REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Czy ten Game Pass od Microsoftu to się opłaca? Ktoś to w końcu policzył

Czy PC Game Pass, Xbox Game Pass i Game Pass Ultimate to właściwie usługi drogie, czy bardzo atrakcyjnie wycenione? To zależy kogo pytać. Czy da się to obiektywnie ocenić? Oni spróbowali.

01.01.2024
10:30
xbox one koniec produkcji konsol starej generacji microsoft
REKLAMA

Microsoft ma na dziś cztery usługi abonamentowe dla graczy. Xbox Game Pass Core nie będziemy się na razie zajmować, bo to przede wszystkim opłata za dostęp do usług online dla konsol Xbox. Pozostają Xbox Game Pass (43 zł miesięcznie w zamian za dostęp do setek gier na konsole Xbox), PC Game Pass (40 zł miesięcznie w zamian za dostęp do setek gier na PC) i Game Pass Ultimate (63 zł miesięcznie, łączy wszystkie wcześniej wspomniane usługi, a także zapewnia dostęp do Xbox Cloud Streaming i EA Play).

REKLAMA

Tylko co właściwie oznacza fraza setki gier? Istnieją przecież zarówno wysokobudżetowe produkcje klasy AAA, będące ogromnymi hitami i wyceniane nawet powyżej 300 zł. Z drugiej strony nie brakuje też produkcji mało udanych i mało ambitnych, wartych nie więcej jak 29 zł. Czy Microsoft faktycznie dodaje gry o wysokiej wartości?

Czy w Sylwestra będziesz grał w grę? To zanim zaczniesz, zajrzyj jeszcze pod te teksty:

Xbox Game Pass - wartość gier w usłudze Microsoftu.

Jakość gier trudno ocenić, wiele zależy od gustu samego gracza. Ich wartość jest jednak znana - przynajmniej w sensie dosłownym, jeśli ją rozumieć jako cenę gry. Serwis TrueAchievements zdecydował się przekopać odmęty Microsoft Store i sprawdzić jak wiele jakich gier o jakiej wartości i na jak długo dodawał Microsoft do swoich usług. Co się okazało?

Ceny gier, jakie brano pod uwagę, to ceny nominalne i nie uwzględniają ewentualnych późniejszych promocji. Co się okazało? Jak policzyła redakcja, tylko w 2023 r. wartość obecnych w usłudze gier wzrosła o 8879 euro. Największą uwagą graczy cieszyły się zarówno tytuły od samego Microsoftu - Starfield, Forza Motorsport, Hi-Fi Rush i Redfall - jak i gry partnerów firmy, w tym Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name, Atomic Heart, Dead Space i Remnant 2.

REKLAMA

Brzmi niezwykle atrakcyjnie, choć nie należy zapominać o jednym: płacąc za dowolną odmianę Game Passa gracz nie staje się właścicielem żadnej gry. Płaci za dostęp do usługi, której zawartość Microsoft może dowolnie zmieniać lub nawet zamknąć całe przedsięwzięcie, jeśli tylko uzna to za stosowne. Kupowanie gier na własność, szczególnie na nośniku fizycznym, niesie wiele dodatkowych wartości - w tym chociażby możliwość odsprzedania gry na rynku drugiej ręki. Warto o tym pamiętać ekscytując się na mające zadebiutować w przyszłym roku w Game Passie gry Hellblade 2, Avowed, Ara: History Untold czy Microsoft Flight Simulator 2024.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA