REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G od Plusa coraz bliżej. Sieć nowej generacji zbuduje dla polskiego operatora Ericsson

Partnerem sieci Plus przy budowie 5G będzie Ericsson. Grupa Cyfrowy Polsat planuje uruchomienie sieci nowej generacji już na początku 2020 r.

30.01.2020
13:30
5g plus ericsson
REKLAMA
REKLAMA

Niedawno w naszym kraju zostały zwiększone normy PEM i w tym roku spodziewamy się pierwszych komercyjnych wdrożeń sieci 5. generacji. Niektórzy operatorzy, tacy jak Orange Polska, czekają na aukcję i planują uruchomienie sieci 5G dopiero na częstotliwościach z zakresu 3,4-3,8 GHz. Inni wręcz przeciwnie.

Dwa polskie sieci, czyli Play i Plus, chcą uruchomić 5G na częstotliwościach wykorzystywanych do tej pory przez LTE.

Play prowadzi obecnie testy 5G w Trójmieście, ale na komercyjne wdrożenie tej sieci jeszcze czekamy. W przypadku Polkomtela, czyli operatora sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, technologia łączności nowej generacji zostanie udostępniona klientom komercyjnie już na początku 2020 r.

5G od Plusa wystartuje w pięciu miastach w Polsce. Na liście znalazły się Gdańsk, Łódź, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Operator zdecydował się na wykorzystanie na potrzeby sieci 5. generacji częstotliwości 2600 MHz w technologii TDD (Time Division Duplex).

Plus uruchomi 5G w Polsce na blisko 80 stacjach bazowych typu non-standalone.

Partnerem sieci Plus przy wdrożeniu sieci 5. generacji został Ericcson, który na świecie podpisał już 79 umów związanych z 5G. W naszym kraju firma ma dwa oddziały R&D w Łodzi i Krakowie i zatrudnia w naszym kraju dwa tysiące inżynierów, a w sierpniu 2019 r. ogłosiła, że będzie produkować sprzęt radiowy w Tczewie.

REKLAMA

Byliśmy pionierami we wdrażaniu technologii LTE, którą jako jeden z pierwszych operatorów na świecie udostępniliśmy w paśmie 1800 MHz. Zapewnienie dostępu do szybkiego internetu mobilnego zrewolucjonizowało rynek telekomunikacyjny w Polsce i umożliwiło rozwój wielu gałęzi polskiej gospodarki — wyjaśnia Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Plus chwali się, że u progu kolejnej rewolucji na rynku telekomunikacyjnym znowu będzie liderem. Przekonuje, że to dzięki jego staraniom 5G przestanie być „faktem medialnym” i sieć nowej generacji znajdzie się w naszym zasięgu. Operator niedługo zaprezentuje też pierwsze urządzenia, które ją obsłużą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA