REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Super Duper ma zapewnić bezpieczeństwo w Edge. I nie, to nie nasza nomenklatura

Microsoft testuje nowy sposób przetwarzania skryptów w przeglądarce. Ponoć nieznacznie wolniejszy, a dużo bezpieczniejszy. Nazywa się Super Duper Secure Mode. Nie zmyślam.

05.08.2021
19:38
edge super duper
REKLAMA

Przeglądarka Edge być może już niedługo dostanie super duper kopa do bezpieczeństwa. Wybaczcie ciut infantylną nomenklaturę, ale to nie nasza sprawka – tak Microsoft Edge Vulnerabilty Research Team nazwał tryb pracy, który właśnie jest testowany. I który chętni użytkownicy mogą testować wspólnie z Microsoftem.

REKLAMA

Microsoft Edge Super Duper Secure Mode – jak to działa? Bezpieczeństwo kosztem wydajności.

Inżynierowie Microsoftu rozważają usunięcie z V8 kompilowania Just-In-Time. Samo V8 to element Chromium – jest to silnik odpowiedzialny za przetwarzanie skryptów JavaScript. To również oznacza, że z eksperymentów Microsoftu mogą skorzystać twórcy pozostałych przeglądarek Chromium, w tym Chrome’a, Opery czy Brave’a. Na razie jednak eksperymentuje wyłącznie Microsoft.

Za sprawą kompilowania JIT przeglądarki Chromium miały być jednymi z liderów wydajności w kwestii przetwarzania JavaScriptów. Tymczasem zespół pracujący nad Edge’em twierdzi, że wyłączenie JIT w praktyce nie zmienia nic lub bardzo niewiele. Ich teoria jest teraz sprawdzana w praktyce.

Po co w ogóle wyłączać kompilowanie JIT? Jak twierdzi Microsoft, ponad połowa błędów i podatności w V8 tyczy się właśnie tego mechanizmu. Całkowita rezygnacja z niego miałaby sprawić, że Edge (i być może reszta przeglądarek Chromium) nie musiałby być tak często aktualizowany o nowe łatki bezpieczeństwa.

 class="wp-image-1813582"
Microsoft Edge. Super Duper Secure Mode
REKLAMA

Użytkownicy mogą razem z Microsoftem testować Edge’a z wyłączoną kompilacją Just-in-Time. Niestety, nie w produkcyjnej wersji przeglądarki, a w edycji dla testerów (kanały Canary, Dev i Beta). By to zrobić, w testowym Edge’u należy odwiedzić adres edge://flags/#edge-enable-super-duper-secure-mode i włączyć Super Duper Secure Mode. Po cichu mam nadzieję, że nazwa przetrwa testy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA