REKLAMA

Oto najstarszy portret świni na świecie. Ma co najmniej 45,5 tysiąca lat

Naskalny malunek odkryto w jednej z indonezyjskich jaskiń. Archeolodzy twierdzą, że powstał on co najmniej 45,5 tys. lat temu.

15.01.2021 15.36
Oto najstarszy portret świni na świecie. Ma co najmniej 45,5 tysiąca lat
REKLAMA
REKLAMA

Samo malowidło wykonane przy użyciu czerwonego barwnika rzeczywiście zostało wykonane bardzo podobnie do współczesnych trendów - autor nie omieszkał zostawić swojego podpisu, czyli dwóch odcisków dłoni, z których - jak twierdzą naukowcy - da się wyodrębnić próbki jego DNA.

Najstarsze malowidło świni

 class="wp-image-1560563"
Źródło: Griffith University in Brisbane, Australia.

Samo graffiti przedstawia wizerunek samca świni celebeskiej i aktualnie jest najstarszym ściennym malunkiem przedstawiającym zwierze na świecie. Za najstarsze malowidło w ogóle nadal uważa się rysunki odkryte w jednej z jaskiń w RPA, których wiek to mniej więcej 73 tys. lat.

Malowidła odkryte w indonezyjskich jaskiniach to doskonały dowód na to, że w 45,5 tys. lat temu w tamtejszym regionie nasi przodkowie prowadzili osadniczy tryb życia. Ciekawym wątkiem w tej sprawie jest również namalowana na jednej ze ścian jaskinii Leang Bulu'Sipong scena polowania, którą udało się nam odkryć w 2017 r., na której dość wyraźnie widać ludzkie postacie ze zwierzęcymi cechami.

Badacze twierdzą, że jest to po prostu przejaw doskonałej wyobraźni twórcy malowidła, który w swoim dziele przypisał myśliwym niektóre zwierzęce cechy, pomagające zapewne w polowaniu.

REKLAMA

Podobne zabiegi znajdziemy też na malowidłach odkrytych w Europie. Mowa tu chociażby o portrecie człowieka z głową ptaka, który znajduje się w jaksinii Lascaux, czy też wykonana z kości słoniowej figurka pół-człowieka pól-lwa znaleziona na terenie dzisiejszych Niemiec.

Te dzieła jednak w porównaniu do prac odnalezionych w Indonezji czy RPA są nieco młodsze, co oznacza, że sztuka figuratywna nie narodziła się w Europie, jak uważaliśmy jeszcze kilka lat temu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA