REKLAMA

20 miliardów dolarów. Microsoft właśnie kupił Nuance

Nuance to firma produkująca oprogramowanie zamieniające mowę na tekst. Microsoft właśnie stał się jej nowym właścicielem, płacąc za to fortunę.

12.04.2021 13.29
Windows 10 i Android / Bing Concierge Bot
REKLAMA

Z oficjalnego komunikatu Microsoftu wynika, że zakup Nuance kosztował 19,7 mld dolarów. Kwota jest ogromna, CEO Microsoftu, Satya Nadella twierdzi jednak że było warto.

REKLAMA

Aktualizacja:

Po co Microsoftowi Nuance?

Firmy współpracowały już przy kilku projektach - jednym z nich było tworzenie dokumentacji medycznej pacjentów na podstawie ich rozmów z lekarzami, które w czasie rzeczywistym przetwarzane były na tekst. Eksperci nie wykluczają więc, że zakup Nuance ma wiele wspólnego z rozwijaniem oprogramowania medycznego przez Microsoft.

Oprogramowanie tworzone przez Nuance to m.in: Dragon Ambient eXperience, Dragon Medical One i PowerScribe One. Wszystkie trzy produkty to narzędzia do rozpoznawania mowy, korzystające z platformy Microsoft Azure. Przejęcie Nuance ma pozwolić Microsoftowi na dalsze rozwijanie oprogramowania Dragon Medical, które - w oparciu o chmurę Microsoft Azure - ma „odmienić doświadczenie lekarza i pacjenta”.

Dodajmy również, że oprogramowanie tworzone przez Nuance jest bardzo szeroko wykorzystywane przez branżę medyczną w Stanach Zjednoczonych. Według informacji zawartych w oficjalnych komunikacie prasowym, z produktów Nuance korzysta ok. 55 proc. amerykańskich lekarzy i ok. 75 proc. tamtejszych radiologów.

REKLAMA

Tym samym Microsoft chce powiększyć swój udział w rynku technologii oferowanych branży medycznej. Firma jak na razie nie zdradziła zbyt wielu szczegółów, jeśli chodzi o nowe pomysły na zastosowanie technologii przejętej wraz z zakupem Nuance. Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie są jednak ogromne.

Jeśli zakup ten zostałby połączony z zakupem Discorda, Microsoft zyskałby kolejny atut w postaci ogromnej bazy nagrań głosowych, na której mógłby szkolić swoje nowe oprogramowanie do rozpoznawania mowy. Potencjał obu tych zakupów jest ogromny. Pytanie tylko, jak Microsoft ma zamiar to wykorzystać i kto skorzysta na tym najbardziej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA