REKLAMA

Rakieta Muska jak arka Noego. W kosmos poleci 5128 zwierząt

Już w przyszłym tygodniu - 3 czerwca - w ramach misji transportowej na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci cała menażeria zwierząt. Na szczęście zbyt dużo miejsca w statku transportowym nie zajmie.

28.05.2021 08.51
kalamarnica
REKLAMA

W ramach 22. misji transportowej SpaceX dostarczy na pokład orbitalnego laboratorium 5000 niesporczaków i 128 ośmiornic świecących w ciemności.

REKLAMA

Wodne miśki lecą w kosmos

 class="wp-image-1728375"
Niesporczak

Niesporczaki jak to niesporczaki, miejsca za dużo nie zajmują. Przeciętna długość takiego wodnego niedźwiedzia to ok. 1 mm. Nawet 5000 sztuk stanowi pomijalną masę. Można by wręcz powiedzieć, że są one całkowicie nieistotne. Nic bardziej mylnego - z tego co już się dowiedzieliśmy, niesporczaki są w stanie doskonale funkcjonować w ciśnieniu nawet kilkukrotnie większym niż na dnie oceanu, a jednocześnie nie robi na nich wrażenia próżnia przestrzeni kosmicznej. To właśnie ta cecha sprawiła, że naukowcy postanowili zabrać je na pokład ISS, aby spróbować zidentyfikować geny odpowiedzialne za ich odporność na skrajne wartości ciśnienia atmosferycznego. Potencjalnie wiedza ta może się przydać przy planowaniu długotrwałych załogowych misji kosmicznych.

Niesporczaki polecą na pokład stacji w stanie zamrożonym, ale akurat to nie robi na nich szczególnego wrażenia, bowiem potrafią one przetrwać zarówno zamrożenie, jak i umieszczenie we wrzącej wodzie czy wystawienie na promieniowanie kosmiczne.

Macki też polecą na stację

Jesteś tylko małą kałamarnicą. Wybij sobie z głowy te bzdury o latach w kosmos - mówiła jej matka. Ale mała kałamarnica od zawsze wiedziała, że kiedyś spełni swoje marzenia i poleci w kosmos tak, jak ludzie, być może nawet z nimi. I tak też się stało.

Na wycieczkę rakietą Falcon 9, zupełnie za darmo, zabiorą się także hawajskie kałamarnice Euprymna scolopes. Te niewielkie organizmy wykorzystują bioluminescencję bakterii do porozumiewania się z innymi osobnikami swojego gatunku oraz w celach obronnych.

REKLAMA

Naukowcy mają zamiar sprawdzić, jak będą wyglądały interakcje bakterii z organizmem kałamarnicy w warunkach mikrograwitacji w przestrzeni kosmicznej. Wiedza tego typu może dostarczyć nam wielu informacji o tym jak flora bakteryjna będzie oddziaływała z naszymi organami podczas długotrwałych misji w warunkach mikrograwitacji.

Start rakiety z transportem na pokład ISS planowany jest obecnie na 3 czerwca o godzinie 19:29.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA