REKLAMA

Świetna nowość zmierza do Chrome’a. Klik i masz aplikację

Nadchodząca wersja przeglądarki internetowej Google Chrome zostanie wyposażona w kapitalną nowość. Otrzymasz opcję zamiany dowolnej strony internetowej w aplikację.

08.03.2024 15.58
google chrome
REKLAMA

Tzw. PWA (progresywne aplikacje webowe) są z nami od dłuższego czasu i z zasady okazują się bardzo przydatne. Dzięki temu rozwiązaniu wielu aplikacji nie trzeba nawet instalować na naszych komputerach – nie zajmują miejsca na dysku, a mamy wrażenie, że korzystamy ze "zwykłej" aplikacji. Obecnie możemy zrobić to z kilkoma popularnymi witrynami, ale niebawem każdą stronę zamienimy w aplikację webową.

REKLAMA

Google Chrome zamieni każdą stronę w aplikację

Dzisiaj rozwiązanie PWA dostępne jest na wielu stronach – wchodząc na internetową stronę Facebooka, Spotify, YouTube’a, Pinteresta, Telegrama i wielu innych na prawym boku paska URL pojawia się ikonka komputera ze strzałką, która ma "zainstalować aplikację". Nie jest to jednak typowa instalacja, ponieważ tak naprawdę mamy do czynienia z aplikacjami działającymi dzięki przeglądarce Google Chrome.

Użytkownik serwisu X o pseudonimie Leopeva64 doniósł, że w testowej wersji oprogramowania w kanale Canary oznaczonej numerem 124 pojawiła się możliwość zamiany każdej strony internetowej w aplikację webową. Rozwiązanie dostępne jest w komputerowym wydaniu Chrome (nie uświadczymy go na systemie Android).

Aby skorzystać z rozwiązania, trzeba wejść do ustawień Chrome Canary – menu trzech kropek w prawym górnym rogu > Zapisz i udostępnij > Zainstaluj stronę jako aplikację. W Chrome Canary 124 takim sposobem jesteśmy w stanie zamienić każdą witrynę (nawet te, które dzisiaj nie są obsługiwane przez PWA) w aplikacje. Tego typu programy nie odbiegają wyglądem od stron internetowych, ale przede wszystkim wyróżnia je to, że dają dużą wygodę użytkownikowi.

Uruchomianie aplikacji webowych (m.in.) Facebooka nie wiąże się z obowiązkiem uruchamiania przeglądarki internetowej. Nie trzeba też nic wpisywać w pasek adresu. Taką apkę możemy przypisać jak każdą inną do pulpitu, na pasek zadań czy menu start w systemie Windows (w macOS do Docka lub Launchpada) i możemy szybko uruchamiać m.in. YouTube’a czy Facebooka. Dodatkowo wszystkie rozszerzenia, które są zainstalowane w Chrome, pozostają aktywne w aplikacjach webowych PWA.

Laptopy na Windowsie obsługują PWA
Euro
Tani laptop gamingowy Lenovo

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości zamiany każdej strony na aplikację, to obecnie musisz pobrać Chrome Canary (dostępny na Windowsa i macOS), ale nie obędzie się też bez aktywacji wymaganych flag:

  • chrome://flags/#web-app-universal-install
  • chrome://flags/#shortcuts-not-apps

Kiedy funkcja zostanie udostępniona dla wszystkich użytkowników Chrome’a? Obecnie mamy stabilne wydanie przeglądarki oznaczone numerem 122, które zostało opublikowane w lutym. W marcu nadejdzie Chrome 123, natomiast Chrome 124 powinno zadebiutować już w kwietniu 2024 roku.

REKLAMA

Więcej o przeglądarce Google Chrome przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA