Jak poprawić zasięg internetu w domu? Podpowiadamy
Internet działa za wolno? Pliki nie chcą się ściągać? VOD zacina? A może znowu przegrałeś w grze na konsoli przez lagi? Podpowiadamy, jak poprawić zasięg internetu w domu!
Jakość połączenia internetowego zależy od bardzo wielu czynników - przede wszystkim od jego typu. W przypadku łącz mobilnych (LTE i 5G) wpływ na nie mogą mieć pogoda oraz np. liczba osób korzystających z sieci w najbliższej okolicy. Internet stacjonarny jest co do zasady nieco stabilniejszy, ale i tutaj zdarzają się awarie i usterki.
Niestety na to, jakiej jakości sygnał internetu dociera do naszego mieszkania, nie mamy niestety wpływu - w dodatku bardzo często to wcale nie on jest problemem. Jeśli internet działa wolno i ciągle się zawiesza, to zanim zaczniemy dzwonić na infolinię operatora z pretensjami, warto sprawdzić, czy nie możemy czegoś poprawić po swojej stronie.
Co zrobić, aby poprawić jakość internetu w domu?
Warto zacząć od zdiagnozowania, gdzie leży problem - czy po stronie operatora, czy też po stronie sieci domowej. W tym celu warto zbadać szybkość internetu, ale nie przy połączeniu Wi-Fi, a za pośrednictwem Ethernetu (jeśli tylko mamy taką możliwość). Sprzęt sieciowy ma zwykle gniazda na kable tego typu - wystarczy podpiąć komputer prosto do routera i dokonać pomiaru.
A jak sprawdzić prędkość internetu, gdy już podepniemy się Ethernetem do routera? Można zacząć od wejścia na stronę speedtest.net. Jeśli wskazuje ono, że internet po kablu działa dobrze, to można przejść do sprawdzania samego routera. Jeśli nie, to możliwe, że niezbędny będzie kontakt z operatorem, a w takim przypadku warto skorzystać jeszcze z certyfikowanego przez UKE narzędzia o nazwie Pro Speed Test.
Jeśli już wykluczymy problem z internetem po stronie operatora (bo np. internet po kablu działa dobrze lub zgłosiliśmy usterkę i ta została usunięta), pozostaje nam przejść do sprawdzania sieci Wi-Fi oraz jej odpowiedniej konfiguracji - niezależnie od tego, czy mamy łącze stacjonarne, czy też mobilne. Trzeba przy tym pamiętać, że to całkowicie normalne, że internet kablowy jest szybszy niż bezprzewodowy.
Jak ustawić router mobilny, aby internet działał dobrze?
Internet mobilny rządzi się przy tym swoimi prawami, a w jego przypadku musimy brać pod uwagę nie tylko zasięg Wi-Fi, ale również LTE/5G. Jeśli router jest zintegrowany z modemem, to trzeba znaleźć na niego takie miejsce, by zarówno łapał dobry sygnał ze stacji bazowej, jak i dobrze rozprowadzał sieć bezprzewodową w domu lub mieszkaniu. Do tego w pobliżu musi być też gniazdko…
Szukanie miejsca na router z modemem LTE/5G to trochę taka zabawa w przeciąganie liny i warto poświęcić trochę czasu na przetestowanie różnych lokalizacji. W nieco lepszej sytuacji są tutaj te osoby, które zdecydują się na router i modem działające osobno lub sprzęt sieciowy z anteną zewnętrzną. Takie są dostępne np. w ramach oferty NET BOX sieci Play.
Zwiększanie szybkości internetu po Wi-Fi dla łącz mobilnych oraz stacjonarnych.
Sam mam w domu stałe łącze 1 Gbps, ale po Wi-Fi osiągam transfery rzędu 500-700 Mb/s co… jest bardzo dobrym wynikiem. Sygnał domowej sieci bezprzewodowej jest niestety bardzo podatny na zakłócenia, dlatego kluczowe jest umiejscowienie sprzętu sieciowego w odpowiednim miejscu. Nie należy go chować za telewizorem ani tym bardziej do szuflady, tylko postawić gdzieś na szafce.
Zależność jest tutaj prosta - im więcej przeszkód na drodze pomiędzy routerem a komputerami, telefonami, tabletami lub dowolnymi innymi sprzętami z modułem Wi-Fi, tym gorsza jakość połączenia. Z tego powodu jeśli to tylko możliwe, najlepiej korzystać z kabla - a jeśli nie możemy uniknąć Wi-Fi, to najlepiej by było, aby router stał tam, gdzie korzystamy z najważniejszych dla nas sprzętów.
Pomocne mogą okazać się tzw. wzmacniacze Wi-Fi, a jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, to można pomyśleć o systemie typu Mesh.
Wzmacniacze pozwalają poprawić słabnący sygnał sieci, dzięki czemu internet będzie działał szybciej we wszystkich pomieszczeniach w domu - nawet jeśli router stoi za ścianą nośną. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, że nowoczesne routery nadają sygnał dwuzakresowo i generują często dwie sieci Wi-Fi (2,4 GHz oraz 5 GHz) - a zdarza się nawet, że mają one taką samą nazwę.
Takie rozwiązanie ma swoje plusy - sprzęty, z których korzystamy, wybierają taką sieć, jaka im akurat najbardziej pasuje (w przypadku połączenia 2,4 GHz mamy zwykle nieco gorsze transfery, ale lepsze zasięg, podczas gdy sieci 5 GHz mogą być potencjalnie dużo szybsze, ale obejmują mniejszą część domu lub mieszkania). W niektórych przypadkach jednak sprzęt sieciowy tak po prostu głupieje.
Konfiguracja sieci domowej
W poprawie jakości Wi-Fi w domu może pomóc rozłączenie sieci 2,4 GHz i 5 GHz oraz połączenie wybranych sprzętów "na sztywno" tylko z jedną z nich. Jeśli do te pory narzekaliśmy na zasięg, to warto spróbować trzymać się sieci 2,4 GHz. Jeśli problemem była niska przepustowość łącza pomimo dobrego zasięgu, to warto przetestować połączenie wyłącznie z siecią 5 GHz.
Oprócz tego warto potestować różne kanały Wi-Fi, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. Routery często wybierają je automatycznie, ale czasem nie działa to tak, jak byśmy tego oczekiwali. Jeśli w danym miejscu wiele osób próbuje korzystać z tego samego kanału, co my, to zmiana na inny może znacznie poprawić parametry łącza. Trzeba tutaj jednak zawsze trochę poeksperymentować.
Więcej informacji na temat internetu bezprzewodowego oraz oferty fioletowego operatora na internet stacjonarny znajdziesz w dedykowanej temu zagadnieniu witrynie sieci Play. Na tej podstronie umieszczono wszelkie niezbędne informacje na temat odpowiedniej konfiguracji sieci Wi-Fi w domu lub mieszkaniu oraz zbiór praktycznych porad dla abonentów fioletowego operatora.