Oto najstarszy portret świni na świecie. Ma co najmniej 45,5 tysiąca lat
Naskalny malunek odkryto w jednej z indonezyjskich jaskiń. Archeolodzy twierdzą, że powstał on co najmniej 45,5 tys. lat temu.
Samo malowidło wykonane przy użyciu czerwonego barwnika rzeczywiście zostało wykonane bardzo podobnie do współczesnych trendów - autor nie omieszkał zostawić swojego podpisu, czyli dwóch odcisków dłoni, z których - jak twierdzą naukowcy - da się wyodrębnić próbki jego DNA.
Najstarsze malowidło świni
Samo graffiti przedstawia wizerunek samca świni celebeskiej i aktualnie jest najstarszym ściennym malunkiem przedstawiającym zwierze na świecie. Za najstarsze malowidło w ogóle nadal uważa się rysunki odkryte w jednej z jaskiń w RPA, których wiek to mniej więcej 73 tys. lat.
Malowidła odkryte w indonezyjskich jaskiniach to doskonały dowód na to, że w 45,5 tys. lat temu w tamtejszym regionie nasi przodkowie prowadzili osadniczy tryb życia. Ciekawym wątkiem w tej sprawie jest również namalowana na jednej ze ścian jaskinii Leang Bulu'Sipong scena polowania, którą udało się nam odkryć w 2017 r., na której dość wyraźnie widać ludzkie postacie ze zwierzęcymi cechami.
Badacze twierdzą, że jest to po prostu przejaw doskonałej wyobraźni twórcy malowidła, który w swoim dziele przypisał myśliwym niektóre zwierzęce cechy, pomagające zapewne w polowaniu.
Podobne zabiegi znajdziemy też na malowidłach odkrytych w Europie. Mowa tu chociażby o portrecie człowieka z głową ptaka, który znajduje się w jaksinii Lascaux, czy też wykonana z kości słoniowej figurka pół-człowieka pól-lwa znaleziona na terenie dzisiejszych Niemiec.
Te dzieła jednak w porównaniu do prac odnalezionych w Indonezji czy RPA są nieco młodsze, co oznacza, że sztuka figuratywna nie narodziła się w Europie, jak uważaliśmy jeszcze kilka lat temu.