Rachunki za prąd niższe nawet o 3 tys. zł. Przyglądamy się rządowej Tarczy Solidarnościowej

Lokowanie produktu: PKEE

Tarcza solidarnościowa ma objąć ochronnym parasolem wszystkich odbiorców indywidualnych w Polsce. Na zamrożonych cenach energii skorzysta każde gospodarstwo domowe. Wyliczenia Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pokazują, że 8 mln z nich zapłaci w tym roku tylko około 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną.

27.02.2023 08.31
Rachunki za prąd niższe nawet o 3 tys. zł. Przyglądamy się rządowej Tarczy Solidarnościowej

Kryzys energetyczny rozlał się na całą Europę. Światowa gospodarka nie podniosła się jeszcze po covidowych ograniczeniach, a łańcuchom dostaw wciąż brakuje dawnej elastyczności i odporności. Rosną więc ceny surowców energetycznych i koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Tocząca się od roku wojna w Ukrainie wprowadza dodatkowy element niepewności, wzmacniany przez uniezależnianie się od dostaw paliw ze wschodu.

Kryzys energetyczny mógłby oznaczać wyższe rachunki klientów końcowych. Na szczęście wszyscy możemy je obniżyć dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej.

W skali roku zaoszczędzimy od 2 do 3 tys. zł

Tarcza zamraża ceny energii dla odbiorców indywidualnych na poziomie z 2022 roku. Z wyższych limitów skorzystają osoby niepełnosprawne, rolnicy czy posiadacze Karty Dużej Rodziny, co najłatwiej wytłumaczyć na kilku przykładach.

Krzysztof sam tworzy gospodarstwo domowe. W jego przypadku limit dla rozliczenia po starej cenie wynosi 2000 kWh, co przekłada się na oszczędności rzędu 2 tys. zł.

Magda jest z kolei osobą z niepełnosprawnością. W jej przypadku limit wynosi 2600 kWh, co odzwierciedla wykorzystanie sprzętów do terapii. W portfelu kobiety zostanie dodatkowe 2,6 tys. zł.

Znajomi Magdy mieszkają na wsi, gdzie prowadzą gospodarstwo rolne. Wiąże się to z intensywnym zużyciem prądu na potrzeby części maszyn. Para skorzysta z zamrożonych stawek do poziomu 3000 kWh i zaoszczędzi 3 tys. zł.

Tyle samo pieniędzy będą mogli odłożyć Klara i Rafał z rodziną – posiadacze Karty Dużej Rodziny. Dzieci co rusz chcą przecież włączać zabawki i – jeśli są starsze – więcej czasu spędzają np. przy komputerze.

Skąd wiadomo, ile wynosiły będą oszczędności? Te oszacowała spółka PGE Obrót na podstawie rachunków swoich klientów. Więcej szczegółów przedstawia poniższa tabela:

Co stanie się przekroczeniu limitu?

To również nie nadwyręży naszego portfela. Niezależnie od tego, jak będą kształtowały się ceny energii elektrycznej w 2023 roku, ceny prądu dla gospodarstw domowych po wykorzystaniu limitu nie przekroczą 69 groszy za 1 kWh. To świetna wiadomość – zwłaszcza, że obecnie średnia wartość kontraktów terminowych na energię elektryczną w 2023 roku kształtuje się na poziomie ok. 1000 zł za MWh.

Zaoszczędzić można jednak jeszcze nieco więcej. Jeżeli między 1 października 2022 roku, a końcem 2023 roku zużyjemy o co najmniej 10 proc. mniej prądu niż rok wcześniej, otrzymamy 10 proc. upustu za całe 14 miesięcy. Zostanie od rozliczony w rachunku za energię elektryczna w 2024 roku.

Oszczędzanie prądu się opłaca. I nie jest wcale trudne

Na stronie Liczy się energia znajdziemy szerokie spektrum porad, które pomogą nam zaoszczędzić prąd. Oto kilka przykładów wraz z kwotami, które na przestrzeni roku zostaną nam w kieszeni:

  • Odłączenie laptopa po pełnym naładowaniu – 27 zł,
  • Wymiana oświetlenia na LED – 228 zł (dla 10 lamp halogenowych o mocy 30 W wymienionych na LED o mocy 4 W),
  • Obniżenie temperatury prania do 40 stopni Celsjusza – 20 zł,
  • Korzystanie ze sprzętów AGD klasy energetycznej A – 84 zł (dla lodówki).

Lokowanie produktu: PKEE
Najnowsze