REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zaćmienie Słońca na Marsie oczami łazika Perseverance. Zobacz wideo dnia

Docenić urok zaćmienia Słońca widzianego na Ziemi może jedynie ten, kto zobaczy, jak wygląda zaćmienie Słońca na Marsie. To niesamowite zjawisko nagrał łazik Perseverance. I to w doskonałej jakości!

21.04.2022
7:11
zacmienie-slonca-mars
REKLAMA

W końcu coś dla miłośników obrazów z innych planet. Niemal za każdym razem, kiedy publikowane są nowe zdjęcia wykonane z powierzchni Księżyca czy Marsa, ktoś w komentarzach musi spytać: a gdzie jest wysokiej rozdzielczości wideo? Faktycznie, w większości przypadków sondy kosmiczne, których łącze do przesyłu danych na Ziemię jest mocno ograniczone, nie przesyłają ani wysokiej rozdzielczości zdjęć, ani tym bardziej nagrań. Tym razem jednak jest inaczej.

REKLAMA
Łazik Perseverance idzie na rekord class="wp-image-2023999"
Łazik Perseverance idzie na rekord

Zaćmienie Słońca na Marsie nie przypomina tego na Ziemi

Amerykański łazik marsjański Perseverance przesłał właśnie na Ziemię nagranie wykonane 2 kwietnia za pomocą kamery Mastcam-Z umieszczonej na wysięgniku urządzenia. Nagranie przedstawia trwające zaledwie 40 sekund zaćmienie Słońca na Marsie.

Kiedy obserwujemy zaćmienie Słońca na Ziemi, widzimy jak Księżyc przesłania nam tarczę Słońca. Tak się składa, że z perspektywy obserwatora na Ziemi, rozmiary kątowe Księżyca na niebie są dokładnie takie same jak rozmiary kątowe położonego 450 razy dalej Słońca. W efekcie Księżyc, choć jest znacznie mniejszy od Słońca, jest w stanie na chwilę przesłonić całą tarczę Księżyca i doprowadzić do pojawienia się chwilowych ciemności na fragmencie powierzchni Ziemi.

 class="wp-image-1187971"
Zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca na Marsie nie jest jednak już takie spektakularne. Fobos, większy z dwóch księżyców Marsa, jest 157 razy mniejszy od naszego Księżyca i nawet mimo tego, że krąży wokół Marsa po znacznie ciaśniejszej orbicie, nie jest w stanie zasłonić całej tarczy słonecznej na Marsie. W efekcie za każdym razem kiedy Fobos przechodzi na tle tarczy słonecznej, zasłania jedynie jej fragment.

REKLAMA

Najnowsze nagranie jest jednak fascynujące. Chyba nigdy nie widzieliśmy tak płynnego i kolorowego nagrania z powierzchni innej planety. Jeżeli się dokładnie przyjrzycie, zobaczycie na powierzchni Słońca kilka plam słonecznych, na tle których przechodzi nieregularny, ziemniaczany kształt księżyca.

Z zaćmień Słońca na Marsie - takich, jakimi one są - i tak należy się cieszyć. Naukowcy bowiem zakładają, że za jakiś czas nawet takich nie będzie. Fobos jakby nie patrzeć z roku na rok zbliża się do Marsa i za około 50 milionów lat ulegnie rozerwaniu grawitacyjnemu, które doprowadzi do powstania swoistych pierścieni wokół planety. Wtedy o zaćmieniu będzie można sobie jedynie pomarzyć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA