REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Play szuka testerów 5G w Toruniu. Z sieci nowej generacji skorzystają pierwsi klienci

Pierwsi polscy operatorzy testują już 5G poza laboratoriami. Jednym z miast, jakie wybrała sieć Play na arenę takich testów, jest Toruń. Telekom szuka teraz klientów, którzy będą chętni do sprawdzenia sieci nowej generacji w praktyce.

23.10.2019
13:00
Play 5G test
REKLAMA
REKLAMA

Jest spora szansa, że zgodnie z obietnicami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości, rozwój sieci 5G w Polsce ruszy wreszcie z kopyta. Minister Cyfryzacji już wcześniej dostrzegł, że normy PEM (czyli dopuszczalny poziom pól elektromagnetycznych) są zbyt rygorystyczne w porównaniu do tych obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej. Niedawno jego resort wydał rekomendację, że najwyższa pora na zmiany.

Czekamy teraz na ruch Ministerstwa Zdrowia w kwestii podniesienia norm PEM, co otworzy furtkę do rozwoju 5G w Polsce.

Telekomy nie zasypiają jednak gruszek w popiele i od dawna testują 5G - z początku w laboratoriach, a teraz także poza nimi. Nie dziwi też, że nie czekają na nowe regulacje oraz aukcję częstotliwości, skoro zegar tyka. Jeśli sieci nie wdrożą łączności nowej generacji odpowiednio szybko, to ich LTE się wreszcie zatka.

Orange już teraz testuje 5G w praktyce na terenie Zakopanego i w dwóch dzielnicach Warszawy, a kolejną lokalizacją na mapie kraju, gdzie już niedługo pojawi się odpowiedni sprzęt, jest Lublin. Z kolei Play wybrał na miejsce testów sieci nowej generacji m.in. Łódź oraz stadion drużyny piłkarskiej Legia Warszawa.

Play zamontował stacje bazowe obsługujące 5G także w Toruniu.

Pilotaż testów sieci na terenie tego miasta miał miejsce w lipcu. Teraz operator jest gotowy, by rozszerzyć pulę testerów o dodatkowe osoby. Zgłaszać się mogą wszyscy chętni mieszkańcy Torunia. Aby wziąć udział w testach, trzech wysłać wiadomość na adres e-mail operatora, czyli pr@play.pl. W zgłoszeniu należy zawrzeć:

REKLAMA
  • imię i nazwisko;
  • toruński adres, aby sprawdzić, czy dom testera znajdzie się w zasięgu;
  • kilka zdań o sobie i o tym, dlaczego chcesz testować sieć 5G;
  • swój numer telefonu.

Play czeka na zgłoszenia do końca tygodnia. Po upłynięciu tego czasu wybierze kandydatów. Pozostaje trzymać kciuki, by wśród nich nie znaleźli się bojówkarze, których ostatnio złapano ze szlifierką kątową, gdy próbowali z jej pomocą samodzielnie usunąć stację bazową… i streamowali to na YouTube z wykorzystaniem sieci LTE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA