REKLAMA

Plus startuje z budową sieci 5G. Na początku pojawi się w 7 miastach

Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat ogłosił rozpoczęcie budowy pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. W I kwartale 2020 roku klienci z co najmniej 7 miast w Polsce będą mogli korzystać z nowej technologii.

03.01.2020 12.13
normy pem w polsce 5g
REKLAMA
REKLAMA

Testy, o których wspomina Błaszczyk były prowadzone przez Plusa pod koniec 2019 r., w grudniu. Operator obecnie wystartował już z budową infrastruktury sieci 5G, która dostępna będzie dla klientów na częstotliwości 2600 MHz TDD.

Sieć 5G Plusa - gdzie skorzystamy z niej w pierwszej kolejności?

Budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku będzie realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD, pozwalające przy użyciu technologii MIMO 4x4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

TDD - co to takiego?

Kluczowym elementem w budowanej sieci 5G jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

REKLAMA

Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez Grupę Cyfrowy Polsat to najnowocześniejsza technologia, która od niedawna jest wprowadzana na świecie. Wykorzystanie do tego celu częstotliwości 2600 MHz jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. Grupa Cyfrowy Polsat jako pierwsza w Polsce rozpoczęła budowę sieci 5G w oparciu o taką technologię.

W pierwszym kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w nowoczesny sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA