REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Intel z procesem technologicznym poniżej nanometra. Pierwszym klientem będzie groźny konkurent

To Qualcomm będzie jednym z pierwszych beneficjentów inwestycji Intela w nowe fabryki i linie produkcyjne. Te po raz pierwszy wykorzystywać będą proces technologiczny o precyzji wyrażonej w angstremach.

27.07.2021
11:17
qualcomm angstrem intel
REKLAMA

Intel i Qualcomm to ciekawi rywale. Obie firmy odniosły triumfalne zwycięstwo we wzajemnej rywalizacji. Intel (a także AMD) póki co nie wpuszcza Qualcomma na rynek procesorów dla PC, oferując klientom dużo lepsze układy. Analogicznie: Intel poddał rynek procesorów dla telefonów, nie wytrzymując konkurencji z Qualcommem (a także MediaTekiem, Samsungiem i resztą licencjobiorców ARM).

REKLAMA

Ogrom kapitału stojący za rynkiem telefonów komórkowych i budujący potężne linie produkcyjne producent to okazja najwyraźniej nie do zaprzepaszczenia dla obu rywali. Qualcomm ma być bowiem jednym z pierwszych klientów linii produkcyjnej Intel 20A. Tak precyzyjnej, że dotychczas stosowana miara nanometrowa nie ma tu zastosowania.

Qualcomm z procesorami wykonanymi w 20-angstremowym procesie technologicznym. Wyprodukuje je Intel.

Angstrem to jednostka długości równa 10−10 m. To również jedna dziesiąta nanometra. Linia produkcyjna Intel 20A, jak nazwa dość jasno sugeruje, będzie wykorzystywać 20-angstemowy proces technologiczny. Pierwsze procesory z tej linii mają jednak mieć nadrukowane logo Qualcomma na obudowie. Nie jest jasne czy Intel będzie wykorzystywał wspomnianą linię do własnych układów. Z dużym prawdopodobieństwem: będzie. To jednak nie jest informacja potwierdzona.

Intelowski proces technologiczny ma być nie tylko bardziej precyzyjny, ale też wykorzystywać nowe zdobycze rzeczonej technologii. Intel 20A ma wykorzystywać techniki RibbonFet i PowerVia, co ponoć ma zapewnić doskonałą sprawność energetyczną produkowanych za jej pomocą układów.

REKLAMA

Na dobrą sprawę taka jest też ogólna korzyść precyzyjniejszego procesu. Im ten jest dokładniejszy, tym producent jest w stanie zmieścić większą liczbę tranzystorów na tej samej powierzchni. W efekcie układ scalony oferuje większą moc obliczeniową przy tym samym zużyciu energii i emisji ciepła (lub tą samą moc przy dużo wyższej sprawności).

Intel zamierza wynajmować swoje linie produkcyjne również i innym producentom. Na razie jednak nie mamy informacji o innych chętnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA