REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Rosja opóźnia swój powrót na Księżyc. Łuna-25 ma problemy

Jak pech to pech. Jedna z największych nadziei rosyjskiego przemysłu kosmicznego na powrót do badania przestrzeni kosmicznej napotkała problemy. Roskosmos właśnie ogłosił, że misja sondy Łuna-25 ulegnie opóźnieniu.

25.08.2021
15:07
Lot na Księżyc, Rosja: Łuna-25 ma problemy
REKLAMA

Już 1 października 2021 r. z kosmodromu Wostocznyj miała wystartować sonda Łuna-25. Do startu jednak nie dojdzie.

REKLAMA

Głównym zadaniem przygotowywanej misji miało być badanie depozytów lodu wodnego na południowym biegunie naszego naturalnego satelity. Realizacja tej misji stanowiłaby istotny powrót Rosji do gry. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kraj ten był liderem w badaniach Księżyca. Jednak ostatnia rosyjska (a właściwie wtedy jeszcze radziecka) sonda kosmiczna wylądowała na Księżycu 45 lat temu.

Rosja na Księżycu. Niemal rok opóźnienia

Jak poinformował w mediach Aleksander Szirszakow, główny inżynier misji podczas ostatnich testów sondy pojawiły się pewne problemy z systemem lądowania. Z tego też powodów postanowiono przełożyć start misji na maj 2022 r. Odłożenie startu to smutna wiadomość, ale z drugiej strony lepiej, aby w przyszłym roku misja się oglądała, niż gdybyśmy mieli emocjonować się startem, lotem i podejściem do lądowania, aby na końcu oglądać zniknięcie sygnału w momencie uderzenia sondy o powierzchnię Księżyca.

Obecnie trwający wyścig kosmiczny zupełnie nie przypomina tego z lat sześćdziesiątych. Wtedy w kosmosie liczyły się tylko Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Teraz Stany Zjednoczone coraz bardziej czują na plecach oddech doganiających ich Chin, a Rosja od upadku Związku Radzieckiego znajduje się w kosmicznym niebycie. Wkrótce zatem niegdysiejsi rywale być może wspólnie będą musieli gonić dalekowschodniego lidera.

REKLAMA

W tym kontekście wystarczy wspomnieć, że w grudniu 2020 r. to właśnie Chiny jako pierwsze od ponad 40 lat wysłały na Księżyc sondę, która zebrała próbki gruntu i dostarczyła je na Ziemię. Do tego czasu ostatnią sondą, której udał się ten wyczyn, była radziecka sonda… Łuna-24 z 1976 r. W tym kontekście misja sondy Łuna-25 nabiera nowego znaczenia. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkim Rosja będzie musiała konkurować z Chinami. Oba kraje kilka miesięcy temu podpisały umowę o wspólnej pracy nad stworzeniem przyszłej załogowej bazy na Księżycu. Najbliższe lata zatem zapowiadają się emocjonująco.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA