REKLAMA

Play rozpoczyna testy sieci 5G. Pilotaż odbędzie się w Toruniu

Play ujawnił, w którym polskim mieście po raz pierwszy klienci będą mogli skorzystać z sieci 5G. Stacje bazowe sieci nowej generacji zostaną uruchomione w Toruniu.

01.07.2019 09.00
play 5G sektor MŚP
REKLAMA
REKLAMA

Play chce być postrzegany jako lider rynku mobilnego w Polsce nie tylko w ujęciu ilościowym oraz jeśli chodzi o średnią prędkość transferu danych w ramach sieci własnej. Telekom właśnie ogłosił, że jako pierwszy operator telefonii komórkowej w naszym kraju da klientom „możliwość przetestowania technologii 5G w rzeczywistych warunkach”.

Fioletowy telekom przekonuje, że inwestuje w rozwój infrastruktury najszybciej spośród wszystkich polskich operatorów. W dodatku, chociaż to sieć na naszym rynku najmłodsza, a w pierwszych latach swojego istnienia korzystała głównie z roamingu krajowego, jej pracownicy przekonują, że pod względem technologicznym Play prześcignął swoich konkurentów.

Pokazem siły Play ma być zapowiedź testów sieci 5G, które odbędą się w Toruniu - czyli w tym samym mieście, w którym telekom wdrażał kilka lat temu LTE. Partnerem sieci, który dostarczy odpowiednie oprzyrządowanie, jest Huawei. Chociaż chińska firma jest od kilku tygodni na cenzurowanym na całym świecie, polski telekom nie odwraca się od dotychczasowego kontrahenta.

Play rusza z 5G w Toruniu - znamy pierwsze szczegóły.

Jak podaje operator, pilotaż rozpocznie się „od klastra 5 sektorów, przy wykorzystaniu routera Huawei 5G C-band CPE V1.0, wykorzystującego 100 MHz, w paśmie częstotliwości 3,5–3,6 GHz”. Do testów sieci zostaną zaproszeni najbardziej wymagający użytkownicy.

REKLAMA

Operator chce „poznać ich doświadczenie w zastosowaniu tej technologii w rzeczywistym środowisku, w różnych dziedzinach: od nauki, przez e-sport, po styl życia”. Nie wiemy jeszcze, czy klienci sami będą mogli się zgłosić jako testerzy, czy też operator będzie ich typował.

Trzeba też pamiętać, że zanim sieć 5G ruszy komercyjnie na terenie całego kraju, może minąć jeszcze kilka lat. Jak na razie pilotaż 5G w Play rusza na częstotliwości 3,5–3,6 GHz. W przypadku pozostałych częstotliwości najpierw musi się odbyć aukcja, a dopiero później będą się mogły rozpocząć testy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA