REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Paint - co zamiast niego? Programy do rysowania i malowania

Niemal każdy użytkownik Windowsa miał kiedyś styczność z Paintem. Posiada podstawowe narzędzia, które czasem wystarczają, aby szybko poddać podstawowej obróbce grafikę czy zdjęcie. Jednak co, jeśli potrzeba czegoś więcej? Co zamiast Painta? Oto bezpłatne alternatywy.

25.06.2021
6:15
windows 10 paint
REKLAMA

Istnieje wiele bezpłatnych opcji, na które też warto zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się darmowym zamiennikom Painta. Z tego artykułu dowiesz się o:

REKLAMA

Paint.NET

Program posiada intuicyjny i innowacyjny interfejs użytkownika z obsługą warstw, nieograniczonym cofaniem, efektami specjalnymi oraz szeroką gamą przydatnych i potężnych narzędzi. Paint.NET posiada samouczki i wtyczki, które mają pomóc nowym użytkownikom. Od wersji 4.0 program nie współpracuje z systemem operacyjnym Windows XP i starszymi.

Dostępny na komputery z systemem Windows. Do pobrania tutaj.

Krita

Aplikacja jest bezpłatna, jeśli pobieramy ją z oficjalnej strony, i płatna na Steamie oraz w Microsoft Store. Wchodzi w skład pakietu Calligra (zestaw aplikacji biurowych). Służy do szkicowania i malowania z zaawansowanymi funkcjami. Program pozwala nam stworzyć swój własny obszar roboczy, a dockery i panele można przenosić i dostosowywać pod siebie. Krita ma pewne funkcje, których nie ma obecnie GIMP – obsługuje CMYK, L*a*b i posiada więcej przestrzeni barw z głębokością od 8 do 32 bitów.

Poza tym zawiera takie funkcje jak np. tryb zawijania (pozwala łatwo tworzyć jednolite tekstury i wzory). Znajdziemy tu również warstwy wektorowe, filtry, grupy i warstwy plików.

Krita oferuje także obsługę dla narzędzi malarskich imitujących malowanie pędzlami z atramentem lub farbami olejnymi, rysowanie kredkami oraz symulowanie schnięcia farby. Możemy także tworzyć własne skróty do często używanych narzędzi. Program znajdziemy tutaj.

MyPaint

MyPaint działa z naciskiem na wykorzystanie na pełnym ekranie. Pozwala skupić się na sztuce zamiast na programie. Pracujemy na płótnie przy minimalnym rozpraszaniu uwagi, wyświetlając interfejs tylko wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny. MyPaint obsługuje tablety graficzne wrażliwe na nacisk lub pochylenie i jest wyposażony w łatwą w użyciu kolekcję pędzli. Istnieje złożony interfejs do tworzenia własnych pędzli, skupiający się na dynamice pędzla (zmiany wraz z prędkością, naciskiem, losowo). Można go pobrać tutaj.

Pinta

Pinta to darmowy program do rysowania i edycji grafiki w open source. Zawiera narzędzia do rysowania oraz do dopasowywania kolorów. Pinta charakteryzują funkcje takie jak nieograniczona historia cofania, elastyczny układ pasków narzędzi dokowanie wokół krawędzi obrazu, obsługuje zestaw do tworzenia i edycji grafiki. Pinta jest bardziej rozbudowana niż inne proste programy do edycji obrazu np. poprzez umożliwianie pracy na warstwach.

Pinta został wyposażony dodatkowo w opcję zapamiętywania historii wykonanych operacji na obrazie w taki sposób, by użytkownik miał możliwość powrotu do dowolnego momentu przed edycją. Dostępna w systemach Linux, Mac i Windows.

REKLAMA

Paint 98

Jest to proste i łatwe w obsłudze narzędzie do rysowania dostępne tylko na iPhone'a i iPada. Program pozwala tworzyć, edytować i udostępniać obrazy. Możemy w nim edytować zdjęcie w bardzo podobny sposób jak w Paincie: zmienić rozmiar, zmienić pion na poziom, rysować na zdjęciu, zmienić kolor, dodać tekst. Hasłem reklamowym programu jest: Maluj jak w 1998 roku!”. Program można pobrać z App Store. Znajdziemy go także tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA