REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Gdy ludzkość wyginie, na Ziemi zostaną one. Niesporczaki przeżyją nas o miliony lat. Zginą, jak ostygnie słońce

Gdy ludzie wyginą, na Ziemi zostaną one. Niesporczaki przeżyją ludzkość o miliony lat, bo mogą żyć bez jedzenia i niestraszna im temperatura 150 stopni Celsjusza.

09.12.2021
12:08
Niesporczaki przeżyją ludzkość miliony lat. Zginą, jak ostygnie słońce
REKLAMA

Niesporczaki to fascynujące zwierzęta i nieodmiennie zadziwiają swoją umiejętnością przeżycia. Radzą sobie w ekstremalnych temperaturach, potrafią zatrzymać swoje funkcje życiowe na długie lata i potrafią wytrzymać 30 lat bez pożywienia. Teraz dowiedziono również, że niesporczaki prawdopodobnie zostaną ostatnimi mieszkańcami Ziemi.

REKLAMA

Naukowcy z Oxford University przeanalizowali warunki na Ziemi, jakie będą panować w przewidywalnej przyszłości: aż do przewidywanej śmierci cieplnej Słońca, kiedy to zużyje się paliwo ogrzewającej nas gwiazdy.

Niesporczak. Czym odznacza się to niepozorne żyjątko?

  • Niesporczak przeżywa do 30 lat bez pożywienia oraz wody,
  • potrafi przetrwać w temperaturze 150 stopni Celsjusza,
  • z drugiej zaś strony, potrafi przeżyć w przestrzeni kosmicznej oraz w ekstremalnym ciśnieniu panującym na dnie oceanu.

Samo żyjątko dożywa 60 lat, i może „urosnąć” do 0,5 mm - niesporczaki najlepiej obserwować pod mikroskopem. Są tak wszędobylskie, że każdy, kto posiada w domu mikroskop może to zrobić - przynosząc mech z lasu i przygotowując z niego preparat mikroskopowy mamy duże szanse zaobserwować niesporczaka.

W analizie przygotowanej przez badaczy z Oksfordu, wzięto pod uwagę trzy wydarzenia, katastrofalnie wpływające na życie na Ziemi:

Pierwszym jest uderzenie planetoidy. Istnieje kilka znanych nam asteroidów które są na tyle duże, że po uderzeniu zagotują oceany na Ziemi. Mimo, że żadna z nich nie znajduje się na orbicie kolizji z Ziemią, wzięto pod uwagę taki scenariusz.

Drugim jest wybuch supernowej. Tutaj również w rzeczywistości nie musimy się obawiać takiego scenariusza: najbliższa Słońcu gwiazda jest cztery lata świetlne - o wiele za daleko, aby nawet eksplodując realnie nam zaszkodzić.

Trzecim jest rozbłysk promieniowania gamma. Mimo że również ekstremalnie mało prawdopodobny, wzięto go pod uwagę w trakcie analizy.

W raporcie, jaki przygotowali naukowcy wzięto pod uwagę przeżywalność życia na Ziemi jako całości.

Jest to nieco inne podejście niż w innych tego typu analizach, gdzie skupiamy się głównie na rasie ludzkiej. Wynika z tego, że co najmniej jeden gatunek: niesporczak - przeżyje aż 10 miliardów lat, do ostatecznej cieplnej katastrofy Układu Słonecznego.

Doktor Rafael Batista, współautor badania, komentuje to w ten sposób

Niesporczaki są najbardziej niezniszczalnym gatunkiem na Ziemi, co oznacza że także we wszechświecie mogą istnieć takie przykłady. W tym kontekście poszukiwania życie na Marsie i innych planetach nie powinny być przerwane zbyt szybko: czasami życie potrafi przetrwać w miejscach, w których, wydawałoby się, nic nie jest w stanie przeżyć.

Inny ze współautorów badania, profesor Abraham Loeb, dodaje:

Niesporczaki – najbardziej odporne zwierzęta na Ziemi
REKLAMA

Życie na Ziemi, szczególnie tak ekstremalne jego przykłady, dają nam wskazówki, w jaki sposób poszukiwać życia poza naszą planetą. Istnienie zwierząt takich jak niesporczaki, z naszego punktu widzenia, prawie nam obcych, które potrafią przetrwać diametralnie różne warunki życiowe, daje nam nadzieję na odnalezienie takich przykładów poza Ziemią.

Tekst został pierwotnie opublikowany w lipcu 2017 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA