1. Spider's Web
  2. Technologie

Raz przesiadłem się na MacBooka i nie widzę możliwości powrotu do jakiegokolwiek innego laptopa

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

Jeszcze dwie dekady temu laptop stanowił swego rodzaju ekstrawagancję. W przestrzeni biurowej i domowej dominowały stacjonarne komputery osobiste. Laptopy w tym czasie były dużo od nich droższe i tylko w przypadku naprawdę wymagających mobilnych specjalistów wydawało się koniecznością. Czasy na szczęście się zmieniły i teraz jest niemal dokładnie odwrotnie.

10.11.2022
15:58
macbook

Myśląc o zakupie komputera nawet do zastosowań niespecjalistycznych zazwyczaj najpierw myślimy o zakupie laptopa. To komputery stacjonarne są teraz tymi komputerami specjalistyczne. Jeżeli ktokolwiek decyduje się na taki zakup, to właśnie dlatego, że wymaga szczególnie wysokiej wydajności, fizycznej „dużej” karty graficznej, czy systemu wentylacji. Jeżeli jednak potrzebujesz komputera do pracy, do zabawy, czy do szkoły, najprawdopodobniej zdecydujesz się na laptopa. Ich ceny zazwyczaj zaczynają się znacznie niżej niż ceny najtańszych komputerów stacjonarnych.

Wystarczy wejść na stronę internetową najlepszego sklepu z elektroniką i sprawdzić jak wygląda sytuacja. W dziale „Laptopy” znajdziemy aż 953 różne komputery. Wystarczy ustawić sortowanie listy według ceny, ustawiając „Od najtańszego” i okaże się, że najtańszy laptop oparty na systemie ChromeOS można kupić za zaledwie 1299 zł. W cenie do 1500 zł znajdziemy siedem różnych komputerów, wśród których znajdziemy także te, które będą oparte o system Windows 10s czy Windows 11s.

Warto jednak zauważyć, że nie tylko sprzęt najtańszy, tzw. budżetowy znajdziemy na półkach sklepu euro.com.pl. Atrakcyjną cenę mają tam także legendarnie wszak wykonane Macbooki, czyli laptopy marki Apple, założonej przez Steve’a Jobsa. W tym przypadku mówimy o produkcie zdecydowanie z półki premium, którego wykonanie jest wręcz perfekcyjne. Wiem co mówię, bowiem sam kilka lat temu przesiadłem się na Macbooka i przyznam, że na powrót do zwykłych laptopów chyba już nikt by mnie nie namówił.

 class="wp-image-2931294"

Podstawową linię Macbooków obecnie stanowią laptopy z linii Air. Charakteryzują się one przede wszystkim ultramobilnością. To właśnie pierwszego Macbooka Air Steve Jobs wyciągnął podczas konferencji dla mediów z regularnej, zwykłej koperty na dokumenty, czym zachwycił zgromadzoną rzeszę dziennikarzy. Faktycznie, laptopy Air po złożeniu są niezwykle cienkie i lekkie. To wprost uosobienie komputerowej mobilności. Jeżeli jednak ktoś się obawia, nie ma tutaj żadnych kompromisów pod względem wydajności. Obecne Macbooki Air napędzane są opracowanymi i wyprodukowanymi przez Apple procesorami M1 oraz M2. Wystarczy tutaj dodać, że są to procesory na tyle wydajne, że komputery te nie potrzebują aktywnego systemu chłodzenia. Macbook Air działa tylko w oparciu o chłodzenie pasywne i całkowicie mu to wystarcza.

 class="wp-image-2931297"

Nad linią Air w ofercie Apple pozostaje tylko linia MacBooków Pro. Są to komputery równie mobilne co MacBook Air, ale właśnie wyposażone w aktywny system chłodzenia i procesory Apple Silicon M1 Pro oraz M1 Max. Komputery tego typu pozwalają na pracę pod nieco większym obciążeniem, np. podczas ciężkiej pracy graficznej czy przy renderowaniu filmów wysokiej jakości. Przeciętny użytkownik nigdy nie wykorzysta nawet 10 proc. możliwości takiego komputera. Z drugiej strony, czy nie o to właśnie chodzi? Czy nie każdy komputer powinien być tak niezawodny, aby wspomnienie awarii komputera, zawieszenia się jego pracy czy wyskoczenie „słynnego niebieskiego ekranu błędu” pozostało na zawsze już tylko wspomnieniem? W przypadku pracy z komputerami oferowanymi przez Apple tak właśnie jest. A fakt, że poza wydajnością charakteryzują się one niezrównaną estetyką i idealnym wykonaniem jest tylko wisienką na torcie. Jeżeli potrzebujesz laptopa idealnego, to nie musisz szukać dalej. Wystarczy wejść na stronę euro.com.pl i w dziale Apple znaleźć sprzęt dla siebie. Nigdy już o innym komputerze nie pomyślicie.

Zdjęcie główne: Krisda / Shutterstock.com

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD
Najnowsze