REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Wyścig o polskie 5G trwa. Play uruchomi komercyjnie 5G w 16 miastach

Play się chwali, że to on będzie pierwszym operatorem, który zaoferuje klientom sieć 5. generacji. Fioletowy telekom uruchomi komercyjne 5G już w lutym.

03.02.2020
16:49
play 5G w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

W tym roku 5G w Europie ruszy wreszcie z kopyta. Dotyczy to również naszego kraju. Po podniesieniu norm PEM, co było niezbędne, by rozwinąć sieć 5. generacji w Polsce, przyjdzie pora na aukcję częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz. O pasma będą starać się teraz Play, Plus, Orange i T-Mobile.

Procedura może potrwać nawet kilka miesięcy. Dwóch z czterech polskich operatorów infrastrukturalnych uznało, że nie chce aż tak długo czekać. Plus i Play, bo o nich mowa, planują uruchomić sieć 5. generacji na częstotliwościach wykorzystywanych do tej pory na potrzeby sieci LTE.

T-Mobile jak na razie po cichu obserwuje ruchy konkurencji. Z kolei prezes Orange Polska uznał, że chociaż pomarańczowy telekom mógłby uruchomić już teraz sieć 5. generacji w paśmie wykorzystywanym na potrzeby LTE w całej Warszawie, to poczeka na zakończenie aukcji. Chce zaoferować klientom „prawdziwe 5G”.

Plus, który był liderem we wdrażaniu sieci LTE w naszym kraju, zapowiadał już jakiś czas temu uruchomienie komercyjnej sieci 5G w kilku polskich miastach, a debiutu oczekujemy już niedługo. Wygląda jednak na to, że tym razem we wdrożeniu nowej technologii ubiega go właśnie fioletowy konkurent.

Play chwali się „pierwszą komercyjną siecią 5G”.

W nowym komunikacie skierowanym do mediów Play przypomina, że niekomercyjna sieć 5. generacji uruchomiona została w Trójmieście już w ubiegłym miesiącu, ale to dopiero początek. Do końca lutego 2020 r. firma planuje uruchomienie 500 stacji bazowych 5G w 16 miastach, w tym 5 metropoliach.

Przy okazji Play podaje, że „otrzymanie pierwszych komercyjnych radiowych pozwoleń od UKE pozwala zaoferować polskim konsumentom technologię najnowszej generacji”. Ma się to stać jeszcze „zanim główni producenci telefonów wprowadzą na rynek swoje pierwsze urządzenia obsługujące 5G”.

5G w Play — lista miast

REKLAMA

Operator testował już wcześniej 5G w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu. Dzięki temu zasięgiem sieci 5. generacji w Play mogą zostać objęte na start takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia i Gdańsk. Na tym lista lokalizacji się jednak nie kończy.

Operator będzie wspierał 5G w miejscowościach turystycznych takich jak Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka. Na tym plany się jednak nie kończą, a Play planuje nabyć jeden blok pasma częstotliwości podczas aukcji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA