REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Pierwszy dron bojowy rosyjskiej armii gotowy do służby. Nazywa się Orion

Orion ma w niczym nie ustępować dronom bojowym NATO. Wyposażono go w systemy uzbrojenia najnowszej generacji, choć jego realna przydatność jest jeszcze do udowodnienia.

rosyjski dron orion
REKLAMA
116 interakcji
dołącz do dyskusji

Serwis Russia Beyond opublikował pierwsze szczegóły na temat drona Orion – pierwszego rosyjskiego drona typu MALE (Medium Altitude Long Endurance). Pierwsze trzy egzemplarze właśnie weszły do służby w rosyjskiej armii i wkrótce dołączyć do nich mają kolejne.

REKLAMA

Orion ma rozpiętość skrzydeł 16 m i jest długi na 8 m. Masa startowa to okrągła tona, a na pokład może wziąć do 250 kg ładunków – w tym pociski i bomby. Jego prędkość przelotowa to 120 km/godz. – maksymalna nie jest znana. Dron może operować na wysokości do 7,5 km i utrzymywać się w powietrzu do 24 godz. – choć to zależy od charakteru ładunku i warunków lotu.

Dron bojowy Orion może służyć również jako pojazd rozpoznawczy.

Taką funkcję zapewniają mu jego awionika oraz moduł optoelektroniczny na dole kadłuba. Może być on wykorzystany do misji rozpoznawczych, a także do monitorowania celów – w tym do oceniania zniszczeń po dokonanym ataku.

Broń może być podwieszana zarówno pod kadłubem, jak i pod skrzydłami. Orion może być wyposażony w 20- bądź 50-kilogramowe bomby kierowane, w tym UPAB-50 z głowicą z systemu rakietowego Grad. Dużą niewiadomą są opracowane specjalnie z myślą o Orionie rakiety kierowane X-50 o długości 1,8 m, masie 50 kg i średnicy 180 mm.

REKLAMA

Rekonesans rekonesansem, ale tego rodzaju uzbrojenie z powodzeniem wystarczy Orionowi na wykrycie i zneutralizowanie celów, które staną na jego drodze – w tym pojazdów lekko opancerzonych.

Orion był już testowany na polu walki – a konkretniej w Syrii. Służył tam jednak ponoć wyłącznie jako jednostka rozpoznawcza.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA