REKLAMA

Jaki komputer do gier? Jak go złożyć? Poradnik 2024

Komputer gamingowy to nie tylko możliwość cieszenia się najwyższą jakością gier, ale i tani dostęp do potężnej biblioteki gier, również dzięki takim abonamentom jak PC Game Pass. Zobacz, jaki komputer gamingowy złożyć w 2024 r.

Jaki komputer do gier? Jak go złożyć? Poradnik 2024
REKLAMA

Jaki komputer do gier dobrze sprawdzi się w 2024 r.? Z jakich podzespołów go złożyć? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, budując tani, dobry bądź wydajny komputer do gier.

REKLAMA

Wiedza na temat wyboru podzespołów komputera (i jego złożenia) jest ogólnodostępna oraz nieskomplikowana i nie ma co ją demonizować. Oczywiście nie każdy śledzi na bieżąco nowinki w branży oraz premiery kart graficznych i procesorów, dlatego postaramy się w skrócie przekazać, na co powinien zwrócić uwagę gracz składający komputer w 2024 r.

Jak złożyć komputer do gier?

Jakie parametry powinien mieć komputer do gier? Kluczowym podzespołem jest oczywiście karta graficzna. Zerknij na poniższy poradnik, aby zobaczyć jakie modele w różnych segmentach cenowych są obecnie na topie.

Drugim kluczowym podzespołem jest procesor. Większość nowoczesnych procesorów dobrze sprawdzi się w komputerach gamingowych z niższego i średniego segmentu, ale w przypadku wyposażenia komputera w najwydajniejsze karty graficzne, warto sięgnąć po równie wydajne procesory. To one zapewnią nam odpowiedną liczbę klatek na sekundę, tak byśmy mogli cieszyć się wysokim odświeżaniem w gamingowych monitorach.

Jaki tani komputer do gier?

Jak złożyć tani, ale sensowny komputer do gier? Jeśli chodzi o kartę graficzną, to proponujemy model GeForce RTX 4060. Jeśli nasz budżet na to nie pozwala, to najtańszą kartą graficzną godną polecenia wciąż pozostaje Radeon RX 6600, którego ceny spadają poniżej 900 zł.

Niedrogi komputer do gier może być oparty o tańsze modele procesorów, takich jak ekonomiczne Core 12-tej generacji, czy Ryzen serii 5000. W przypadku Intela można wybrać płytę główną wykorzystującą pamięci DDR4 (płyty do Ryzenów 5000 korzystają wyłącznie z DDR4), co pozwoli oszczędzić sporo kasy. Na start wystarczy nam 16 GB RAM pamięci DDR4 taktowanej 3200-3600 MHz i tani SSD o pojemności 1 TB. Jeśli zależy nam na SSD NVMe to w zupełności wystarczą tanie modele PCIe 3.0, a wręcz SSD oparte na SATA – w tym segmencie zależy nam przede wszystkim na jak najniższej cenie.

Jak złożyć dobry komputer do gier?

Dobry komputer do gier będzie droższy, ale jednocześnie powinien cechować się optymalnym stosunkiem ceny do wydajności. W dobrym komputerze gamingowym warto, aby znalazła się karta graficzna klasy GeForce RTX 4070 (bądź 4070 Super). Jeśli chcemy nieco zejść z ceny to doskonałym wyborem będzie również Radeon RX 7800 XT.

Dobry komputer gamingowy wciąż może być oparty na pamięciach DDR4, ale zdecydowanie bardziej przyszłościowym wyborem będą pamięci DDR5 – ich ceny spadły do akceptowalnych poziomów. Chociaż 16 GB RAM wciąż dobrze sprawdza się w grach, bardziej przyszłościowe jest wybranie zestawu 24 lub 32 GB.

Jeśli chcesz zainwestować w platformę AMD AM5 (która z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie bardzo długo wspierana) to wybierz procesor AMD Ryzen 5 serii 7000, a w przypadku Intela możesz sięgnąć po Core i5 13-tej generacji. W przypadku Intela sprawdź, czy płyta główna obsługuje wybrany przez ciebie rodzaj pamięci RAM (do AMD AM5 zainstalujemy wyłącznie pamięci DDR5).

Dobry komputer gamingowy powinien już mieć SSD NVMe oparty na PCIe 4.0 o pojemności od 1 do 2 TB. Rozmiary gier ciągle rosną i nawet jeśli w przypadku SSD różnych generacji nie widać dziś znaczących różnic, to z pewnością będą one widoczne wkrótce. Sam interfejs PCIe 4.0 to nie wszystko, koniecznie zwróć uwagę na same osiągi, bowiem niektóre SSD PCIe 4.0 wcale nie są wydajniejsze od starszych modeli PCIe 3.0.

Jak złożyć bardzo wydajny komputer do gier?

Za wydajny komputer do gier rozumiemy maszynę, która pozwoli na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 4K UHD lub/i przy wysokim odświeżaniu w najbardziej wymagające gry i przy użyciu najbardziej zaawansowanych technicznych fajerwerków.

Jeśli chcesz mieć dostęp do najwyższej wydajności i nowinek w rodzaju DLSS 3.x, to sięgnij po GeForce RTX 4080 lub 4080 Super. Jeśli wciąż nie mieścisz się w założonym budżecie, zwróć uwagę na GeForce RTX 4070 Ti Super (16 GB VRAM).

W wysokim segmencie wydajnościowym nie myślimy już o RAM DDR4, ale szukamy DDR5 o jak najwyższym taktowaniu (i wciąż rozsądnej cenie). Aktualnie nie ma sensu wychodzić poza pojemność 32 GB – chyba, że przy okazji będziemy zajmować się bardziej profesjonalnymi pracami. Do kart graficznych takiej klasy wypadałoby kupić procesor AMD Ryzen serii 7000 z pamięcią 3D V-Cache (np. Ryzen 7 7800X3D), a w przypadku Intela np. model Core i7 14700K.

Jako nośnik danych świetnie sprawdzą się najwydajniejsze SSD NVMe oparte na interfejsie PCIe 4.0. Dostępne są już modele oparte na PCIe 5.0, ale pomimo, że piekielnie szybkie – są równie piekielnie gorące i piekielnie drogie. Na ten moment można je polecić wyłącznie majętnym entuzjastom, bowiem ich obecność w systemie nie przyniesie znaczącej różnicy w działaniu gier.

Jaka obudowa i zasilacz do komputera dla gracza?

Obudowa ma niewielki wpływ na wydajność komputera do gier, ale jeśli wewnątrz będą się kryły wydajne podzespoły (generujące mnóstwo ciepła), to warto zaopatrzyć się w model, który zapewni doskonałą wentylację. Wyciszone modele obudów mogą nie spełniać takich kryteriów. Dla graczy oczywiście liczy się również wygląd – niektórzy lubią się chwalić widokiem swoich podzespołów, jak i efektownym podświetleniem RGB. To pierwsze zapewnią nam obudową z przeszklonym panelem bocznym, a drugie podświetlane wentylatory i inne podzespoły wyposażone w diody RGB.

W przypadku zasilacza polecamy te o mocy dopasowanej do podzespołów, sprawdzonych marek. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie danych producentów karty graficznej – przy każdym modelu znajdziecie sugerowaną moc zasilacza (rekomendacje biorą pod uwagę pozostałe podzespoły w komputerze i to ze sporym zapasem).

Zobacz też inne komputerowe poradniki:

Jaki komputer do gier kupić?

REKLAMA

Sprawdź swój budżet i korzystając z naszych porad, spróbuj wybrać interesujące cię podzespoły – sklepy w większości przypadków złożą ci z nich gotową maszynę (w niektórych przypadkach możesz ponieść dodatkową opłatę). Jeśli nie chcesz bawić się w samodzielne wybieranie podzespołów, możesz skorzystać z gotowych zestawów, bądź też przebierać w licznych modelach laptopów gamingowych.

Warto również pamiętać, że maszyny do grania nie kończą się na komputerach stacjonarnych. Gracze mogą zdecydować się na gamingowego laptopa, konsole czy konsole przenośne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA