REKLAMA

Google zepsuł mi Chrome’a na Androidzie. Koniec z paskiem adresu na dole

Najnowsza aktualizacja Chrome’a na Androidzie przynosi dwie wieści: dobrą i złą. Niestety zniknęła możliwość przeniesienia paska adresu na dół interfejsu. Na pocieszenie można jednak włączyć nowy, odświeżony wygląd. Podpowiadamy, jak to zrobić.

27.04.2018 07.58
Przeglądarka Chrome na Androidzie właśnie się zmieniła. Jest ładnie, ale będzie więcej machania palcem
REKLAMA
REKLAMA

Mobilny Chrome na Androidzie stał się nieporównywalnie wygodniejszy od momentu, gdy przeniosłem pasek adresu na dół. Nie wszyscy znali tę funkcję, bo nie dało się jej znaleźć w standardowym menu ustawień. Trzeba było się do niej dokopać przez ukryte menu dostępne po wpisaniu adresu chrome://flags i odszukaniu pozycji „Chrome Home”. Odpowiedni poradnik przygotował w ubiegłym roku Mateusz Nowak.

 class="wp-image-724494"

To ustawienie wnosiło kilka innych nowości, m.in. delikatnie odświeżony wygląd paska wyszukiwania, a także menu „Chrome Home”, czyli wysuwany z dołu pasek zawierający linki do ostatnio odwiedzonych stron i sugerowane artykuły, które mogą nas zainteresować. Chrome w takim wydaniu był nie dość że ładny, to jeszcze o wiele bardziej wygodny.

Po najnowszej aktualizacji Chrome’a na Androidzie pasek wyszukiwania wrócił na górę, a interfejs nagle się zestarzał.

 class="wp-image-724500"

Po aktualizacji Chrome’a do najnowszej wersji pasek znów wrócił na górę, co jest wielkim nieporozumieniem. Dolna część ekranu jest na smartfonie idealnym miejscem na najważniejsze elementy interfejsu, ponieważ zawsze jest w zasięgu kciuka. Nie rozumiem uporu deweloperów, by paski adresu i wyszukiwarki stosować na górze, zwłaszcza w dobie ekranów 18:9, w których praktycznie nie da się sięgnąć do górnej belki bez posiłkowania się drugą dłonią.

Interfejs Chrome Home już w lutym zniknął z rozwojowej wersji Chrome Canary, a wraz z najnowszą aktualizacją znika też ze stabilnej wersji Chrome’a. Niestety Google miał pełne prawo do tej zmiany. Ustawienia dostępne w menu chrome://flags są eksperymentalne i mogą w dowolnej chwili ulec zmianie, o czym Google uczciwie informuje.

Chrome Home zmienił się w Chrome Duplex, ale to rozwiązanie to ledwie proteza.

 class="wp-image-724503"

Google przekształcił projekt Chrome Home w Chrome Duplex, który na razie jest znacznie mniej użyteczny. Mamy w nim co prawda dolny pasek, ale kryje się w pod nim menu z polecanymi i ostatnio odwiedzanymi stronami. Pasek się nie ukrywa i zajmuje bardzo dużo miejsca na ekranie, a do tego pasek adresu znajduje się na osobnej belce na górze. Póki co nie ma to żadnego sensu.

Nie polecam, ale jeżeli chcesz wypróbować Chrome Duplex, wykonaj następujące czynności:

  • w Chrome na Androidzie przejdź pod adres chrome://flags,
  • wyszukaj pozycję „Chrome Duplex”,
  • zmień jej wartość na Enabled,
  • uruchom ponownie Chrome’a (czasami trzeba to zrobić dwukrotnie).

Na pocieszenie, Chrome umożliwia wymuszenie nowego wyglądu.

Wraz z dolnym paskiem zniknął z Chrome’a również odświeżony wygląd. Powrót do starego designu jest uderzający. Kwadratowe elementy i szara kolorystyka wyglądają naprawdę archaicznie, ale jest sposób na wymuszenie nowego, odświeżonego wyglądu, który oficjalnie nie jest jeszcze dostępny.

 class="wp-image-724512"

Nowy wygląd jest jaśniejszy i znacznie nowocześniejszy. Aby go aktywować, wykonaj te czynności:

REKLAMA
  • w Chrome na Androidzie przejdź pod adres chrome://flags,
  • wyszukaj pozycję „Chrome Modern Design”,
  • zmień jej wartość na Enabled,
  • uruchom ponownie Chrome’a (czasami trzeba to zrobić dwukrotnie).

Nowy wygląd cieszy oko, ale naprawdę dolna belka z paskiem musiała zniknąć? Wielka szkoda, że Google z niej zrezygnował!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA