REKLAMA

Historyczna susza odsłoniła coś dziwnego. Nieodłączny element smartfonów znany był 2000 lat temu?

Amazonia to nie tylko największy las tropikalny na świecie, ale także skarbnica tajemnic i zagadek. Wśród nich znajdują się starożytne rzeźby twarzy, które ukazują się na powierzchni rzeki Negro podczas ostatniej suszy. Te niesamowite znaleziska przypominają współczesne emotikony i wyrażają różne emocje, od uśmiechu po gniew.

Historyczna susza odsłoniła coś dziwnego w Amazonii. Nieodłączny element smartfonów znany był 2000 lat temu?
REKLAMA

Rzeźby twarzy zostały odkryte na kilku skałach w Manaus, w Brazylii, przez archeologów z Brazylijskiego Instytutu Dziedzictwa Historycznego. Uważają oni, że były zanurzone w rzece przez około 2000 lat i są związane z kulturami rdzennymi, które żyły w tym obszarze w czasach przedkolumbijskich. Skalisty punkt nazywa się Ponto das Lajes i znajduje się na północnym brzegu Amazonki, w pobliżu ujścia rzek Rio Negro i Solimões.

REKLAMA

Susza odsłania skarby przeszłości

Nie wiadomo dokładnie, kto wykonał te rzeźby, ani jaki był ich cel. Możliwe, że były to formy komunikacji, sztuki lub kultu. Archeolog Jaime Oliveira powiedział, że miejsce to „wyraża emocje, uczucia i może mieć coś wspólnego z obecnymi dziełami sztuki”. Rzeźby zobaczyć możecie na wideo niżej.

Rzeźby twarzy nie były wcześniej znane naukowcom. Zostały odkryte dzięki rekordowej suszy, która dotknęła region Amazonii. Poziom rzeki Negro spadł od lipca o około 15 m i osiągnął najniższy poziom od 121 lat. Susza spowodowała problemy z zaopatrzeniem i transportem wzdłuż rzek Amazonii, które są kluczowymi drogami wodnymi w tym obszarze.

Susza jest również zagrożeniem dla zachowania stanowiska archeologicznego Lajes, gdzie znajdują się rzeźby twarzy. Historyk Beatriz Carneiro powiedziała, że są one „nieocenione” dla zrozumienia tych pradawnych ludów. 

Amazonia wciąż tajemnicza

Rzeźby twarzy nie są jedynymi śladami starożytnych ludzi w Amazonii. Na stanowisku Lajes znaleziono również rowki w skale, które prawdopodobnie służyły do ostrzenia włóczni przez rdzennych mieszkańców. W innych miejscach odkryto także geoglify – ogromne wzory geometryczne wykopane w ziemi – oraz malowidła naskalne przedstawiające zwierzęta i ludzi.

REKLAMA

Te znaleziska pokazują, że Amazonia była zamieszkana przez różnorodne i zaawansowane cywilizacje przed przybyciem Europejczyków. Niestety wiele z nich zostało zniszczonych przez choroby i kolonizację. Dziś pozostało tylko kilka izolowanych plemion, które próbują zachować swój tradycyjny sposób życia.

Amazonia jest nie tylko bogata w bioróżnorodność, ale także w dziedzictwo kulturowe. Starożytne rzeźby twarzy są dowodem na to, że ludzie od tysięcy lat wyrażali swoje emocje za pomocą symboli graficznych. Może więc nie jesteśmy tak odlegli od naszych przodków, jak nam się wydaje. A może to oni byli pierwotnymi twórcami emotikon?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA