REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

PlayStation 5 nareszcie ostrzega przed uruchomieniem gorszej wersji tej samej gry

Gdybym dostawał złotówkę za każdym razem, gdy przypadkowo uruchamiałem Call of Duty Black Ops Cold War w wersji na PS4 zamiast na PS5, miałbym już na połowę Kanapki Drwala. Oprogramowanie konsoli PlayStation 5 nareszcie rozwiązuje problem omyłkowego wyboru w menu głównym.

22.12.2020
21:15
PlayStation 5 ostrzega przed uruchomieniem gorszej wersji gry
REKLAMA

PlayStation 5 jest konsolą umożliwiającą uruchamianie gier z PS4 w trybie wstecznej kompatybilności. To wspaniałe rozwiązanie, dzięki któremu możemy przenieść całą naszą dotychczasową bibliotekę na platformę nowej generacji. Co jednak w sytuacji, gdy dana gra otrzymuje aktualizację do wersji dedykowanej dla PS5, co za tym idzie, dochodzi do duplikowania tytułu?

REKLAMA

W takim przypadku możemy mieć dwie wersje tej samej gry - dla PS4 i PS5 - na jednej konsoli Sony.

 class="wp-image-1488359"

Na moim PlayStation 5 miałem swojego czasu podwójne kopie gier Destiny 2, Rainbow Six Siege, FIFA 21, No Man’s Sky i Call of Duty Black Ops Cold War. Te dla PS4 znajdowały się na zewnętrznym dysku HDD (odpiętym bezpośrednio z PS4), z kolei te dla PS5 na szybkim SSD wewnątrz obudowy konsoli.

Mogłoby się zdawać, że w przypadku dwóch wersji gier dostępnych na PlayStation 5 konsola będzie nam podsuwać tę lepszą, nowszą, natywną edycję dla nowej generacji. Tak to działa np. w środowisku Xboksa, gdzie system Smart Delivery odpowiada za dobranie jak najlepszej wersji gry do platformy, na której jest ona aktualnie uruchamiana.

Niestety, odpowiednik Smart Delivery dla PlayStation 5 w zasadzie nie istnieje.

Wielokrotnie zdarzało mi się, że po wybraniu kafelka gry z podwójną wersją (na PS4 i PS5), konsola PlayStation 5 domyślnie uruchamiała edycję dla starszej platformy Sony. Czyli taką w niższej rozdzielczości, z mniejszą liczbą klatek na sekundę lub bez zaawansowanych efektów wizualnych, jak np. ray tracing. Oczywiście nic nie stało na przeszkodzie, aby zamknąć program i uruchomić go na nowo, już w wersji dla PS5.

Rozwiązanie jest jednak dalekie od wygodnego. Żonglowanie między edycjami odbywa się za pomocą rozsuwanego menu hamburgera, gdzie widzimy wszystkie wersje posiadanego programu: tę dla PS4, tę dla PS5 jeśli skorzystaliśmy z aktualizacji, a nawet przedpremierowe bety i alfy, o ile braliśmy w nich udział. Problem polega na tym, że nawet wybierając manualnie Black Ops Cold War dla PS5, konsola nie zapamiętywała mojego wyboru. Przy następnym uruchomieniu sprzętu i wybraniu kafelka Call of Duty ponownie uruchamiał się program w trybie wstecznej kompatybilności.

Najnowsza aktualizacja oprogramowania dla PlayStation 5 częściowo to naprawia.

 class="wp-image-1540772"

Na zautomatyzowany system zbliżony do Smart Delivery wciąż jeszcze nie zasłużyliśmy. Za to konsola ostrzega teraz użytkownika, gdy ten uruchamia grę we wstecznej kompatybilności, posiadając jednocześnie natywną wersję dla PS5. Z poziomu okna z ostrzeżeniem możemy wybrać zarówno wersję dla PS4 jak i dla PS5, co jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem.

Niestety, z jakiegoś powodu mój Black Ops ze wstecznej kompatybilności wciąż nakłada się ponad edycję dla PS5. Nawet mimo faktu, że to wersję dla PS5 uruchamiam jako jedyną, ciesząc się rozgrywką w 120 klatkach na sekundę. Wciąż jest więc miejsce na poprawę.

Sony wciąż jest dopiero na początku software’owej drogi. Brakuje wielu możliwości.

REKLAMA

PlayStation 5 wciąż nie pozwala na zainstalowanie dodatkowego SSD wewnątrz konsoli. Ta możliwość ma zostać dodana w formie aktualizacji oprogramowania dopiero za kilka miesięcy. To wielki problem, biorąc pod uwagę ograniczoną bazową pojemność konsoli, a także szalenie wielkie rozmiary współczesnych gier wideo.

Tęsknię również za folderami grupującymi gry w menu głównym, a także za uniwersalnym kalendarzem z rozpisanymi wydarzeniami wewnątrz popularnych i posiadanych gier wideo. Wielu graczy narzeka także na aktualny system czatu głosowego, chociaż akurat mnie przypadł on do gustu i podoba mi się idea otwartych pokoi dedykowanych konkretnym grom lub konkretnym paczkom znajomych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA