REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Niepozorny ukraiński dron sieje śmierć i zniszczenie wśród Rosjan. To Punisher, czyli tajna broń Kijowa

Ukraina z powodzeniem broni się przed Rosją wykorzystując do tego drony. Jednym z nich jest Punisher - rodzima, ukraińska produkcja. Dronów stosowanych w wojnie obronnej przez Ukrainę jest jednak więcej. Wszystkie sieją spustoszenie wśród rosyjskich wojsk.

Punisher, czyli tajna broń Kijowa. Niepozorny dron sieje śmierć
REKLAMA

Poza słynnymi, tureckimi bezzałogowcami Bayraktar, Ukraińcy mają też maszyny własnej produkcji. Są niezwykle skuteczne i były przez lata udoskonalane podczas wojny w Donbasie, gdzie świetnie się sprawdzały. Maszyny nazywane Punisher współpracują w tandemie z mniejszymi dronami Spectre.

REKLAMA

Oglądając zdjęcia wojny w Ukrainie, musimy pamiętać, że tak naprawdę nie znamy pełnego obrazu walk. Filmów i zdjęć z samych starć nie ma i nie powinniśmy się ich spodziewać przed zakończeniem konfliktu. Nie licząc oczywiście pojedynczych przypadków.

Wiele akcji odbywa się na tyłach wroga. Część z nich wykonują siły specjalne, do innych kierowane są drony. The Times podaje, że ukraińskie wojsko używa dronów Punisher, które mogą atakować magazyny paliwa, składy amunicji, centra dowodzenia i stacje walki radioelektronicznej do 50 km za liniami wroga.

Eugene Bulatsev, inżynier z ukraińskiej firmy UA-Dynamics, powiedział The Times, że elektryczne drony "zmieniły zasady gry" i wykonały do tej pory ​​60 udanych misji. Dodał, że to najtańszy i najłatwiejszy sposób zadawania ciosu z dużej odległości, bez narażania życia cywilów.

Ukraiński dron Punisher

Punisher – o rozpiętości skrzydeł 2,2 m – przenosi do trzech bomb o wadze w sumie 3 kg. Mogą one zabić żołnierzy i zniszczyć lub uszkodzić pojazdy w promieniu 50 m.

Dron został zaprojektowany i zbudowany z takich materiałów, by zminimalizować możliwość wykrycia przez radary. Producent określa go wręcz mianem niewidzialnego.

Jest stosunkowo mały i wystarczająco lekki, aby był niewykrywalny przez radar, a gdy jest w powietrzu, nie można go zobaczyć ani usłyszeć, co sprawia, że ​​na polu bitwy jest koszmarem - mówił Eugene Bulatsev The Sun jeszcze przed wojną.

Co więcej, może zrzucić trzy bomby na raz lub trafić w trzy oddzielne cele, a następnie wrócić do bazy, aby zostać przeładowanym i wysłanym z powrotem do bitwy w ciągu kilku minut.

Może też krążyć osiem godzin na wysokości 4000 m nad polem bitwy do 50 km za liniami wroga. Obsługiwany jest przez specjalny terminal przypominający laptop.

Punisher nie musi działać sam. Mniejszy dron zwiadowczy, zwany Spectre, leci wcześniej, aby zidentyfikować cele, zanim Punisher dotrze do celu.

Bomby są uwalniane automatycznie, po podaniu koordynatów lub przez obsługę naziemną, a w trakcie misji i w zależności od wykrytego celu, można je ustawić tak, aby pokryły obszar gradem szrapneli albo kulą ognia w wybuchu zapalającym.

Kamery zamontowane w nosie maszyn rejestrują wybuch bomby, aby sprawdzić dokładność i efekt uderzenia.

Chociaż liczba i lokalizacja dronów rozmieszczonych w ukraińskim wojsku jest tajna, Bulatsev potwierdził, że są one używane w wielu różnych jednostkach, w tym w elitarnych siłach operacji specjalnych. Jeden zestaw, składający się z drona zwiadowcy i drona uderzeniowego, obsługuje trzech ludzi i mieści się w pickupie. Koszt zestawu to 200 tys. dol.

Ukraiński dron punisher w użyciu

Ukraińska wojna dronów. Bayraktar TB2 w akcji

Ukraińskie wojsko opublikowało wiele filmów, w których pokazano, jak drony Bayraktar TB2 niszczą różne rosyjskie cele wojskowe, w tym systemy przeciwlotnicze, konwoje z zaopatrzeniem, a nawet pociągi przewożące paliwo. 

Drony działają na niemal wszystkich frontach wojny w Ukrainie.

REKLAMA

Jeden z filmów nakręcony został podczas ataków w miejscowości Malyna w obwodzie żytomierskim, około 150 km od stolicy Ukrainy, Kijowa, i pokazuje zniszczenie rosyjskiej wyrzutni rakiet ziemia-powietrze Buk, podało ukraińskie wojsko.

Inny pochodził z Czarnobajki na południu Ukrainy, obszaru, który doświadczył ciężkich walk z siłami rosyjskimi napływającymi przez okupowany przez Rosję Krym. Nagrania opublikowane przez ukraińskie wojsko w weekend wskazywały, że TB2 działały przeciwko siłom Moskwy, niszcząc długie rosyjskie kolumny wojskowe w Chersoniu pod Kijowem.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA