Nieoczekiwany pozytywny skutek uboczny leku na HIV. Zadba także o twoją pamięć
Jeżeli zauważyłeś/zauważyłaś, że wraz z wiekiem coraz częściej zdarzy ci się o czymś zapomnieć albo wyjść do sklepu i po drodze zastanowić się dokąd właściwie idziesz, to doskonale wiesz, jakie to jest irytujące. Pojawiające się wraz z wiekiem coraz częstsze problemy z pamięcią potrafiąc przysporzyć wielu problemów. Być może jednak jest jakieś światełko w tunelu.
- Problemy z pamięcią w wieku średnim dotykają coraz większej części populacji
- Naukowcy zidentyfikowali gen, którego nadmierna ekspresja prowadzi do problemów z kojarzeniem wspomnień i ich skutecznym przywoływaniem
- Badania wykazują, że lek stosowany do leczenia osób zakażonych HIV skutecznie wycisza gen CCR5
- Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne, których celem będzie określenie potencjału maravirocu w leczeniu problemów z pamięcią
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) podejrzewają, że lek oficjalnie zatwierdzony do leczenia osób zakażonych wirusem HIV może skutecznie przeciwdziałać takim problemom z pamięcią.
Za wszystko odpowiada gen CCR5
Naukowcy z UCLA w toku swoich badań ustalili, że nadmierna ekspresja genu CCR5 utrudnia kojarzenie i przywoływanie faktów z przeszłości. Badania prowadzone na myszach wykazały, że ekspresja tego konkretnego genu utrudniała myszom przypominanie sobie dwóch osobnych klatek. W toku badań naukowcy nawet zintensyfikowali w myszach ekspresję CCR5 i faktycznie zauważyli, że miały one problem z przypomnieniem sobie połączeń między dwoma klatkami. W kolejnych badaniach z kolei badacze usunęli z DNA myszy CCR5. Problemy ze wspomnieniami zniknęły.
Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że udało się ustalić gen, który odpowiada za pojawiające się w średnim wieku zaburzenia pamięci.
Maraviroc wycisza CCR5
We wcześniejszych badaniach naukowcy badali działanie leku maraviroc, który od 15 lat wykorzystywany jest w Stanach Zjednoczonych do leczenia osób zakażonych wirusem HIV. W toku tych badań z kolei naukowcy dostrzegli, że istotnie zmniejsza on m.in. ekspresję genu CCR5.
Z tego też powodu naukowcy postanowili podać maraviroc starszym myszom i sprawdzić, czy lek ten będzie miał wpływ na ich pamięć. Okazało się, że skutki działania leku przypominają skutki usunięcia genu CCR5 z DNA badanych myszy. Zwierzęta ponownie zaczęły skutecznie tworzyć i przywoływać wspomnienia.
W pogoni za wspomnieniami
Naukowcy podejrzewają, że gen CCR5 spełnia funkcję filtra usuwającego mniej istotne wspomnienia, skoro i tak wszystkich nie da się zapamiętać. Być może zatem jego nadmierna ekspresja prowadzi do usuwania zbyt dużej ilości wspomnień, co z kolei prowadzi do powszechnie występujących zaburzeń pamięci.
W najbliższym czasie naukowcy planują zorganizować badania kliniczne, w których zbadają wpływ tego konkretnego leku na pacjentów cierpiących na zaburzenia pamięci. Być może okaże się, że będzie on w stanie nie tylko zahamować ten proces, ale także go odwrócić. To byłby istotny przełom.