REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Polska ma być potęgą sztucznej inteligencji. Nowy minister cyfryzacji snuje mocarstwowe plany

Sztuczna inteligencja (AI) to technologia, która zmienia świat i wpływa na rozwój wielu dziedzin życia. Polska nie chce być w tyle i stawia na inwestycje w AI, które mają przynieść korzyści społeczeństwu, nauce i gospodarce.

21.01.2024
16:30
Polska ma być potęgą sztucznej inteligencji. Nowy minister cyfryzacji snuje mocarstwowe plany
REKLAMA

Minister cyfryzacji Gawkowski, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział, że będzie dążył do powołania specjalnego funduszu dotyczącego sztucznej inteligencji (AI), który pomoże rozwijać się młodym polskim start-upom. Fundusz miałby finansować innowacyjne projekty związane z AI, które mogą mieć zastosowanie w różnych sektorach, takich jak zdrowie, edukacja, transport czy bezpieczeństwo. Minister podkreślił, że AI jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju państwa i nauki, i chce inwestować w AI na różnych poziomach.

REKLAMA

Więcej o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider`s Web:

Aktualizacja polityki AI

Minister cyfryzacji poinformował też, że jedną z jego pierwszych decyzji była aktualizacja polityki AI, która w 2024 r. będzie miała na celu umożliwienie Polsce brania aktywnego udziału w pracach związanych z AI na forum Unii Europejskiej, ONZ, Rady Europy. Minister zaznaczył, że Polska chce być partnerem w tworzeniu europejskich i globalnych standardów i regulacji dotyczących AI, które będą chronić prawa i wartości obywateli.

Likwidacja białych plam internetowych

Minister Gawkowski zwrócił też uwagę na konieczność zapewnienia dostępu do szybkiego i stabilnego internetu na całym terytorium Polski, co jest niezbędne dla rozwoju AI i cyfryzacji. Jego celem jest całkowita eliminacja białych plam internetowych (punktów adresowych, które nie mają dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s) do 2027 r. Minister zapowiedział, że chce doinwestować projekty związane z internetem szerokopasmowym oraz przeprowadzać konsultacje z firmami telekomunikacyjnymi, aby wyjaśnić, dlaczego na niektórych obszarach nie ma rozstrzygnięć co do inwestora w projektach tworzenia infrastruktury internetowej.

Współpraca z big techami

Na pytanie, jak ma wyglądać współpraca z wielkimi firmami informatycznymi, takimi jak Google, Facebook czy Amazon, minister odpowiedział, że nie jest wrogiem big techów i ich rozwoju w Polsce, ale jego zadaniem jest, by obywatelowi się łatwiej żyło, a nie najbogatszym łatwiej zarabiało. Minister zapowiedział też ścisłą współpracę w ramach Unii Europejskiej w kwestiach uregulowania stosunków z wielkimi przedsiębiorstwami branży big tech. Jego celami są: ochrona użytkowników przed nielegalnymi treściami, zwiększenie możliwości w walce z treściami szkodliwymi, większa przejrzystość funkcjonowania platform oraz transparentność funkcjonowania algorytmów.

Rozwój branży gier

Minister Gawkowski przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest istotnym miejscem na mapie światowego rynku gier komputerowych, i chce wspierać polskich twórców i producentów gier. Minister powiedział, że sam jest uczestnikiem rynku gier, bo przez lata grał, i zna nasze największe produkcje, z których możemy być dumni. Dodał, że branża gamingowa, jako znajdująca się na przecięciu rozrywki, biznesu i sztuki, może być elementem budowy polskiego soft power.

REKLAMA

Minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, ma ambitne plany dotyczące rozwoju AI i cyfryzacji w Polsce. Chce stworzyć warunki do inwestycji w AI, współpracy międzynarodowej, dostępu do internetu, uregulowania relacji z big techami i promocji polskiej branży gier. Czy uda mu się zrealizować swoje cele i uczynić Polskę liderem w AI?

Czas pokaże, ale na pewno nie zabraknie mu wyzwań.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA