REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Realme robi własnego MagSafe'a. Tak wygląda magnetyczna ładowarka chińskiego producenta

Realme pracuje nad odpowiedzią na magnetyczną ładowarkę Apple’a. MagDart, czyli opowiedz na MagSafe, ma potencjał ale pod jednym warunkiem: musi się stać branżowym standardem.

27.07.2021
18:20
realme flash magdart magnetyczna ladowarka android
REKLAMA

Świat ładowarek do smartfonów oraz innych sprzętów elektronicznych to prawdziwy Dziki Zachód. Jeszcze kilka lat temu widzieliśmy światełko w tunelu, gdy niemal wszyscy producenci (poza Apple’em) przeszli na standard microUSB, ale potem wszystko trafił szlag. Równolegle z popularyzacją standardu USB-C zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu standardy szybkiego ładowania takie jak Quick Charge, Dach Charge, SuperCharge, Pump Express itp.

REKLAMA

W większości przypadków smartfony wykorzystujące jedno tego typu rozwiązanie są niekompatybilne z pozostałymi szybkimi ładowarkami przygotowanymi z myślą o telefonach innych marek. Doszło do tego, że użytkownicy, którzy podepną ładowarkę zgodną z jednym z nich do urządzenia, który go nie obsługuje, będą czekali znacznie dłużej na uzupełnienie energii w ogniwie, a producenci smartfonów z Androidem jakoś nie chcą się ze sobą dogadać w tej kwestii.

Jeśli producenci urządzeń mobilnych w porę się nie ogarną, to taki sam bajzel pojawi się w świecie ładowarek bezprzewodowych.

Apple, który w przypadku ładowarek przewodowych nie zachwyca, delikatnie mówiąc, prędkością uzupełniania energii w ogniwach zasilających w swoich sprzętach, przynajmniej przygotowuje swoje ładowarki zgodnie ze specyfikacją USB-C PD (Power Delievery). Oznacza to, że do szybkiego ładowania iPhone’a kablem można wykorzystać dowolną kostkę — oczywiście jeśli tylko ma się kabel Lightning (czy to od Apple’a, czy też od innej firmy).

Niestety w przypadku ładowarek bezprzewodowych firma z Cupertino zdecydowała się opracować autorski standard o nazwie MagSafe, który jest taką nakładką na otwarte Qi wykorzystywane przez wszystkich. Dzięki temu prąd w ogniwie uzupełniany jest szybciej, a ładowarkę (lub inne akcesoria zgodne z tą technologią) przytwierdzają do telefonu magnesy. Problem w tym, że tego typu gadżety nie są kompatybilne z telefonami z Androidem…

Realme Flash, czyli ładowarka magnetyczna zgodna ze standardem MagDart

Od premiery MagSafe’a w nowym wydaniu minął już rok, ale jak dotąd nikt z obozu zielonego robota nie zdecydował się przygotować swojej odpowiedzi — ani Google odpowiadający za rozwój Androida, ani Samsung będący największym producentem telefonów z tym systemem. Zamiast tego producenci dalej obsługują wyłącznie Qi bez magnesów. Przed szereg najwyraźniej wyjdzie chińskie Realme, które zaprezentowało system o nazwie Realme Flash.

MagDart, czyli odpowiedź producenta rodem z Chin na MagSafe’a, ma działać na podobnej zasadzie, co rozwiązanie od Apple’a. Magnesy będą przytwierdzały smartfona do ładowarki w jednym konkretnym miejscu, co pomaga w zminimalizowaniu strat energii podczas procesu ładowania. Co jednak ciekawe, w Realme Flash znalazło się miejsce na… wiatraczek, który odpowiada za odprowadzanie nadmiaru ciepła generowanego.

Jaka przyszłość czeka MagDart od Realme?

W ofercie producenta oprócz Realme Flash wyposażonej w wiatrak pojawi się podobno jeszcze jedna bezprzewodowa ładowarka magnetyczna zgodna ze standardem MagDart, której będzie bliżej pod kątem kształtu końcówki do nowej ładowarki od Apple’a. Niestety nie umiem w sobie wykrzesać entuzjazmu wobec obu tych dwóch projektów i obawiam się, że tego typu akcesoria pozostaną w niszy… jeśli tylko Realme w porę nie znajdzie partnerów.

REKLAMA

Jestem przekonany, że jedyną szansą na to, by magnetyczne ładowanie smartfonów z Androidem się spopularyzowało, jest stworzenie jednego standardu obowiązującego wszystkich lub niemal wszystkich producentów smartfonów. Obawiam się, że bez tego MagDart skończy tam, gdzie moduły od Motoroli i LG, o których nikt już dzisiaj nie pamięta. Możliwe jednak, że Realme znajdzie partnerów, skoro w przypadku ładowania przewodowego współpracuje z Oppo i OnePlusem…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA