Operatorzy  / News

Play startuje z 5G w Gdyni. Sieć zdradza, jak będzie przebiegało wdrożenie

252 interakcji
dołącz do dyskusji

Gdynia będzie pierwszym miastem, w którym ruszy sieć 5G od Play. Operator wyjaśnia, jak dokładnie będzie przebiegał ten pilotaż.

Normy PEM poszły w górę, a polscy operatorzy telefonii komórkowej ruszają w tym roku z budową sieci 5G. Co prawda czeka nas jeszcze aukcja, która pozwoli zagospodarować pasmo częstotliwości powyżej 24 GHz, ale nie przeszkadza to sieciom w przygotowywaniu infrastruktury.

gdynia play 5g 2

5G od Play w Gdyni

Już wcześniej wiedzieliśmy, że pierwszym miastem, w którym sieć 5G od Play ruszy na szeroką skalę, jest Gdynia. Dzisiaj operator ogłosił, że podpisał z władzami miasta memorandum. Odbyło się to w towarzystwie Minister Wandy Buk z Ministerstwa Cyfryzacji.

Na mocy tego memorandum Play zobowiązuje się do wdrożenia dynamicznego współdzielenia częstotliwości wraz z synchronizacją czasu na ponad 100 stacjach bazowych. Telekom przekonuje, że dzięki temu stanie się liderem sieci 5G w Polsce.

Aukcja częstotliwości powyżej 24 GHz na potrzeby 5G dopiero w tym roku się rozpocznie, ale sieć nowej generacji może działać również na pasmach wykorzystywanych wcześniej na potrzeby LTE. Właśnie z tym będziemy mieli do czynienia w przypadku Play.

Play w Gdyni wykorzysta na potrzeby 5G pasmo 2100 MHz.

Telekom przy tym przekonuje, że płynne przejście na z LTE na 5G w Gdyni możliwe jest dzięki temu, że operator już wcześniej się na to przygotował za sprawą tzw. sieci 5G Ready. Dzięki temu teraz wystarczy zaktualizować stacje bazowe o odpowiednie oprogramowanie.

play 5g gdynia

Gdynia to przy tym nie jest jedyne miasto, w którym Play prowadzi testy 5G. Aktualnie trwają testy w Toruniu (C-band / 100 MHz), Sokołowie Podlaskim (C-band / 50 MHz) i Grójcu (C-band / 100 MHz). Komercyjnego wdrożenia sieci nowej generacji spodziewamy się jeszcze w tym roku.

W popularyzacji 5G pomoże Fundacja Legalna Kultura.

Play kieruje pilotaż w Gdyni do „lokalnej społeczności”, w tym do „studentów, seniorów i użytkowników domowych”. Wraz z miastem operator planuje aktywnie promować sieć nowej generacji wśród wszystkich grup wiekowych na różne sposoby.

play 5g gdynia

Planowane są pokazy filmowe z wykorzystaniem Play TV Box i routerów 5G oraz warsztaty na temat tej technologii i kompetencji cyfrowych dla seniorów. Studenci będą zaś mogli wypożyczyć sprzęt obsługujący łączność nowej generacji.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst