REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

To koniec abonamentu RTV. Szykują się spore zmiany w opłatach

Najnowsze doniesienia wskazują na możliwość rychłego końca abonamentu RTV. W zamian ma zostać wprowadzona zupełnie nowa forma opłaty audiowizualnej. Na czym ona polega?

04.12.2023
16:43
dekoder tvp dvb-t2 hevc telewizja polska 2022
REKLAMA

Od lat w Polsce obowiązuje opłata abonamentu RTV, pobierana za korzystanie z odbiorników telewizyjnych oraz radiowych. Istnieją dwa warianty tego abonamentu – dla odbiorników radiowych oraz dla odbiorników radiowych i telewizyjnych. Opłaty mogą być pobierane miesięcznie, kwartalnie, co pół roku i co roku, za pośrednictwem Poczty Polskiej. W praktyce chyba każdy wie, jak to wygląda – wystarczy spojrzeć na oficjalne dane, ale wydaje się, że w niedalekiej przyszłości może się to zmienić.

REKLAMA

Abonament RTV zniknie. Zastąpi go opłata audiowizualna

Jak się okazuje, nowa opłata audiowizualna będzie podobna do abonamentu RTV, ale nie do końca. Największą zmianą jest nie tylko nazwa, ale sposób pobierania pieniędzy – nowa opłata ma przede wszystkim nie być pobierana od gospodarstw domowych, czyli tak jak to było do tej pory, a od pojedynczych podatników osiągających przychody (oraz firm). Co więcej, zmianie ma ulec częstotliwość pobierania opłat – zamiast możliwości opłat rocznych, półrocznych i kwartalnych zostanie tylko miesięczna.

Warto zaznaczyć, że opłata byłaby realizowana przez urzędy skarbowe wraz z podatkiem dochodowym i wynosiłaby około 8,30 zł od osoby (niespełna 100 zł/rok). Dotychczas miesięczna kwota abonamentu RTV wynosiła 27,30 zł w "pakiecie" odbiornik radiowy i telewizyjny, więc w niektórych przypadkach może być niższa lub wyższa. Zakładając, że w domu mamy trzy osoby płacące podatek dochodowy, taka opłata będzie wynosić 24,90 zł, czyli nieco mniej. Gdy liczba zwiększy się do czterech, to łącznie wszystkie osoby będą musiały zapłacić 33,20 zł.

Natomiast przedsiębiorcy płaciliby wielokrotność składki audiowizualnej (przykładowo dwudziestokrotność, czyli 166 zł), natomiast organizacje pozarządowe przykładowo pięciokrotność. Jednak to nie tak, że każdy opłacający podatek dochodowy będzie zmuszony do opłaty audiowizualnej. Jak wynika z projektu, z obowiązku byłyby zwolnione osoby do 26 roku życia, seniorzy po 75. roku życia, osoby o niskich dochodach, z dysfunkcjami wzorku lub słuchu, bezrobotni, renciści, a także ci, których dochód nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Na koniec trzeba podkreślić, że jest to wyłącznie projekt, który równie dobrze może nie wejść w życie. Niemniej jednak jest duża szansa, że abonament RTV zostanie zastąpiony właśnie opłatą audiowizualną.

REKLAMA

Więcej o telewizji i sprzęcie RTV przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA