REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Rozwój sieci 5G będzie wreszcie możliwy. Normy PEM w Polsce idą w górę

Rząd się nie ugiął przed osobami, które chcą zablokować rozwój sieci 5G w Polsce. Wchodzą w życie przepisy, które zakładają zwiększenie norm PEM.

19.12.2019
10:20
normy pem w polsce 5g
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość nie chciało podnosić tego tematu przed wyborami parlamentarnymi, bo osoby i środowiska przeciwne 5G są bardzo głośne, ale machina wreszcie ruszyła. Tak jak politycy już wcześniej między wierszami obiecywali, normy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, które były zbyt restrykcyjne, zostają wreszcie zwiększone.

Normy PEM w Polsce

Dopuszczalny poziom pól elektromagnetycznych w środowisku, określany skrótem PEM, to parametr, który wskazuje, z jaką mocą mogą działać stacje bazowe operatorów telefonii komórkowej. Do tej pory były one w naszym kraju ustalone na bardzo niskim poziomie w porównaniu do wielu innych europejskich krajów.

Wyższe normy wejdą w życie w przeciągu siedmiu dni od publikacji rozporządzenia, które podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski i asygnował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Są one na takim samym poziomie, jak w projekcie rozporządzenia z połowy listopada.

Nowe normy są zgodne z europejskim standardem i zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (ICNIRP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W niektórych przypadkach złagodzono je stukrotnie, jak np. w zakresie częstotliwości od 2 GHz do 300 GHz (z 0,1 W/m2 do 10W/m2).

Możliwy będzie rozwój 5G w Polsce

Przedstawiciele operatorów telefonii komórkowej już wielokrotnie przebąkiwali, że bez zmiany norm PEM sieć nowej generacji nie będzie mogła zostać udostępniona klientom, bo stacjom bazowym zabraknie mocy. Teraz ta bariera znika, ale to wcale nie oznacza, że 5G teraz ruszy z kopyta.

REKLAMA

Trwają co prawda już pierwsze testy, ale organizowane są one ciągle w ściśle kontrolowanych warunkach - na małej powierzchni i ograniczone wyłącznie do testowych urządzeń. Zanim telekomy będą mogły zrobić kolejny krok, muszą zostać rozdysponowane częstotliwości. Pierwsze zostaną wykupione podczas aukcji 5G.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA