REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Polscy naukowcy stworzyli oczyszczacz powietrza, który poradzi sobie ze smogiem i wirusami

Naukowcy z Politechniki Śląskiej skonstruowali innowacyjny oczyszczacz powietrza, który sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Szkoły czy szpitale powinny nim być zainteresowane ze względu na możliwości, ale i cenę.

26.11.2021
16:16
Powstał polski oczyszczacz powietrza na smog i koronawirusa
REKLAMA

 – Podczas testowania tego urządzenia okazało się, że skuteczność oczyszczania powietrza była o 30 procent lepsza w porównaniu do urządzeń, które są powszechnie dostępne na rynku – zachwala dr inż. Ewa Brągoszewska z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów PŚ.

REKLAMA

Jak opisują sprzęt naukowcy, oczyszczacz powietrza ma dwa dolotowe kanały, którymi może zasysać powietrze np. z innego pomieszczenia lub z zewnątrz budynku. Rzecz jasna dodatkowo je oczyszcza i wpuszcza do innego pomieszczenia. Dzięki temu można je wykorzystać w budynkach, które ze względu na ich budowę nie mogły sobie pozwolić wcześniej na klimatyzację.

Polski oczyszczacz powietrza jest w stanie oczyścić pomieszczenie wielkości „szkolnej klasy”

- Staraliśmy się skonstruować to urządzanie tak, aby placówka publiczna, która często boryka się z problemami finansowymi nie była zmuszona do częstego serwisowania urządzenia czy kupowania drogich filtrów. Zrobiliśmy to w taki sposób, aby było tanio, ekonomicznie i wydajnie – dodaje dr inż. Artur Czachor.

Prace nad skonstruowaniem oczyszczacza powietrza trwały od marca tego roku. Pierwszy egzemplarz dostarczony zostanie do dziecięcej Izbie Przyjęć w Szpitalu Klinicznym nr.1 w Zabrzu. Będzie miał co robić, bo to właśnie tam trafiają chorzy zarażeni wirusem RSV, grypą oraz koronawirusem. Chrzest bojowy odbywać się będzie w naprawdę niełatwych warunkach.

 class="wp-image-1950593"

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy włączyli się w walkę z wirusem. – W momencie, kiedy rozpoczęła się pandemia, Politechnika Śląska była jedną z pierwszych uczelni, która zaoferowała nam pomoc. Dzięki temu do dzisiaj korzystamy z bramek odkażających stworzonych przez naukowców PŚ –  dodaje dyrektor Dariusz Budziński.

Oczywiście daleko nam jeszcze do zwalczenia pandemii, ale fakt, że takie rozwiązania radzą sobie zarówno z wirusami, jak i zanieczyszczeniami powietrza, sprawia, że zostaną z nami na dłużej.

Zresztą zamienia się podejście do tworzenia budynków. Przykładem może być nowy warszawski wieżowiec, w którym możliwe jest bezdotykowe przejście przez bramki czy windy – kluczem jest aplikacja i system mający wiedzę, gdzie dany pracownik ma się udać.

REKLAMA

Co więcej, światła UV dezynfekują windy i „miejsca strategiczne”

Tak więc wyglądać będzie architektura po-covidowa. Rewolucji możemy spodziewać się też w mieszkaniach – coraz więcej oczyszczaczy albo ma designerski wygląd, albo w ogóle po nich nie widać, co robią.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA