REKLAMA

"Nie patrz w górę" w prawdziwym życiu. Przeleci obok nas kilometrowa planetoida

Już w przyszłym tygodniu do naszej wspaniałej planety zbliży się groźna planetoida o średnicy nawet 1000 metrów. Obiekt zaklasyfikowano jako potencjalnie niebezpieczny. Widzieliście już „Nie patrz w górę”? To nie jest taki obiekt.

07.01.2022 06.41
Planetoida 2022 NF leci w kierunku Ziemi. Jak nie uderzy to nas minie
REKLAMA

Planetoida (7482) 1994 PC1 to faktycznie sporych rozmiarów planetoida. Kilometrowych rozmiarów obiekt gdyby uderzył w Ziemię, mógłby narobić naprawdę sporo szkód na skalę regionalną. Wystarczy tutaj wspomnieć, że do zagłady dinozaurów doprowadził obiekt o średnicy 4 kilometrów, więc sprawa jest poważna. Pamiętacie eksplozję planetoidy, która weszła w atmosferę ziemską nad Czelabińskiem w 2013 roku? Sama jej eksplozja podczas lotu przez atmosferę wywołała falę uderzeniową, która wybiła okna w całym mieście i doprowadziła do uszkodzeń ciała ponad 1500 osób. Planetoida znad Czelabińska miała 17-20 metrów średnicy. Przyszłotygodniowy gość zamiast 17 metrów ma 1000 metrów średnicy.

REKLAMA

Nie patrz w górę!

Faktycznie, nie musicie tym razem jednak patrzeć w górę, bo i tak nic nie zobaczycie. Ten bliski przelot jest bliski w skali kosmicznej. W rzeczywistości minimalna odległość między nami a planetoidą (7482) 1994 PC1 wyniesie 1,93 miliona kilometrów, czyli wciąż będzie ponad pięć razy większa od odległości dzielącej Ziemię od Księżyca. Margines bezpieczeństwa jest zatem ogromny.

Analiza danych archiwalnych pozwoliła astronomom ustalić, że po raz ostatni obiekt ten zbliżył się do Ziemi 17 stycznia 1933 roku, ale i wtedy odległość zbliżenia wyniosła ponad milion kilometrów. Następnej wizyty - w podobnej odległości - możemy spodziewać się 18 stycznia 2105 roku.

Zaraz, to dlaczego to jest potencjalnie niebezpieczny obiekt?!

 class="wp-image-1998341"

Planetoida 1994 PC1 okrąża Słońce tak samo jak i wszystkie inne obiekty w Układzie Słonecznym. Pełne okrążenie Słońca zajmuje jej około 19 miesięcy. W tym czasie odległość między planetoidą a Słońcem zmienia się z 0,9 do 1,8 jednostki astronomicznej (1 AU = 1 jedn. astronomiczna = średnia odległość Ziemi od Słońca = 150 mln km). Oznacza to, że w trakcie każdego okrążenia Słońca obiekt ten dwukrotnie przecina orbitę Ziemi.

Wbrew pozorom nie jest to aż takie niebezpieczne, jakby mogło się wydawać. Jakby nie patrzeć, aby doszło do zderzenia z Ziemią, zarówno planetoida jak i Ziemia musiałyby się znaleźć dokładnie w tym samym miejscu tejże orbity.

REKLAMA
Potencjalnie niebezpieczna planetoida (7482) 1994 PC1 zbliży się do Ziemi 18 stycznia 2022 roku

Warto tutaj przypomnieć, że obwód orbity Ziemi to prawie miliard kilometrów, z czego Ziemia w każdej chwili zajmuje zaledwie 13 000 km. Naprawdę ciężko trafić w tak niepozorną planetę. Śpijcie zatem spokojnie, Leonardo di Caprio nie będzie musiał Was bronić, a wy nie będziecie musieli uciekać na planetę Kepler-209, gdzie ostatecznie i tak pożarłby was brontorok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA