REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

To ludzie mają krew na rękach. Wcale nie ocieplenie klimatu zabiło mamuty włochate

Powszechne przekonanie o tym, że to koniec epoki lodowcowej i zachodzące w atmosferze Ziemi znaczące zmiany klimatu doprowadziły wyginięcia mamutów włochatych, może być bardzo błędne. Najnowsze badania wskazują, że winnym jest… cóż, człowiek.

15.11.2021
13:30
mamut wlochaty
REKLAMA

Międzynarodowy zespół naukowców analizujący skamieliny oraz dawne DNA za pomocą modeli komputerowych odtworzył trwający ponad 20 000 lat proces stopniowego znikania mamutów z powierzchni Ziemi. W toku badań okazało się, że jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za stopniowe zmniejszanie się populacji i w końcu wyginięcie mamutów był człowiek.

REKLAMA

Czy mamut ostatecznie zniknąłby z powierzchni Ziemi gdyby człowieka nie było? Prędzej czy później zapewne tak. Wiadomo jednak, że działalność ludzi w niektórych miejscach na Ziemi przyspieszyła ich zniknięcie nawet o 4000 lat.

Mamut stanowił dla ludzi wyjątkowo atrakcyjną zwierzynę. Każde upolowane zwierzę dostarczało ludziom ogromnych ilości mięsa, skór, kości i kości słoniowej. Wiele domostw budowanych było przez ludzi z kości mamucich. Służyły one także do wytwarzania broni czy innych narzędzi użytku codziennego.

Porównanie okresów, w których w różnych rejonach świata mamuty znikały z powierzchni Ziemi z aktywnością ludzi w tychże miejscach wyraźnie, wskazuje, że tam, gdzie istniało więcej ludzi, tam mamuty wyginęły szybciej. Co więcej, niejako przy okazji okazało się, że w Arktyce, gdzie ludzi zbyt wielu nie było, mamuty włochate żyły tysiące lat dłużej, niż wcześniej przypuszczano.

Jak przekonują autorzy najnowszego artykułu opublikowanego w periodyku Ecology Letters, mamuty włochate jeszcze pięć tysięcy lat temu występowały na Syberii, choć wcześniej wskazywano, że wyginęły 10 000 lat temu. Najnowsze dane wskazują jednak wyraźnie, że choć zmiany klimatyczne dziesiątkowały populację mamutów, to człowiek znacząco ten proces intensyfikował.

REKLAMA

Mamut włochaty był jednym z największych zwierząt późnego plejstocenu. W rzeczywistości pierwsze osobniki tego gatunku pojawiły się ok. 250 000 lat temu i szybko rozprzestrzenił się na terytorium Azji i Europy, z czasem docierając nawet do Ameryki Północnej. Naukowcy wskazują, że mamuty miały przeciętnie około 3 metrów wysokości i masę od 4 do 6 ton. Na terenie Europy ostatnie mamuty zniknęły około 13 000 lat temu, na Syberii około 5000 lat temu, w północnych rejonach Ameryki Północnej najpóźniejsze szczątki pochodzą sprzed 10 000 lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA