REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

5G w sieciach Plus, Orange, T-Mobile i Play — porównanie ofert na start

Już wszyscy czterej polscy operatorzy infrastrukturalni zdradzili, w jaki sposób wdrożą 5G. Podsumowujemy, jak wygląda oferta na start sieci Plus, Orange, T-Mobile i Play.

08.06.2020
22:00
5G w Polsce
REKLAMA

Co prawda normy PEM pod koniec zeszłego roku poszły wreszcie w górę, co miało ułatwić rozwój 5G w Polsce, ale z niestety rozpisaną już aukcję unieważniono. Polscy operatorzy jednak ani myślą rezygnować ze wdrożenia sieci 5. generacji — i bardzo dobrze.

REKLAMA

Wszystkie cztery polskie telekomy postanowiły wykorzystać na potrzeby 5G częstotliwości wykorzystywane uprzednio na potrzeby LTE, ale każdy z nich zabrał się jednak do tego na swój sposób. Postanowiliśmy podsumować podejście Plusa, Orange, T-Mobile i Play.

5g-plus class="wp-image-1143790"

Pierwszym operatorem infrastrukturalnym, który ruszył z 5G, został Plus.  Firma należąca do Zygmunta Solorza-Żaka okazała się przy tym takim czarnym koniem wyścigu — najmniej mówiła na ten temat, a i tak stała się liderem. Firma zapowiedziała start swojej sieci 5. generacji we współpracy z Ericssonem w styczniu br. i dotrzymała słowa.

Grupa Cyfrowy Polsat komunikuje, że na start 5G od Plusa jest dostępne na siedmiu miastach na częstotliwości 2600 MHz (TDD) o szerokości pasma 50 MHz. Zapewnia to transfery rzędu do 600 Mb/s, aczkolwiek by się nimi cieszyć, trzeba wyposażyć się w odpowiednie urządzenie.

Aby skorzystać z 5G, trzeba znajdować się też oczywiście w odpowiedniej lokalizacji w miastach takich jak Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Na start wedle szacunków dostęp łączności 5. generacji ma mieć 900 tys. osób. Wspierane jest 100 stacji bazowych, ale na terenie Warszawy i okolic ma zostać uruchomione ich kolejne 600, co zwiększy zasięg do 3 mln ludzi. Aktualny zasięg Plusa można sprawdzić na mapce.

Na start wspierane są smartfony Huawei P40, Huawei P40 Pro oraz Huawei Mate Xs, czyli urządzenia bez dostępu do usług Google’a, ale w przyszłości do oferty dołączone zostaną „smartfony kilku czołowych producentów z Usługami Google Play”.

orange 5G class="wp-image-1162891"

W przypadku Orange na komercyjny start sieci 5. generacji cały czas czekamy. Pomarańczowa sieć co prawda już w styczniu uznała, że mogłaby ruszyć z 5G na częstotliwościach zarezerwowanych uprzednio na potrzeby LTE, ale nie widziała takiej potrzeby. To się jednak zmieniło ze względu na zawirowania związane z tzw. aukcją 5G.

Już w marcu pojawiły się pakiety Orange gotowe na 5G, ale dopiero na początku czerwca operator zapowiedział oficjalnie swoją sieć 5. generacji o nazwie marketingowej #hello5G. Uruchomiona zostanie na częstotliwości 2100 MHz w paśmie o szerokości 10 MHz, a klienci będą mogli skorzystać z niej już 1 lipca. Wspierane będzie na start aż 1,6 tys. stacji bazowych, a w zasięgu 5G od Orange znajdzie się na start 6 mln osób. Na listę wspieranych urządzeń jeszcze czekamy.

t-mobile 5G class="wp-image-1162873"

W przypadku T-Mobile już dawno wiedzieliśmy, że 5G pojawi się w ofercie sieci, ale aż dotąd czekaliśmy na konkrety. Te na szczęście już się pojawiły, a operator wyprzedził swojego pomarańczowego rywala. Na datę startu jego sieci 5. generacji wyznaczono 9 czerwca 2020 r. Do końca miesiąca w zasięgu ma być 6 mln osób dzięki 1600 stacjom bazowym wspierającym ten standard łączności.

W pierwszej kolejności z 5G w T-Mobile będzie można skorzystać w takich miastach jak Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, Płock, Opole, Częstochowa, Rzeszów, Bielsko-Biała i Kielce oraz na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z mapką zasięgu można się zapoznać na stronie operatora.

Również i w tym przypadku mamy do czynienia z siecią działającą na częstotliwości 2100 MHz. Dostęp do niej będą mieli abonenci taryf abonamentowych oferowanych od września 2019 r. oraz wszyscy klienci biznesowi posiadający taryfę Magenta Biznes. Aby skorzystać z sieci 5. generacji od T-Mobile’a należy wyrazić taką chęć np. w aplikacji T-Mobile oraz dysponować też odpowiednim urządzeniem. Niestety na ten moment ich lista jest… dość krótka, a znalazły się na niej:

 • smartfon LG V60 (wersja oprogramowania — V10e-EEA-XX);
 • smartfon Xiaomi Mi10 5G (wersja oprogramowania — MIUI Global SW: 11.0.11 | 11.0.11.0 QJBEUXM);
 • router ZTE MC801A (wersja oprogramowania — TMOPLMC801AV1.0.0B07).
play 5G class="wp-image-1162897"

W wyścigu o miano lidera na polskim rynku, jeśli chodzi o wdrożenie sieci 5. generacji, Play ustawił się na pierwszej linii. Już zeszłym roku słyszeliśmy o tzw. 5G Ready, a fioletowa sieć jeszcze w lutym informowała, że lada moment jej 5G się oficjalnie pojawi. Doszły nas nawet słuchy o pierwszych taryfach przygotowanych z myślą o tym standardzie łączności.

Jak już jednak wiemy, jako pierwszy z siecią 5. generacji w Polsce w wydaniu komercyjnym ruszył oficjalnie Plus. Play z kolei ma już swoje 5G od stycznia, tylko że… świadczył tę usługę niekomercyjne (na terenie Trójmiasta). Na udostępnienie tego standardu łączności wszystkim chętnym cały czas więc czekamy, ale fioletowy telekom chwalił się niedawno zwiększeniem liczby stacji bazowych. Teraz doszły zaś nowe taryfy.

REKLAMA

Na kolejne informacje dotyczące 5G w Play cały czas jednak czekamy, ale wiemy już, że usługa ta świadczona będzie na częstotliwości z pasma 2100 MHz. Na start skorzystają z niej mieszkańcy 53 miast i miejscowości, które znajdą się w zasięgu sieci 5. generacji fioletowego operatora za sprawą 500 stacji bazowych przed końcem czerwca. Na liście wspieranych sprzętów znalazły się zaś takie urządzenia jak:

 • smartfon LG V60 ThinQ 5G;
 • smartfon Huawei P40 Pro;
 • smartfon Huawei Mate Xs;
 • router Huawei CPE Pro 2;
 • smartfon Xiaomi Mi 10 5G;
 • smartfon Xiaomi Mi Lite 5G;
 • smartfon Xiaomi Mi 10 Pro 5G.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA