEPU
Euro
Samsung Galaxy S24
Euro
Samsung Galaxy S24+
Euro
Samsung Galaxy S24 Ultra

Więcej na temat Google Chrome:

REKLAMA

Zdjęcie główne: tinhkhuong / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA