REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Play nie zamierza czekać na aukcję. Operator chce uruchomić komercyjną sieć 5G za kilka miesięcy

Wygląda na to, że pierwszy element sieci 5G od Playa zostanie uruchomiony już na początku przyszłego roku. W nietypowy sposób, bo w ramach częstotliwości wykorzystywanych do tej pory do 4G/LTE.

26.11.2019
11:34
Play 5G test
REKLAMA
971 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W końcu możemy obserwować pierwsze etapy wdrożenia sieci komórkowej nowej generacji. Rafal testował ją już w Lublinie, ja też szykuję duży materiał z warszawskich testów – oba za sprawą Orange’a. Dawid z kolei testował warszawskie 5G od T-Mobile. Niemal wszyscy operatorzy powoli uruchamiają pilotażowe programy. Co z Playem?

Najmłodsza z tak zwanej Wielkiej Czwórki sieć ma bardzo ciekawy plan na szybkie wejście w świat sieci piątej generacji. Jak udało się ustalić Sylwii Czubkowskiej z Wyborcza.pl, Play zamierza uruchomić swoje 5G już na początku przyszłego roku.

5G w Trójmieście w ramach sieci Play już na początku 2020 r.

Play złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zgodę na pierwsze komercyjne uruchomienie 5G. Ta miałaby funkcjonować na częstotliwości 2100 MHz. A więc tej, której obecnie Play używa dla sieci 4G.

Sieć tym samym sprytnie unika problemu, jakim są aukcje częstotliwości. Te dopiero ruszą w przyszłym miesiącu w kwestii częstotliwości 3400-3800 MHz, a ostatecznie mają być rozdysponowane w połowie przyszłego roku. Play decydując się na 2100 MHz zapewni mieszkańcom Trójmiasta dostęp do 5G o niższej przepustowości niż jest możliwa w ramach tego standardu.

REKLAMA

Nadal jednak zapewni użytkownikom część korzyści (mimo wszystko wyższa przepustowość przy znacznie niższych opóźnieniach), będąc tym samym pierwszym operatorem na rynku, którego 5G będzie dostępne dla zwykłych klientów, a nie tylko testerów i wyselekcjonowanych partnerów.

Play zaplanował na Trójmiasto  101 stacji bazowych 5G – a więc tylko tam uruchomi ich więcej, niż aktualnie konkurencja wykorzystuje w całym kraju.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA