REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chińczycy pokazali swój procesor. Taki nienowy, amerykański

Chińska firma PowerLeader chciała zabłysnąć „swoim” nowym procesorem, który zaprezentowała w sobotę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie był to układ stworzony przez Amerykanów. Konkretnie Intel Core i3 z 2021 roku.

08.05.2023
20:39
Intel zostawia Polskę na lodzie
REKLAMA

Kupowanie elektroniki w Chinach od wielu lat jest dość skomplikowaną sprawą. Aby się nie „naciąć”, trzeba rozsądnie podchodzić do każdego zakupu, patrząc na to, że jeszcze kilka lat temu był wysp kart graficznych GTX 1060, czy GTX 1050, które w istocie były układami GTX 600/700 ze zmodyfikowanymi BIOS-ami.

REKLAMA

Teraz miał miejsce kolejny śmiały rebranding. Firma PowerLeader pokazała światu „swój” procesor, a teraz cała branża ciśnie z niej bekę.

Chiński PowerLeader chciał. zabłysnąć. Czyimś procesorem.

W ubiegłą sobotę odbyła się konferencja prasowa chińskiej firmy PowerLeader, na której został zaprezentowany nowy procesor Powerstar P3-01105 oparty na architekturze „storm core”, bazującej na x86. Układ miał być typową konsumencką jednostką, która zda egzamin w komputerach stacjonarnych, wykorzystywanych w wielu dziedzinach.

Jednak nie jest to ani nowy, ani tym bardziej autorski procesor, tylko jednostka Intela z 2021 roku, a mianowicie Intel Core i3-10105, którego nazwę Chińczycy zmienili. Co na to wskazuje? Niemal wszystko - wystarczy spojrzeć na nazwę i3-10105 oraz P3-01105, gdzie numery zostały nieco poprzestawiane, podstawowe zegary - w obu przypadkach 3,7 GHz oraz przede wszystkim wygląd.

Chińskie media nie podają jednak, że doszło tu do rebrandingu, a więc mamy tu przypadek przywłaszczenia układu Intela, po zmianie płytki IHS na „nową".  Co jeszcze ciekawe, to prognozy, jakie podała firma. Układ ma wkrótce zostać wprowadzony na chiński rynek, gdzie oczekuje się, że rocznie będzie sprzedawany w liczbie 1,5 milionach egzemplarzy.

REKLAMA
(źródło templatki: imgflip)

Ciekawe, czy jeszcze dorzucą do tego „autorskie” płyty główne, choć obok procesora zaprezentowano także cały gotowy komputer PC PT620P. Najprawdopodobniej to w taki sposób Chińczycy chcą osiągnąć 1,5 miliona sprzedaży. No cóż, pozostaje im tylko życzyć powodzenia w sprzedawaniu procesorów Intela.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA