REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Nieoczekiwany pozytywny skutek uboczny leku na HIV. Zadba także o twoją pamięć

Jeżeli zauważyłeś/zauważyłaś, że wraz z wiekiem coraz częściej zdarzy ci się o czymś zapomnieć albo wyjść do sklepu i po drodze zastanowić się dokąd właściwie idziesz, to doskonale wiesz, jakie to jest irytujące. Pojawiające się wraz z wiekiem coraz częstsze problemy z pamięcią potrafiąc przysporzyć wielu problemów. Być może jednak jest jakieś światełko w tunelu.

29.05.2022
11:48
mozg
REKLAMA
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) podejrzewają, że lek oficjalnie zatwierdzony do leczenia osób zakażonych wirusem HIV może skutecznie przeciwdziałać takim problemom z pamięcią.

Za wszystko odpowiada gen CCR5

Naukowcy z UCLA w toku swoich badań ustalili, że nadmierna ekspresja genu CCR5 utrudnia kojarzenie i przywoływanie faktów z przeszłości. Badania prowadzone na myszach wykazały, że ekspresja tego konkretnego genu utrudniała myszom przypominanie sobie dwóch osobnych klatek. W toku badań naukowcy nawet zintensyfikowali w myszach ekspresję CCR5 i faktycznie zauważyli, że miały one problem z przypomnieniem sobie połączeń między dwoma klatkami. W kolejnych badaniach z kolei badacze usunęli z DNA myszy CCR5. Problemy ze wspomnieniami zniknęły.

Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że udało się ustalić gen, który odpowiada za pojawiające się w średnim wieku zaburzenia pamięci.

Maraviroc wycisza CCR5

We wcześniejszych badaniach naukowcy badali działanie leku maraviroc, który od 15 lat wykorzystywany jest w Stanach Zjednoczonych do leczenia osób zakażonych wirusem HIV. W toku tych badań z kolei naukowcy dostrzegli, że istotnie zmniejsza on m.in. ekspresję genu CCR5.

Z tego też powodu naukowcy postanowili podać maraviroc starszym myszom i sprawdzić, czy lek ten będzie miał wpływ na ich pamięć. Okazało się, że skutki działania leku przypominają skutki usunięcia genu CCR5 z DNA badanych myszy. Zwierzęta ponownie zaczęły skutecznie tworzyć i przywoływać wspomnienia.

W pogoni za wspomnieniami

REKLAMA

Naukowcy podejrzewają, że gen CCR5 spełnia funkcję filtra usuwającego mniej istotne wspomnienia, skoro i tak wszystkich nie da się zapamiętać. Być może zatem jego nadmierna ekspresja prowadzi do usuwania zbyt dużej ilości wspomnień, co z kolei prowadzi do powszechnie występujących zaburzeń pamięci.

W najbliższym czasie naukowcy planują zorganizować badania kliniczne, w których zbadają wpływ tego konkretnego leku na pacjentów cierpiących na zaburzenia pamięci. Być może okaże się, że będzie on w stanie nie tylko zahamować ten proces, ale także go odwrócić. To byłby istotny przełom.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA