REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Biznes
  4. Technologie
  5. Tech

Samsung wrócił na szczyt rynku smartfonów. Apple poza podium

Mamy już najbardziej aktualne wyniki sprzedaży smartfonów na świecie. Niekwestionowanym liderem jest Samsung, a Apple tym razem znalazło się poza podium. Pozostałem firmy w TOP 5 pochodzą - tak, zgadliście - z Chin.

samsung galaxy note 20 ultra recenzja
REKLAMA

2020 r. nie jest najlepszym rokiem do sprzedaży smartfonów i elektroniki w ogóle. Sytuacja nie jest jednak tak zła, jak przewidywali analitycy. Według IDC, spadki w ujęciu rok do roku miały wynosić aż 9 proc., natomiast ostatecznie trzeci kwartał 2020 r. był tylko o 1,3 proc. gorszy od tego samego okresu w 2019 r. W kontekście zupełnie nieprzewidywalnego roku 2020, jest to dużym sukcesem. Niespodziewanie wielkie wzrosty sprzedaży pojawiły się w Indiach, czyli drugim na świecie rynku pod kątem wielkości sprzedaży.

REKLAMA

Największe spadki sprzedaży pojawiły się w rejonach najbardziej rozwiniętych, czyli w Ameryce Północnej, zachodniej Europie oraz w Chinach. W tych rejonach nie pomógł też fakt, że premiera iPhone’a 12 została przesunięta o miesiąc względem standardowego cyklu wydawniczego.

Spójrzmy na producentów. Samsung globalnym numerem jeden.

 class="wp-image-1479875"

W trzecim kwartale 2020 r. niekwestionowanym liderem globalnej sprzedaży smartfonów był Samsung, z udziałem rynkowym na poziomie 22,7 proc., co oznacza, że Koreańczycy bardzo mocno wyprzedzili rywali. W trzecim kwartale producent sprzedaż 80,4 mln smartfonów, o prawie 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Najwięcej Samsungów sprzedaje się w Indiach (wzrost o 40 proc.) i w Stanach Zjednoczonych. W Indiach najlepiej sprzedają się smartfony do 250 dol., w tym seria M. Z kolei Amerykanie najbardziej polubili serię A, ale świetnie sprzedawały się też modele serii Note 20.

Miejsce drugie to Huawei z udziałem rynkowym na poziomie 14,7 proc. i z 51,9 mln sprzedanych modeli. Huawei zaliczył potężny spadek sprzedaży, na poziomie aż 22 proc. Jest to oczywiście efekt decyzji administracji Donalda Trumpa, według której Huawei nie może korzystać z usług Google w nowych smartfonach.

Globalny numer trzy to Xiaomi z udziałem na poziomie 13,1 proc. i z 46,5 mln sprzedanych modeli. Główne rynki zbytu to Indie i Chiny, które łącznie odpowiadają za 53 proc. sprzedaży smartfonów Xiaomi. Popularne modele to Redmi 9 i Redmi K30 Ultra, a w Chinach dochodzi do tego także topowy Mi 10.

Apple poza podium. Amerykanie dopiero na czwartej pozycji w globalnym rankingu.

 class="wp-image-1473566"

Apple w trzecim kwartale 2020 r. sprzedał 41,6 mln smartfonów, co odpowiada za 10,8 proc. udziału rynkowych. Spadek sprzedaży wyniósł ponad 10 proc. Pamiętajmy jednak, że trzeci kwartał w przypadku Apple zawsze jest kiepski, ponieważ następuje tuż przed premierą nowych iPhone’ów. Czwarty kwartał zawsze oznacza potężne wzrosty, bowiem obejmuje nie tylko premierę nowych urządzeń, ale też okres świąteczny, jak i Black Friday, czyli przynajmniej trzy potężne okazje do zakupów.

REKLAMA

Na piątym miejscu znalazło się Vivo z udziałem na poziomie 8,9 proc. i sprzedażą wynoszącą 31,5 mln smartfonów. Vivo jest szczególnie popularne w Indiach, ale firma rozszerza dostępność swoich smartfonów na coraz więcej rynków. Od niedawna Vivo jest oficjalnie dostępne w Polsce.

Na koniec warto jeszcze dodać, że pomiary nie mówią o liczbie smartfonów, które trafiły do końcowego użytkownika. Mowa o smartfonach przekazanych do sprzedaży, w sklepach, salonach producentów, czy u operatorów. Jest to jednak najważniejszy wskaźnik używany w badaniach rynku smartfonów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA