1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Militaria

AMSTA niczym amstaff. Polski system wyczuwa kroki - ochroni wojsko i elektrownie atomowe

Lokowanie produktu: WB GROUP

Informacja jest najcenniejsza. Daje przewagę nad przeciwnikiem, pozwala utrzymywać inicjatywę, narzucać własny scenariusz wydarzeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku ochrony ważnych obiektów czy miejsc. Polska firma stworzyła system, który spełnia takie zadania. Nie da się przed nim zasłonić, ani go oszukać. System ochrony perymetrycznej AMSTA "słyszy" kroki, za pomocą czujników sejsmicznych w ziemi. 

26.04.2022
20:43
AMSTA niczym amstaff. Polski system wyczuwa kroki. Ochroni wojsko i elektrownie atomowe

Przyznam, że osobiście byłem pod wrażeniem systemu AMSTA, z którym miałem okazję zapoznać się bliżej w siedzibie MindMade (spółce wchodzącej w skład GRUPY WB). 

Zanim opowiem wam o tym, co potrafi AMSTA, kilka słów o sprawie, która jest kluczowa. Jest to system w całości polski, który powstał od A do Z w naszym kraju. Dlaczego jest to tak ważne i dlaczego wspominam o tym już na wstępie?

System AMSTA powstaje w Polsce i w warunkach uniemożliwiających zainstalowanie podczas produkcji backdoora - luki w zabezpieczeniach pozwalającej na późniejsze wykorzystanie.

Kolejna sprawa to dostępność systemu. Widzimy, co dzieje się z zaopatrywaniem Ukrainy. Dochodzi do sytuacji, że kraj A nie może przekazać walczącym systemów obronnych, bo wcześniej ich właścicielem był kraj B, który nie wyraża na to zgody. Wszystko to powoduje opóźnienia i potrzebę negocjacji, na które w czasie kryzysu nie ma czasu. 

Fakt, że system AMSTA produkowany jest w Polsce, jest więc kluczowy. 

Jak działa system AMSTA?

Dobrze, a czym właściwie jest system ochrony perymetrycznej AMSTA? Krótko mówiąc, jest to system wykrywający ludzkie kroki oraz poruszające się pojazdy i przekazujący informacje o tym do centrum dowodzenia.

System ochrony perymetrycznej AMSTA jest systemem, który dzięki sieci sensorów zapewnia bezpieczeństwo m.in. elektrowni, portów, rafinerii, magazynów, gazociągów, wałów przeciwpowodziowych oraz granic państwowych przed nieuprawnionym wtargnięciem osób postronnych i pojazdów.

System ochrony perymetrycznej AMSTA zawiera czujniki sejsmiczne, które wyposażone są w zaawansowany moduł elektroniczny. 

Zakopany w ziemi czujnik potrafi wykryć ludzkie kroki z 75 metrów, a przejeżdżającą ciężarówkę z 500 m. To nie wszystko. Te nowoczesne czujniki sejsmiczne są tak czułe, że wykryją także śmigłowiec w zawisie. 

 class="wp-image-2138208"
Ta niepozorna skrzynka mieści w sobie baterię wystarczająca ma minimum trzy lata działania, czujnik sejsmiczny oraz zaawansowaną elektronikę z modułem uczenia maszynowego, a do tego przekaźnik radiowy.

Czujniki sejsmiczne z samouczącymi się algorytmami zdolne są nie tylko do wykrycia, ale także klasyfikacji pojazdu. Powiedzą nam więc czy jest to auto osobowe czy np. czołg, dodatkowo ze wskazaniem sektora, w którym wykryto intruza. 

Oparty na algorytmach sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym moduł elektroniczny, potrafi odróżnić kroki człowieka od kroków zwierząt. Wszystko po to, by nie wszczynać niepotrzebnie alarmu. Filtruje także dźwięki tła, np. przejeżdżający pociąg. 

Czujniki sejsmiczne mają jeszcze jedną zaletę - działają w obszarze kąta 360 stopni. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o ich odpowiednie nakierowanie, tak jak w przypadku kamer wideo.

 class="wp-image-2138199"
Czujnik systemu AMSTA przed zakopaniem

Czujnik ma wielkość połowy kartonu po butach. Jego rozstawienie wraz z zakopaniem i zamaskowaniem zajmuje sekundy. Wewnątrz zamontowana jest bateria, która pozwala działać urządzeniu przez trzy lata, nawet przy 12 alarmach każdego dnia.

Co ważne, nawet jeśli nastąpiłoby całkowite odcięcie zasilania systemów bezpieczeństwa, AMSTA nadal będzie działać i wysyłać informacje do odbiorników mobilnych.

Czujniki sejsmiczne wysyłają informacje o wykryciu intruza przez radio. Możliwe jest też spięcie wszystkich czujników kablem i przesyłanie sygnału w tradycyjny sposób. 

Bezpieczeństwo radiowej transmisji wysyłanych i odbieranych sygnałów sterujących  i danych zapewnione jest poprzez autorskie algorytmy szyfrowania. Zapewnia to nie tylko ochronę przed przejęciem danych przez osoby nieuprawnione, ale również utrudnia ich zakłócanie.

Test terenowy udowodnił zalety systemu AMSTA

Jak to wygląda w praktyce? W scenariuszu, z którym się zapoznaliśmy, sprawdzano różne systemy wykorzystywane do ochrony obiektów i perymetru. Przed ścianą lasu ustawiono kamery w tym termowizyjne, a w ziemi zakopano czujnik sejsmiczne AMSTA. 

Wynik testu był jednoznaczny. Na długo zanim kamery wyłapały wśród drzew ludzkie postaci, czujniki AMSTA informowały o tym, że ktoś się zbliża, podając przy tym sektor i kierunek, a nawet ilość osób, które się przemieszczają. 

Sygnał detekcji jest wysyłany do centrum operacyjnego, albo na urządzenie mobilne. 

Działanie wszystkich sensorów systemu ochrony perymetrycznej może być bowiem nadzorowane zarówno ze Stacjonarnej Stacji Kontroli (SSK) , jak i przenośnych urządzeń sterowania: Przenośnego Odbiornika Sygnałów Alarmowych (POSA) oraz Przenośnego Odbiornika Sygnałów Wideo (POSW).

 class="wp-image-2138232"
Wizualizacja Stacjonarnej Stacji Kontroli

Operator systemu AMSTA widzi dane na cyfrowej mapie. Interfejs jest intuicyjny i prosty, ale ilość informacji, jakie są wyświetlane, jest imponująca. 

System można skonfigurować w taki sposób, by na miejsce wykrycia skierował automatycznie drona, który prześle po chwili obraz z kamery, można go też łączyć z kamerami dziennymi, termowizyjnymi i noktowizyjnymi.

Czujniki można rozmieszczać w dowolnej konfiguracji np. w linii, ale także obszarowo. Są gotowe do działania od razu po rozłożeniu, a działają, jak już wspominałem, trzy lata. 

 class="wp-image-2138229"
System AMSTA rozstawiony szeregowo.

Czujniki AMSTA można więc rozstawić na jedną noc, wokół ważnego stanowiska dowodzenia, ale także wykorzystywać do ochrony granicy, czy kluczowych elementów infrastruktury państwa takich jak elektrownia atomowa czy ważne magazyny.

Za każdym razem chronione miejsce zostanie otoczone niewidzialną ścianą, która poinformuje, że ktoś chce się zakraść do zamkniętego obszaru. Możliwości, jakie oferuje AMSTA są naprawdę imponujące. 

AMSTA to wiele sensorów

W skład systemy wchodzą następujące sensory:

 • kamery wideo działające w paśmie światła widzialnego i w podczerwieni, opcjonalnie – termowizja i analityka obrazu.
 • bariery mikrofalowe (opcjonalnie podczerwieni) pozwalające użytkownikowi na zbudowanie z wiązek mikrofalowych niewidzialnego „płotu”, który przy próbie jego przekroczenia sygnalizuje alarm automatycznie przesyłając informację o miejscu naruszeniu strefy do centrum dowodzenia.
 • czujniki sejsmiczne z samouczącymi się algorytmami zdolnymi do wykrycia i klasyfikacji pojazdu z odległości 500 m oraz osób z odległości 75 m w obszarze kąta 360 stopni ze wskazaniem sektora, w którym wykryto intruza.
 • lekkie drony obserwacyjne z kamerami duo – dziennymi i termowizyjnymi, dzięki którym system, na polecenie operatora, może dokonać natychmiastowej weryfikacji (z możliwą identyfikacją) wykrytego intruza w dowolnym miejscu naruszenia strefy chronionej
 class="wp-image-2138211" width="581" height="870"
System AMSTA składa się z wielu sensorów.

Komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami systemu, transmisja sygnałów alarmowych, danych i sygnałów sterujących oraz obrazu z kamer odbywa się bezprzewodowo – drogą radiową (opcja – zastosowanie łączności przewodowej). Warto również podkreślić, że transmisja danych jest zabezpieczona polskimi algorytmami szyfrującymi. 

Elementy systemu AMSTA zainstalowane w terenie (czujniki sejsmiczne, kamery, bariery mikrofalowe,  drony obserwacyjne, retransmiter sygnałów wideo (RSW), transmiter sygnałów (TS)) posiadają funkcjonalność antysabotażową, tzn. identyfikują próby nieuprawnionego demontażu, co skutkuje wyzwoleniem alarmu na konsoli operatora, Przenośnym Odbiorniku Alarmowym i Przenośnym Odbiorniku Sygnałów Wideo.

Wszystkie dane gromadzone i przetwarzane są w systemie centralnym (na serwerze) pozwalającym nie tylko na archiwowanie zdarzeń systemowych ale również na ich kontrolowane udostępnianie autoryzowanym użytkownikom. 

Możliwe jest również zdalne zarządzanie systemem, w tym kontrola parametrów, zmiana i edycja ustawień, przegląd ustawionych parametrów oraz odczyt stanu poszczególnych urządzeń w systemie np. temperatura, wilgotność stan źródeł zasilania.

AMSTA w wersji wojskowej

System AMSTA w wersji wojskowej oprócz funkcji perymetrycznej ochrony obiektów wojskowych takich jak bazy, lotniska, poligony czy miejsca czasowej dyslokacji komponentów ugrupowań wojsk, dzięki swej otwartej architekturze oprócz sterowania siecią sensorów obserwacyjno-rozpoznawczych, umożliwia również dołączenie i sterowanie siecią efektorów w postaci inteligentnych środków rażenia przeciwnika takich jak miny przeciw piechocie zmotoryzowanej czy miny przeciwpancerne.

Tak funkcjonalnie rozbudowany system nosi nazwę Counter Intruder System – CIS.

AMSTA czuwa całą dobę przez cały rok

Twórcy systemu AMSTA podkreślają, że mimo to nie jest to system, który ma zastąpić kamery czy inne metody ochrony ważnych obiektów. Czujniki sejsmiczne nie odpowiedzą nam przecież na pytanie jak jest ubrany intruz (cywil, wojskowy) lub czy niesie w ręku karabin czy też granatnik. 

AMSTA ma jednak niezaprzeczalne i unikatowe zalety takie jak duży zasięg, niezakłócalność, niewielkie rozmiary, szybkość rozstawienia, czas działania, modułowość. Przede wszystkim AMSTA zbiera i przesyła całe spektrum danych, które pozwalają podjąć decyzję, zanim w ogóle intruz zorientuje się, że został zdemaskowany. 

System ochrony perymetrycznej oferowany przez MindMade oparty jest na szerokim spektrum technologii i narzędzi. Zapewnia to elastyczne podejście projektowe do specyfiki każdego ochranianego obiektu poprzez zastosowanie optymalnej kombinacji urządzeń i oprogramowania w celu uzyskania pożądanych funkcjonalności.

Wysoce autonomiczne sensory są połączone siecią przewodową lub bezprzewodową, która umożliwia transfer danych i sygnałów sterowania pomiędzy komponentami systemu. Zaawansowane technologie, redundantnych sieci lokalnych połączone z zaawansowanymi technologiami usypiania zapewniają duże zasięgi łączności oraz długi czas pracy bez wymiany źródeł zasilania.

Dzięki temu użytkownik otrzymuje system którego funkcjonalność pozwala na monitorowanie i ochronę rozległych lub oddalonych obszarów oraz pozwalający rozpoznawać i zweryfikować, zależnie od zastosowanych sensorów, różne zjawiska zachodzące na monitorowanych obszarach.

Korzyści:

 • obniżenie kosztów funkcjonowania firm/instytucji poprzez wczesną identyfikację zagrożeń
 • obniżenie kosztów ubezpieczeń majątku i zmniejszenie kosztów budowy infrastruktury ziemnej i ogrodzeń
 • zmniejszenie strat spowodowanych następstwem wtargnięć, włamań itp.
 • zmniejszenie kosztów utrzymania zakładu poprzez scentralizowanie zarządzania bezpieczeństwem zakładowym
 • minimalizacji fałszywych bądź nierozpoznawanych alarmów wymagających interwencji osobowej służby ochrony
 • praca w trybie 24/7/365 w każdych warunkach pogodowych deszcz, mgły, duże opady śniegu (z pragmatyki działania ochrony najgroźniejsze/świadome naruszenia stref chronionych mają miejsce w złych warunkach pogodowych)
 • skalowalność systemu dzięki czemu jest możliwa jego stopniowa rozbudowa w zależności od potrzeb
 • bezpieczeństwo funkcjonowania systemu związane z produkcją na terenie Polski.
Lokowanie produktu: WB GROUP
Najnowsze