ChatGPT kontra ludzkość. Czyli jak nie dopuścić, by SI odebrała ci pracę

Patronat medialny

Postępująca automatyzacja przetwarzania danych wydaje się eliminować czynnik ludzki z wielu stanowisk w firmach. Bez wątpienia wynalazki pokroju ChatGPT wpłyną na zatrudnienie, być może nawet likwidując część zawodów. To jednak nie musi oznaczać, że nadciąga wysokie bezrobocie. Choć jak rzadko kiedy warto być na bieżąco z trendami na rynku pracy.

ChatGPT kontra ludzkość. Czyli jak nie dopuścić, by SI odebrała ci pracę

Generatywna sztuczna inteligencja (GAI - Generative Artificial Intelligence) to rodzaj sztucznej inteligencji, która potrafi tworzyć nowe treści, takie jak teksty, obrazy, muzyka czy kod programistyczny. GAI wykorzystuje zaawansowane modele uczenia maszynowego, takie jak sieci neuronowe i algorytmy genetyczne, aby naśladować proces twórczy ludzkiego umysłu. Ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach, takich jak marketing, edukacja, rozrywka, medycyna czy inżynieria. Nic więc dziwnego, że rodzi duże obawy w kwestii wpływu na zatrudnienie.

Za sprawą generatywnej sztucznej inteligencji może zmniejszyć się zapotrzebowanie na pracowników wykonujących rutynowe i powtarzalne zadania, które mogą być zautomatyzowane przez GAI. Na przykład, SI może obsługiwać część kontaktów z klientami, generować raporty, analizować dane czy pisać proste teksty.

GAI na dziś ma formę nadal wysoce niedoskonałą. Czatboty potrafią kłamać jak z nut, generując fałszywe dane i wprowadzać w błąd pracowników, przez co ich praca musi być nadzorowana. Najwięksi dostawcy usług wykorzysujących GAI inwestują ogromne kwoty, by ich modele i usługi były coraz lepsze. Można założyć, że wyeliminowanie większości wad tych narzędzi to kwestia najbliższych miesięcy, a nie lat.

Do czego jest lub może być wykorzystana generatywna sztuczna inteligencja?

Choć przełom związany z generatywną SI nastąpił relatywnie niedawno, to jak grzyby po deszczu mnożą się kolejne produkty i usługi, wykorzystujące tę technologię. Na przykład, GAI może pomóc w tworzeniu atrakcyjnych i spersonalizowanych treści marketingowych, takich jak slogany, banery, nagłówki czy opisy produktów. GAI może także analizować dane o zachowaniach i preferencjach klientów, aby dostosować ofertę i komunikację do ich potrzeb. Przykładem narzędzia wykorzystującego GAI w marketingu jest Copy.AI, które generuje teksty reklamowe na podstawie podanych słów kluczowych.

GAI może wspierać proces nauczania i uczenia się poprzez generowanie materiałów dydaktycznych, testów, podsumowań czy feedbacku. GAI może także dostosowywać poziom trudności i styl nauczania do indywidualnych zdolności i celów uczniów. Przykładem narzędzia wykorzystującego GAI w edukacji jest Quizlet, które generuje pytania i odpowiedzi na podstawie zapewnionych notatek.

Za sprawą generatywnej SI można tworzyć nowe formy rozrywki, takie jak gry, filmy, muzyka czy sztuka. GAI może także dostarczać interaktywnych i immersyjnych doświadczeń dla użytkowników poprzez generowanie scenariuszy, postaci, dialogów czy efektów specjalnych. Przykładem narzędzia wykorzystującego GAI w rozrywce jest Artbreeder, które generuje obrazy na podstawie podanych parametrów lub innych obrazów.

Ilustracja wykonana przez Bing Twórca Obrazu (DALL-E). Wystarczył opis złożony z kilku słów.

GAI może też pomóc w diagnozowaniu i leczeniu chorób poprzez generowanie wyników badań, recept, zaleceń czy planów leczenia. GAI może także pomóc w badaniach i rozwoju nowych leków lub terapii poprzez generowanie hipotez, symulacji czy eksperymentów. Przykładem narzędzia wykorzystującego GAI w medycynie jest DeepMind, które generuje struktury białek na podstawie sekwencji aminokwasów.

GAI będzie też pomagać w projektowaniu i optymalizacji różnych systemów IT, produktów czy usług poprzez generowanie rozwiązań, prototypów czy testów. GAI może także pomóc w automatyzacji i usprawnieniu różnych procesów produkcyjnych lub operacyjnych poprzez generowanie algorytmów, kodów czy instrukcji. Przykładem narzędzia wykorzystującego GAI w inżynierii jest OpenAI Codex, które generuje kod programistyczny na podstawie podanego opisu lub przykładu.

Generatywna SI w żadnym razie nie jest i nie będzie autonomiczna. Co to oznacza?

Czytanie powyższych przykładów zastosowań GAI powinno być stresujące. W istocie część przedsiębiorstw prawdopodobnie wprowadzi znaczące korekty w zatrudnieniu. To jednak nie oznacza, że nie będą pojawiać się nowe miejsca pracy. Generatywna SI to bez wątpienia wysoki poziom automatyzacji. Ale nawet ów automat wymaga nadzoru, opieki i prac rozwojowych.

Zdaniem rosnącej grupy ekspertów, obserwować będziemy zwiększenie zapotrzebowania na pracowników o wysokich kwalifikacjach i kreatywności, którzy mogą nadzorować, kontrolować i poprawiać działanie GAI. Na przykład, GAI może wymagać ludzkiego nadzoru etycznego, prawnego czy jakościowego. A także powstanie nowych zawodów i ról związanych z GAI: na przykład, GAI może stworzyć nowe możliwości dla artystów, nauczycieli, programistów czy badaczy.

Co więcej, generatywna sztuczna inteligencja - nawet po wyeliminowaniu jej bieżących technicznych wad - nadal jest wysoce niedoskonała. GAI może być skuteczna w wykonywaniu zadań rutynowych, powtarzalnych i dobrze zdefiniowanych, które wymagają przetwarzania dużych ilości danych lub generowania prostych treści. Jednak GAI nie jest w stanie zastąpić ludzi w zadaniach wymagających kreatywności, empatii, intuicji czy etyki. Na przykład, GAI nie może doradzać klientom w sprawach osobistych czy prawnych, tworzyć oryginalnych dzieł sztuki czy literatury, podejmować decyzji moralnych czy oceniać jakości swojej pracy.

ChatGPT

Dlatego GAI, przynajmniej na razie, nie zastępuje ludzi w zawodach, lecz raczej współpracuje z nimi lub wspomaga ich. GAI może pomóc ludziom w poprawianiu wydajności i jakości pracy, redukowaniu błędów i kosztów, odkrywaniu nowych możliwości i rozwiązań. A także, co należy raz jeszcze podkreślić, także ludzkiego nadzoru i kontroli, aby zapewnić jej bezpieczeństwo, odpowiedzialność i zgodność z prawem i etyką.

- Zdaniem ekspertów sztuczna inteligencja będzie miała wpływ nawet na dwie trzecie wszystkich zawodów. Podobnie jak miało to miejsce w przeszłości, technologia, która zastąpiła miejsca pracy, otworzyła również nowe możliwości dla przedsiębiorczości, tworząc zupełnie nowe zajęcia w większości bardziej produktywne, zdrowsze, mniej wymagające fizycznie - mówi Janusz Dziurzyński, prezes ABSL. Dodaje też, że w sektorze usług biznesowych już ponad 90 proc. centrów korzysta z technologii inteligentnej automatyzacji procesów.

- Wiąże się to jednak z automatyzacją niektórych zadań, a nie z likwidacją miejsc pracy. Prawdziwą siłą sztucznej inteligencji jest wspomaganie, a nie zastępowanie pracy ludzi. Musimy nauczyć się pracować ze sztuczną inteligencją i jak najlepiej ją wykorzystywać. Firmy w Polsce podchodzą do zmian związanych z wprowadzaniem sztucznej inteligencji z dużym spokojem – uspokaja Dziurzyński.

Podsumowując, można powiedzieć, że GAI ma duży potencjał i wpływ na rynek pracy, ale nie jest to proces jednostronny ani jednorodny. W niektórych przypadkach GAI może faktycznie zastępować pracowników w pewnych zadaniach lub funkcjach, w innych może im pomagać lub tworzyć nowe możliwości. Wszystko zależy od tego, jaką pracę wykonują pracownicy, jaką GAI używają i jak się do niej dostosowują.

Ujarzmić, czy się bać? Czołowi eksperci w debacie o przyszłości rynku pracy.

Nadciągająca rewolucja, nawet jeśli okaże się w ogólnym ujęciu korzystna i pożyteczna, niewątpliwie wpłynie na wiele procesów decyzyjnych o zatrudnieniu w dziesiątkach tysięcy przedsiębiorstw na całym świecie. Jak w każdej nieposiadającej precedensu sytuacji, nietrudno o złe decyzje. Rola ekspertów i autorytetów będzie kluczowa - zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Rozsądnym jest wzięcie pod uwagę ich uwag i rekomendacji. Niebawem nadarzy się ku temu fantastyczna okazja.

Chodzi o ABSL Summit, który odbędzie się w dniach 6 - 8 września 2023 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a jego gospodarzem będzie Miasto Kraków. ABSL Summit to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń sektora usług biznesowych, analizujące globalne trendy i ich wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny. Każdego roku przyciąga ponad 1000 liderów biznesu, przedstawicieli sektora publicznego, mediów, ekspertów, naukowców. Tegoroczne tematy wydarzenia będą koncentrowały się wokół odporności biznesu i jego zdolności adaptacji oraz wytyczania ścieżki dalszego rozwoju. Nietrudno się domyśleć, że jednym z kluczowych zagadnień będzie GAI. Mając na uwadze tempo wdrażanych innowacji, to będzie jedno z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń roku. A już na pewno bardzo pouczających.

Podczas imprezy odbędzie się, między innymi, debata oxfordzka AI Apocalypse: GenAI is coming for your job, moderowana przez Sylwię Czubkowską, a jednym z jej uczestników będzie Zbigniew Jagiełło, pomysłodawca oraz jeden ze współtwórców mobilnego systemu płatności Blik, były prezes PKO BP. Zaproszeni do debaty goście przedstawią swoje argumenty w sporze o to, czy SI okaże się globalnym zagrożeniem, zmieniającym architekturę społeczną czy też wybawieniem, niosącym nadzieję na szybki postęp w wielu obszarach.

Cokolwiek się stanie, edukacja i wiedza będą jednak teraz miały znaczenie kluczowe. Kto uzna inaczej, może mieć potem problemy w dogonieniu konkurencji, nie tylko na rynku pracy.

Patronat medialny
Najnowsze